A várandósság megviseli a szervezeted, épp, ahogy a nagy meleg… a kettő együtt meg rendkívül leterheli, épp ezért fontos, hogy pocakosan tisztában legyél, milyen módszerekkel tudod elviselni és a tested, valamint babád számára komfortosabbá tenni a forró nyári napokat.
Mi összeszedtünk neked 10 gyakorlati tippet arra, hogy miként is lehetséges a lehetetlen, azaz túlélni a 38 fokos napokat várandósan:
{adselite}
1. Legyen kényelmes – Kezdjük az elején, amit viselsz, az mindig legyen kényelmes! A legjobb ruhaanyag a pamut, mert természetes, légáteresztő. A lábbeli ne legyen gumiból, vagy műanyagból, ne is kelljen becsatolgatni – a pocaktól ez nem mindig egyszerű feladat. Az se árt, ha nem gladiátor szandál, mert a sok pánt bevághat, ha esetleg bevizesedsz – ami az utolsó hónapok + a meleg idő szinte kötelező eleme. Ami nyáron szuper, az az egybe ruha – laza póló, kismama short/szoknya… válassz világosabb ruhadarabokat, mert azok jobban „visszatükrözik” a napsugarakat, míg a sötétek magukba szívják azt.
2. Hűsölj, amikor csak tudsz – Nyáron a klíma lehet a legjobb barátod – de mindig tartsd be azt a szabályt, hogy 8 fok eltérés lehet a kinti és a benti hőmérséklet között. , de nem mindenkinek adott, és nem mindig van rá lehetőség. Ha nincs lehetőség klímázgatni, de otthon vagy, úgy zuhanyozz le langyos – nem hideg – vízzel, amikor csak tudsz. Az utcán keresd az árnyékos oldalt, viselj nagy karimájú szalma kalapot, nagy hőségben vizezd be a hajad, a karodat.
3. A jéghideg jó – Gondolj csak a fagyasztott gyümölcsökre, egy kis natúr joghurttal összeturmixolva, vagy épp a házi fagylaltra, netán a csodálatos jégkockára, mely hidegebbé teszi a limonádét, és különlegessé a forró teát. Azt is csinálhatod, hogy kicsit hagyod felolvadni mondjuk a mirelit meggyet, majd félig fagyott állapotban kezded el enni, nagyon finom és remekül hűsít.
4. Vegyél vissza – Nem kell akkora erőbedobással végezned a házimunkát, kérj segítséget hozzá. Főzz késő este, mikor már nincs olyan nagy meleg. Ha még dolgozol, és kimerít/ kiterít a munka, vagy épp az oda- és hazavezető út, vegyél ki szabadságot – ha netán bekeményednél, a háziorvosod ad igazolást a kényszerpihenőre, így nem a saját szabadnapjaidból vesznek el.
5. Konty és nyissz – Hosszú, sűrű, sötét a hajad? Változtass! Vágass valami könnyen kezelhető remek rövid fazont – ne félj visszanő, nem mellesleg ma már ultra dögös fazonokat tudnak vágni a fodrászok. Ha nem szeretnél megválni hosszú tincseidtől, akkor kontyold össze, hogy a tarkódra se lógjon le – pl. hajfánkkal. Ha jól állna a világosabb haj, akkor ez egy remek lehetőség, hogy meglépd, és befesd!
6. Fürdőzz – A fertőzés veszély miatt a közfürdőket/strandokat jobb, ha elkerülöd. A természetes vizek, egy kerti medence viszont jó barátaid lehetnek. Amíg a méhszáj zárt, nincs ok arra, hogy kihagyd az óvatos pancsolást! Fontos, hogy ne menj be se hideg, se túl meleg vízbe – így a termálozás egy ideig parkoló pályás lesz. Figyelj, hogy a pocakodat ne napoztasd, mert a túl meleg vérbőséget okozhat, így a fürdőzés után egyből irány az árnyék – de a magas napfényvédő krém így se maradjon el!
7. Inni, inni és inni – A szervezetünk több mint 70%-át víz alkotja, így alap esetben is rendkívül fontos a napi 2-3 liter folyadék. Várandósan és nagy melegben ez akár napi 3-4 liter is lehet. Mindig legyen előtted egy üveg víz, és amikor csak odatéved a szemed, igyál. Készíts cukor nélküli limonádét – narancs, citrom, lime darabokkal -, amit tarts a hűtőben, így még frissítőbb lesz.
8. Gyűrű gondok – A vizesedésről már beszéltünk, ami a kismamákat -főként melegben – gyakran érint. Az ujjak reggelre dagadnak meg a leginkább, ezért az összes gyűrűdet vedd le lefekvéskor – igen, ebbe a jegygyűrű is beletartozik. Nem szeretnéd, ha le kellene vágni az ujjadról, igaz? Ha már nem tudod viselni rendeltetés szerűen, hord egy láncra, vagy egy karkötőre fűzve.
9. Csökkents a sóbevitelt – A benne lévő nátrium visszatartja a folyadékot – és itt megint bekúszik a vizesedés. Nasinak a popcorn és a chipsek helyett rágcsálj inkább gyümölcsöt, zöldséget, sózatlan mogyorót, diót, mandulát. Természetesen egy jó húslevesbe, vagy úgy cakkumpakk az összes ételbe kell só, de ezt csökkentsd minimálisra és használj inkább tengeri, vagy nátrium csökkentett sót.
10. Esti kényelem – az alvás sokaknak nehéz a várandósság alatt – pláne nyáron. Szellőztess nagyot este, a klíma is mehet, ha az jól esik, de azért ne csinálj fagyasztót a szobából. A ventilátor se rossz megoldás, de ne irányítsd direkt magadra, mert az zavaró lehet, és még huzatot is kaphat a füled, vagy a szemed. Aludj kényelmes hálóingben, pizsamában, vagy meztelenedj, a lényeg a komfortosság. Ha nagyobb már a pocakod, használj szoptatós párnát, kiválóan alátámasztja a hasat, így leveszi a súlyt a hátadról/ derekadról. A stria elleni olajat ne közvetlen lefekvés előtt használd, mert a ragacsos bőr érzete nem biztos, hogy kellő ellazulást biztosít egy 30 fokos laza nyári éjszakán. Kapcsold ki a tévét, élvezd a csendet. Mikor befekszel az ágyba, képzeld el, ahogy az izmaid elernyednek, ellazulsz, belesüppedsz a matracba, kinyújtózol… csak próbáld ki és tapasztalni fogod, hogy enélkül valóban kötötten, görcsösen feküdnél le.