Létezik olyan praktika, amely segítheti a babák könnyebb elalvását, és nyugodt éjszakát eredményez? Fontos, hogy a csecsemő és a szülő is békésen töltse éjszakáját, ehhez azonban közös munkára van szükség. Az éjszakai alvást semmivel sem lehet pótolni, ezért érdemes néhány okos tanácsot betartani:
1. Állandóság
Minden este ugyanabban az időben legyen az esti fektetés, hogy kialakuljon egy rendszer. A csecsemőknek szükségük van az állandóságra, ez biztonságot ad nekik.
” Minden este 7:30-kor fürdettük a gyereket, és 8:00 órakor fektettük le. Természetesen plusz-mínusz 20 perc rugalmasságot megengedtünk magunknak.:) Ha már láttam, hogy nagyon fáradt, akkor nem húztam az időt, ha pedig nem értünk haza időben néha becsúszott 15-20 perc késés.”
2. Rituálé
Vezess be egy szertartás az esti fektetésnél, hogy a gyermek lassan megnyugodjon. Nem kell, hogy hosszú legyen, inkább a közös együtt töltött időről szóljon: babamasszázs, éneklés, mondókázás, ciróka-maróka.
„Az esti szertartást igen korán bevezettem. Akárhol voltunk, télen-nyáron mindig este 7-re otthon voltunk, hogy minden a terv szerint haladjon: babamasszázs, éneklés, babusgatás, fürdés, vacsi. Lehet, hogy rugalmatlannak tűnik, de 1 évet ennek szenteltem, és ez meg is térült. Nyugodt éjszakákat tudhatok magam mögött.”
3. Fényviszonyok
Nyáron korábban kel fel a nap, így gondoskodjunk arról, hogy ne ébressze fel a fény a babát: sötétítsünk be neki.
Nagyon szuper kis foszforeszkálós falmatricákat lehet kapni, illetve kisebb világító lámpákat, amellyel kellemes hangulatot teremthetünk a gyermekszobában.
4. Meleg&Hideg
Ugyanúgy, ahogy minket is zavar, ha fázunk vagy melegünk van, ez a babákra is vonatkozik. Időjárástól függően a hálózsák alá rövid vagy hosszujjú bodyt adjunk, tipegőt és zoknit. Az ideális hőmérséklet: 18-20 C fok.
” Télen- nyáron adtam a gyermekemre zoknit, hogy még csak véletlenül se fázzon meg.”
5. Sorrendet betartani!
Ha már kialakult az esti szertartás, a sorrendet tartsd be, mert innen fogja tudni a baba, hogy mikor mi következik, és mikor kerül az ágyba!
Természetesen ha már annyira fáradt, hogy csak sírni tud, akkor ne fáraszd azzal, hogy még babamasszázst végzel rajta. Az még belefér, hogy néha felboruljon a sorrend. 🙂
6. Levezetés
Kerüljünk minden olyan tényezőt, amely felzaklatja a babát az esti lefektetés előtt! Például ne hívjunk vendégeket az esti órákban, amikor épp fektetéshez készülődünk, illetve ne bömböltessük a zenét, mert attól inkább felpörög, mintsem megnyugszik.
„Beleestem abba a hibába, hogy nem mertem NEM-et mondani anyósomnak és a társaságának, amikor este lefektettem a lányomat. Miután Larát elaltattam, 10 perc után beesett a vidám társaság. Természetesen a lányom felébredt, a vendégsereg örült, körbeadták, babusgatták…..Tudod mi lett a vége? Hajnal 1-kor még fent voltunk: a lányom ordított, én meg sírtam tehetetlenségemben. Megfogadtam, bárki jöhet babanézőbe este 7-ig, ezután az ajtó bezárul kb. 1 évig. 🙂 „
7. Idegen környezet
Hurrá, itt a nyár mehetünk kirándulni, nyaralni! Ez pedig azt jelenti, hogy a baba kizökken a hétköznapi rutinból, nem a megszokott kis fészkében tér nyugovóra. Semmi probléma! Teremtsd meg az otthonhoz hasonló körülményeket, ehhez pedig Rád, nyugodt körümlényekre és a szertartásra lesz szükség. Előfordulhat, hogy a baba zaklatottabb az első napokban, hiszen egy teljesen idegen és új környezet veszi körül. Légy türelmes, a babának szüksége van rá, hogy megszokja az ideiglenes otthonotokat. Ez babától is függ, általában 1-2 nap.
„Iza 3 hónapos volt, amikor elutaztunk Görögországba. Mindent a terv szerint csináltam. Nem borult fel a napi rendünk, és még egy trükköt is bevetettem: amikor este lefektettük a megszokott időben, babakocsiba tettük, így együtt mentünk vele vacsorázni és sétálni.”
Az olvasás közös élmény:
Ha tetszett, oszd meg másokkal is!:)