Sokat szoktak azon vívódni a szülők, hogy vajon a gyermekük viselkedésére a legmegfelelőbb volt-e a reakciójuk, és hogyan tudnának a legközelebbi alkalommal még inkább úgy reagálni, hogy azzal a gyermeket támogassák, segítsék. Olyan pozitív gyermeknevelési irányzat is van, mely szerint nem az a szülő dolga, hogy segítsen a gyermeknek a hisztiből kijönni, hanem az, hogy ne forduljon elő hiszti.
Én azt gondolom, hogy bármennyire is körültekintő a szülő, szinte lehetetlen, hogy egyetlen egyszer se boruljon ki a gyerek vagy, hogy soha semmilyen kellemetlen élmény ne érje. Az elővigyázatosság mellett legalább ugyanilyen fontos, hogy ha már valamilyen kényes helyzetbe kerültünk, akkor a szülő biztos támaszként legyen jelen, és semmiképp ne sérüljön a szülő-gyerek kapcsolat.
Vegyük sorra, milyen „kényes” szituációk is fordulhatnak elő egy kisgyermekkel, amikor is érdemes megfontoltan viselkednie a szülőnek, és hogyan tudja ezeket a kapcsolat, a bizalom építésére, megerősítésére fordítani:
1. Dicséret – Ahelyett, hogy „De okos vagy!” vagy „Ez nagyon szép”:
Inkább azt mondd, hogy „Köszönöm, hogy segítettél nekem”, „Nagyon keményen dolgoztál, végig csináltad!”, „Te aztán nem adod fel!”, „Büszke lehetsz magadra!” Azokkal a dicséretekkel, amelyek azt hangsúlyozza a szülő, hogy a gyerek mit tett, nem pedig milyen, sokkal inkább erősíti az önbizalmat és azt is kifejezi vele, hogy az egész folyamat alatt figyelt rá. Számtalan kutatás irányult arra, hogy milyen típusú dicséretek működnek igazán hatékonyan, Carol S. Dweck könyve (Szemléletváltás – A siker új pszichológiája) a legfrissebb szakirodalom ebben a témában.
{adselite}
2. Sírás – A „Ne sírj!”, „Most már elég.” „Semmi nem történt” helyett:
A fenti kifejezések helyett inkább engedd a gyermeknek, hogy megélje az érzéseit, és teljes támogatásod, ítélkezésmentes jelenléted mellett hagyja abba a sírást. A „Látom, hogy most nagyon szomorú / mérges vagy emiatt.” sokkal többet segít neki abban, hogy megnyugodjon, bármi miatt is lett rossz kedve vagy keseredett el. Segítsünk gyermekünknek pontosan megfogalmazni az érzéseit, így könnyebben el is tudja engedni őket.

3. Kisebb balesetek – Ahelyett, hogy lekicsinyelnénk vagy pánikban törnénk ki:
Bármennyire is nehéz megtenni, mindig várj pár másodpercet a saját reakcióddal, hogy először a gyermekét lássad! Ha sír, menj oda hozzá olyan nyugodtan, amennyire csak tudsz, vedd fel, ha szeretné és hagyd, hogy megélje az érzéseit. Ne kicsinyeld le, csak érezz együtt vele. Nem segít, ha túlreagálod a történteket, és jajongani kezdesz, amikor ő már vissza is zökkent volna a játékába, heves visszajelzéseddel inkább megijeszted, mint a fájdalmát csökkented.
4. Bátorítás, amikor küzd valamivel a gyerek – Ahelyett, hogy „Meg tudod csinálni!”:
Inkább ezt mondd: „Látom, hogy nagyon feszült vagy most, de már mindjárt készen vagy.”, „Itt vagyok melletted, és megtartalak, ha kell, de biztonságosabb számodra, ha egyedül mászol le. Mindjárt eléred a lábaddal a következő fokot a létrán.”
{adselite}
A „Meg tudod csinálni!” biztatás részben azt sugallja a gyereknek, hogy ha mégsem képes megcsinálni, amiről szó van, akkor a szülő csalódott lesz. Jobban tudsz bátorítani azzal, ha kis szóbeli irányítást adsz a gyermeknek, mintha leveszed a mászókáról, ez utóbbi egyértelműen annak a jele a részedről, hogy nem hiszel abban, hogy a gyermek egyedül is le tud jönni.

5. „Rosszalkodás” – Ahelyett, hogy büntetünk, megszégyenítünk, megvesztegetünk, megszidunk:
Mindig bizalommal, gondoskodással és tisztelettel közeledj a gyermekhez. Ha csak lehetséges a gyermek szemszögével nézd a történéseket, és így mondd el a véleményedet: „Látom, hogy mit szeretnél:… Nem engedhetem meg Neked, mert az nem biztonságos.” A tipegők meg akarnak ismerkedni a körülöttük lévő világgal, ami nem büntetendő. A legfontosabb lecke, amit meg kell ebben a korban tanulniuk, hogy a szülő mindig mellettük van, figyel rá, és következetesen, ugyanakkor nyugodtan emlékeztetik a szabályokra, melyekkel elkerülik a lehetséges sérüléseket.
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Forrás: http://www.janetlansbury.com
Képek forrása: http://compassionatesolutions.ca, http://dailypins.my, http://activeforlife.com
Mentés