Munka mellett – akkor is, ha azt otthonról végzed -, bizony nehéz felülemelkedni a napi lakás-káoszon. Nincs is annál kegyetlenebb, mikor hazaérsz és kupi, éhező család és fejetlenség vár. Első körben érdemes mindenbe belevonni a famíliát is. Időnként főzhet apa, a gyerekek besegíthetnek a házimunkába – ki-ki kedve és kora szerint -, de elsősorban Te fogod ezt megoldani, mert Te vagy az a sokoldalú és szuper nő, aki minden helyzetben feltalálja magát és végtelen energiával bír.
Ám ezt a sok jót, ne a lakásra fordítsd, hanem a gyerekeidre, a párodra, a pihenésre, a nyugira. Lássuk hát azokat az egyszerűnek tűnő tippeket, melyekkel megkönnyítheted a napi otthoni munkádat:
{adselite}
1. Takarítás, rendrakás – Gyakorolj be egy 30 perces kört, amit mindennap el tudsz végezni – reggel, vagy épp este, kinek mikor van több szabadideje; porszívózás, beágyazás, elpakolás a polcokról/ asztalokról… stb. Jó, ha hozzászoktatod a családot, hogy a levett ruhákat vagy a szekrénybe, vagy a szennyesbe tegyék egyből, így ezek elrámolásával már nem kell foglalkoznod.
Minden nap – vagy minden másnap – este készíts be egy adag ruhát a mosógépbe, reggel pedig egyből kapcsold be. Míg elkészültök kész is a mosás, pikk-pakk kiteregeted és este már szárazak is – vagy használd az időzítés funkciót, így épp akkor fog lejárni a mosás, mire hazaérsz.
A nagyobb lélegzetű dolgokra ott a hétvége, amit csináljatok együtt – a gyerekek szeretnek segíteni, legyen ez egy vidám program, ami közben zenét hallgattok, táncoltok, énekeltek, akár versenyezhettek is, hogy ki végzi el hamarabb a rászabott feladatot.
2. Készíts egy állandó listát – azokról az alapvető élelmiszerekről/ háztartási cikkekről, amikre általában szükségetek van. Így nem vesztesz időt az összeírással. Élj bátran az online bevásárlás lehetőségével, így rengeteg időt megspórolhatsz és nem vásárolsz össze mindenféle felesleges dolgot.
3. Hétvégén egyik este készítsd el előre a következő heti menü egy részét, vagy azok alapjait, majd irány a fagyasztó -pl. pörköltet, mártásokat, szószokat, pácolt húst. Próbálj nem pepecselős ételek az asztalra tenni hétköznap; fagyasztott zöldségből főzelék/ köret, sütőzacskóban sült húsok, pikk-pakk tésztás ételek. Az se baj, ha időnként családi szendvics partit rendeztek!
4. Étkezés után egyből mosogassatok el; így nem gyülemlik fel az egész napos mosatlan, amire csak, ha ránézel elmegy az életkedved. 😉
5. A gyerekszobában érdemes tartani egy nagy tároló dobozt, vagy zsákot, amibe csak beledobáljátok a lakásban fellelhető széthagyott játékokat, és már is kész a rend. Hasonló tartható a nappaliban is, például egy szép díszes doboz személyében. Oda csak beteszed az asztalon heverő újságokat, leveleket, kis cetliket, apró mütyüröket.
6. Határozd meg, hogy mikor jár le a műszakod és tartsd is be! Tegyük fel, hogy 5-6 felé érsz haza, foglalkozz csak 1 órát a teendőkkel – rendrakás, főzés…stb. Utána, ha törik, ha szakad, add át magad a családodnak, a lazításnak. Hidd el, hosszútávon nem éri meg a csillogó-villogó otthon, se a 3 fogásos vacsora, ha utána este hulla fáradtan dőlsz be az ágyba és még egy jót se beszélgettél életed párjával, vagy ne adj Isten nem marad energiád egy kis ágytornához, ami az egyik legjobb stresszlevezető tevékenység.
Kezd el már holnap! Estére jó pihenést!