Mielőtt a gyermekem megszületett, azt képzeltem, hogy csomó időm lesz olvasni, tudok majd tornázni, sorozatokat nézni és persze csodálatos, közös kalandokban veszünk részt. Ezek után meglehetősen szíven ütött a valóság, ami azért jó pár hónapig meghatározta az életemet.
Az állandósuló időhiánynak, az éjt-nappallá tevő szoptatásnak és a fáradtságnak „köszönhetően” villámgyorsan visszafogytam. De nem azért, mert annyira odafigyeltem az étkezéseimre, hanem mert egyszerűen nem volt kedvem és érkezésem enni.
Utólag visszagondolva kész csoda, hogy ilyen jól ellátta a testem a gyermekemet, pedig egyáltalán nem bántam magammal kesztyűs kézzel. A lányom születése óta már életmód és táplálkozási tanácsadóként is dolgozom, úgyhogy jó néhány praktika van a tarsolyomban, amikkel az idő szűkével küszködő anyukák egészséges falatokhoz juthatnak (később pedig a babák is):
Gyümölcsök és zöldségek: Nálunk mindig kéznél vannak és tudom, hogy ez sok otthonban nincs így, de a zöldségek és a gyümölcsök fantasztikus segítőtársak tudnak lenni, ha nincs időd főzni. Többségüket elég megmosni, legfeljebb megpucolni és már eheted is őket, semmi másra nem kell időt szánnod. Ha esetleg fel tudod szelni és mártogatóst készítesz hozzájuk, az már hab a tortán.
Apropó, mártogatósok: Valószínűleg nem most állsz majd neki hummuszt készíteni, de a bolti is jó választás lehet (ráadásul többféle ízesítésben beszerezheted). Az avokádókrém (avokádó, citromlé, só és fokhagyma) nem csak tele van jótékony zsírokkal, tényleg pár pillanat frissen elkészíteni. Eheted őket a friss és ropogós zöldekkel, de ha egy tepsire zöldségeket halmozol, alaposan megfűszerezed és megsütöd őket, akár az ebédet, vacsorádat is kipipálhatod.
Diókrémek: Már nem csak földimogyoróból készült krémet vásárolhatsz (nem mintha nem az lenne a legjobb), vehetsz mandula-, kesu- és törökmogyoró krémet is, nem beszélve a tahiniről, ami az egyik leggazdagabb kalciumforrásunk. Lényeges szempont, hogy cukormenteset vegyél, és ne legyen tele tejporral, a legjobb, ha teljesen natúr magkrémet tudsz vásárolni. Ezekből egy-egy evőkanál hosszú távú jóllakottságérzetet biztosít még magában is, nemhogy akkor, ha egy kis banánt, almát is tudsz mellé rágcsálni.
Kenyérhelyettesítők: A friss péksüti sok anyuka számára ritkaságnak számít, ami nem is feltétlenül baj, főleg, ha nem a teljes értékűeket részesíted előnyben. A különféle abonettek, pászkák, puffasztott rizsek ugyan feldolgozottak, már akad köztük nagyon jó minőségű. Arra mindenesetre ideálisak, hogy bedobd őket a táskádba és egyél pár falatot, amikor megéhezel. Szintén lehet őket mártogatni, vagy akár szendvicsnek megcsinálni (bár csak frissen, csomagolni utóbbiak nem alkalmasak).
Energiaszeletek: Csakis jó minőségű, adalékanyagoktól mentes energiaszeleteket javaslok. Ezek alapja valamilyen aszalt gyümölcs és a diófélék, lehetőleg nincsen bennük hozzáadott cukor és zsiradék, és az extra fehérjére sincs szükség.
Zabszeletek: Akárcsak az energiaszeletek, úgy a zabszeletek is tökéletesek és még több kalóriával látnak el, úgyhogy akár egy-egy reggelit is kiválthatnak főleg, ha gyümölcsöt is eszel hozzájuk. Praktikusak, mert akkor is bedobhatod őket a táskádba, ha rohanásban vagytok, vagy nincs időd leülni és megenni egy zabkását. Itt is érdemes figyelni az adalékanyag mentességet, a természetességet, hiszen minden, amit megeszel, az anyatejben is megjelenik majd
Teljes kiőrlésű sütemények: Oké, ehhez már kell némi idő, de egy-egy muffin, zabkeksz bekeverése nem olyan nagy feladat. Célszerű gyümölcsökre, teljes kiőrlésű lisztekre építened ezeket a finomságokat és lehetőleg olyat válassz, amit fagyasztani is tudsz (így amikor végképp nem érsz rá, a fagyasztóból is előveheted). Egy-egy alkalommal minimum nyolc, de akár tizenkét muffint, zabkekszet is könnyen megsüthetsz, úgyhogy jó pár étkezésre juthat teljes értékű finomság a pocakodba.
Turmixok: Bizony nem árt, ha jó példát mutatunk és olyat nassolunk, amit majd a gyermekünknek is szeretnénk adni. Egy finom turmix mindig jól jön, ráadásul fagyasztott gyümölcsökből is bármikor elkészítheted. Adhatsz hozzá magokat, zöld leveleseket, gyakorlatilag bármivel felturbózhatod, így sosem fogsz ráunni.
Főzés nélküli kásák: Attól, hogy valami instant, még nem feltétlenül rossz, csak meg kell nézned az összetevőket! Sok olyan instant kását vehetsz manapság, amik nem tartalmaznak mesterséges adalékanyagot, csakis természetes összetevőket. Ezektől nem kell tartanod, nyugodtan vásárolj belőlük és persze támaszkodj rájuk akkor, ha nem igazán van időd főzni. Ezekhez a kásákhoz csupán folyadékot kell adni, és pici állás után már fogyaszthatóak is. Ízlésed szerint feldobhatod őket bogyós gyümölcsökkel, vagy éppen lekvárral, kakaóval. Egyébként a legtöbb kása pehely alapú gabonából áll (pl. hajdina, zab, quinoa), így ezek elkészíthetőek főzés nélkül is, csupán áztatnod kell őket. Ha ezt megcsinálod előző este, vagy néhány órával korábban, akkor másnapra legalább a reggelid, az egészséges nasid biztosítva van.
Házi gyümölcsfagyi: Nyakunkon a nyár, amikor bizony jól jönnek az egészséges fagyik – gondoltál arra, hogy otthon is elkészítheted őket mindenmentes változatban? Erre számos módszer létezik, a leggyorsabb és legegyszerűbb, ha fagyasztott gyümölcsöt teszel a turmixgépedbe. Már tálalhatod is!