A terhesség alatt a szervezet hormonháztartása jelentősen megváltozik, így a haj a terhesség alatt megsűrűsödik, a szoptatás ideje alatt pedig általában minőségi romláson esik át. A hajritkulás és minőségi romlás hátterében a szervezetben kialakult tápanyaghiány, és a belső szervek megváltozott működése állhat. A haj indikátor tulajdonságokkal bír, ami azt jelenti, hogy a hullás (mint jelzés) hátterében szoros összefüggéseket kell keresni: a női testet ért stressz kihat a vegetatív idegrendszer működésre, ami akár a vese akár a pajzsmirigy működét is befolyásolja. Ezen szervek ingatag működésének összessége okozza a kismamáknál jelentkező hajproblémákat.
– A probléma kialakulásával egyidőben a helytelen hajápolás közre játszik az anyukák hajkoronájának romlásában.
– Nagyon fontos, hogy a terhesség alatt, a szülés után, és a szoptatás ideje alatt is megfelelő mennyiségű vizet és ásványi anyagokat fogyasszunk.
– A szoptatás ideje alatt a kismamák lehetőségei igen korlátozottak, ezért érdemes szakemberhez fordulni, és vérképet készíttetni. Ezek a vizsgálatok célzottan feltárják az esetleges hiányok, problémák okait. Leggyakoribb a vas hiánya, illetve felszívódási zavarai, a szervezet vaskapacitása, de a cink, réz, kalcium, és a B vitaminok egymással, és szervezettel való hatékonysága sem elhanyagolható.
– A fáradtság, a stressz, a szülés utáni kedélyállapot-ingadozások az idegrendszer zavaros működését eredményezik, ami a fejbőrre is kedvezőtlen hatással van. A fejbőrben található faggyúmirigyek túltermelése a hajszálak ritkulásához, elvékonyodásához vezet. Sok esetben a hullás mértéke nem olyan vészes, azonban a friss hajszálak újranövekedésének lassúsága, vagy teljes elmaradása már aggasztó lehet.
– Sok anyuka az otthoni hajápolás fontos fázisait is tévesen határozza meg. Az időhiány miatt a mindenen gyorsan túlesni akaró anyukák, egy elkapkodott hajmosással is rontanak helyzetükön: például egy gyorsan benedvesített hajon erős dörzsölés vagy a körmökkel való vakarás sérülésekhez vezet.
– A túlzsírosodás vagy a korpa a fent említett helytelen ápolási technikák eredményei.
– Válasszunk olyan sampont, amely természetes összetevőket tartalmaz, és segíti az egyenletes faggyútermelést.
– A frissen mosás utáni hajszárítás elkapkodása, vagy szárítás kimaradását követő azonnali copfba kötés a fejbőr rossz szellőzéséhez, illetve keringési zavaraihoz vezet.
– Az otthoni hajszárítók nagy többsége csak meleget fúj, de nem szárit. Ennek az eredménye, hogy az otthon „fodrászkodók” nagy többsége elszárítja saját haját.
Remington D5800
– A kismamák hajfestése a mai világban mindennapos dolog. A városi legendák szerint a kisbabát károsítja ez a rengeteg vegyi anyag. Kutatások szerint a mai hajfestékek korántsem képesek olyan károsodást okozni, mint a 10-20 évvel ezelőtti készítmények, ennek ellenére próbáljunk ésszerű határokat szabni a hajszínváltásnak.
– Sokszor a leendő anyukák mindenféle általuk bionak és természetesnek hitt technikák után kutatnak, azonban ennek eredménye a rosszul kiválasztott henna vagy bio hajfesték. A legnagyobb tévhit a henna tartalmú hajfestékek használata körül alakult ki, ugyanis vegyi anyagok nélkül szinte lehetetlenség a hajszín megváltoztatása, főleg ha világosításról van szó.
– A rosszul kiöblített sampon, a balzsam hajtöveken való használata, illetve a balzsam teljes kivonása a műveletből, a haj túlzsírosodásához vezet.
– Saját ismeretségemben szerepel olyan anyuka, aki nagyon pontos étrendet követve, sok folyadékpótlással elkerülte a nagy testsúlygyarapodást, és- jó mellékhatásként- az addig csak vállig növő, vékony szálú haja minőségi és mennyiségi változáson esett át.
– Egy másik esetben viszont a legnagyobb odafigyelés sem járt akkorra sikerrel. Ennek hátterében a többféle szakember bevonása, és ezen szakemberek nem jó együttműködése állhatott.
– Leggyakoribb hibák: a kúraszerűen alkalmazandó készítmények rendszertelen használata. A közönségtermékekkel elkövetett külső túlápolás, illetve a túlzott hajformázás, ami jelenthet egy szoros copfot vagy lakktengerben úszó tupirt.
– A leggyakrabban elkövetett hiba: a haj folyamatos hővel való kezelése, vagyis a HAJVASALÁS!
– Sok esetben azt is félre értelmezik a kétségbe esett anyukák, hogy a haj állapotát csak kívülről kell helyre állítani. Tévedés azt hinni, hogy a sok hajpakolás, olajozás és egyéb készítmények használata mindent megold. Mint már említettem, a szervezet belső változásai mind kihatnak egyenként és együtt is a haj állapotára.
Hidratáló hajpakolás: Langyos oliva-, ricinus-, vagy mandulaolajjal kenj be minden egyes hajszálat. Tekerj egy törülközőt a fejedre, és 1 órán keresztül hagyd, hogy a pakolás megtegye hatását. Ezt követően alaposan mosd ki a hajszálakból! |
– A túlzott hajhullás és ritkulás, mint jelenség kialakulásakor érdemes szakemberekhez fordulni. Ezen személyek együttes működésével határozzák meg a kialakult állapot súlyosságát. Fordulhatunk házi orvoshoz beutalóért is, hogy vérképet készíttessünk, mivel ebből már néhány rendellenességre fény derülhet.
– Amennyiben a haj állapota jelentősen megromlott a szülés előtti állapothoz képest: háziorvos, belgyógyász, nőgyógyász, gasztroenterológus, endokrinológus, hajgyógyász, és fodrász bevonása szükséges. Minden szakterületen dolgozó szakember a saját szakértelméhez képest fogja megállapítani az okokat, és a gyógyításhoz szükséges kezeléseket.
– A hajgyógyászon és fodrászon kívül senkitől sem várható el egy pontosan meghatározott diagnózis, mivel ez külön szakterületté nőtte ki magát. (A háziorvos csak alapszintű ismeretekkel bír a témában.)
Végezetül pedig: ne halogassunk, mindig konzultáljunk szakemberekkel problémáinkról! Minél átfogóbban vizsgálódunk, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy hamarabb megoldást találunk a problémánkra. A lehetséges problémák és megoldásaik tárháza igen nagy. Ha úgy érezzük, valóban baj van, ne kezdjünk internetes hozzászólások alapján öngyógyításba! Forduljunk orvoshoz, hiszen a haj a szervezet állapotával szorosan összefüggő külső indikátorunk!
Somogyi Gergely fodrász
Az olvasás közös élmény!
Ha tetszett oszd meg másokkal!:)