A hajhullás az egyik leggyakoribb probléma a népesség körében. A Vitaful házon belüli kutatása szerint a megkérdezett nők közel 60%-a maga is küzd hajhullással és már megpróbált tenni valamit ellene. Ám éppen ezért a problémához kapcsolódó hiedelmek és félreértések is nagyon elterjedtek.
Most tisztázzuk ezeket a tévhiteket és elmondjuk azt is, hogy valójában mi okozhatja a hajhullást és mit tehetsz ellene.
1. tévhit: A kopaszodás csak a férfiakat érinti
A probléma sajnos nőknél és férfiaknál egyformán jelentkezhet. Tény, hogy a férfiak esetében szembetűnőbb, hiszen a rövid haj ritkulása hamarabb láthatóvá válik, mint a nők esetében, akiknél hosszabb ideig maradhat rejtve a probléma anélkül, hogy mások észrevennék.
2. tévhit: A kopaszodás anyai ágon öröklődik
Sokan gondolják azt, hogy a kopaszodásra való hajlamot anyai ágról örököljük, de valójában éppen annyira öröklődhet apai ágon is.
3. tévhit: A sapka viselése hajhulláshoz vezet
Ez csupán abban az esetben lehetne igaz, ha a sapka valamilyen baktériummal fertőzött, vagy ha annyira szoros, hogy szó szerint kitépi a hajadat. Alapvető esetben viszont a sapka vagy kalap viselése kimondottan védő hatással lehet a hajadra, hiszen nyáron megvéd a káros UV sugaraktól, télen pedig védi a hajhagymáidat a hidegtől.
4. tévhit: A hajhullás csak időskorban jelentkezik
Tény, hogy az idős emberek körében gyakoribb, de sajnos ez a probléma egészen fiatal korban is jelentkezhet, amennyiben a családban előfordult már ilyen eset, vagy valamilyen egészségügyi probléma áll a hajhullás hátterében.
5. tévhit: A magas tesztoszteronszint hajhulláshoz vezet
Ez azért nem teljesen igaz, mert valójában nem a tesztoszteron a felelős a hajhullás kialakulásáért, hanem annak a dihidro-tesztoszteron (DHT) nevű származéka. A DHT nagyjából minden férfi esetében egyforma mennyiségben termelődik, ami azonban minden egyén esetében eltérő az a hajhagymáik öröklött érzékenysége. Ez fogja meghatározni, hogy ki mikor és milyen mértékben kezd el kopaszodni.
6. tévhit: A gyakori hajmosás és sampon használat hajhulláshoz vezet
Sem a hajmosás gyakorisága, sem pedig a sampon használata nem befolyásolja a hajhullásodat. Az a hajmennyiség, ami hajmosáskor kihullik, akkor is kihullott volna, ha nem mosod meg a hajadat. A hajfestés és a hajformázó termékek azonban kiszáríthatják a hajat, így ha túl sok hajlakkot használsz vagy gyakran fested a hajadat, akkor hamarabb eltörnek a hajszálaid.
7. tévhit: Ha gyakrabban vágatod a hajadat, akkor gyorsabban és erősebben nő vissza
A hajvágás gyakorisága nem befolyásolja sem a hajad növekedésének idejét, sem pedig a vastagságát. Ezzel mindössze az eltöredezett hajvégeidet tudod szebbé tenni, de a hajhagymáidra nincsen hatással.
8. tévhit: A hajhullás minden esetben visszafordíthatatlan
Amennyiben a férfias típusú hajhullásról van szó, amely genetikailag öröklődik, a folyamat valóban visszafordíthatatlan és csak az esztétikai beavatkozások segíthetnek. Azonban a hajhullást rengeteg más tényező is okozhatja és ilyen esetekben ezen tényező megszüntetésével a hajhullás is megszűnik.
Akkor mégis mi okozza a hajhullást?
1. Vitaminhiányod van
A hajhullás gyakori oka a vitaminhiány, ez a probléma ugyanis a népesség nagy százalékát érinti. A hajhagymáid egészségének megőrzéséhez minden évszakban szükség van a megfelelő vitaminpótlásra melyben a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett egyes vitaminkészítmények is segítségedre lehetnek.
Ha kifejezetten a hajad egészségét biztosító vitaminkészítményt keresel, a Vitaful vegán hajvitaminját ajánljuk neked, amely természetes alapanyagokból készült és 10 féle vitaminnal járul hozzá a hajad szépségéhez.
A hajad számára a legfontosabb vitaminok és nyomelemek az A-, E- és D-vitamin, a biotin (B7-vitamin), a B12-vitamin, valamint a jód, a cink és a vas.
Ha ezekből biztosítod a napi szükséges mennyiséget a szervezeted számára, akkor elkerülheted, hogy a vitaminhiány miatt az átlagosnál több hajszálad hulljon ki.
2. Sokat stresszelsz
A modern életvitel velejárója a stressz, az alváshiány és a nem megfelelő táplálkozás. Fontos, hogy a mentális egészségedre is elég energiát szentelj, ugyanis ha túl sokat idegeskedsz és nem alszol eleget, a hajad és a bőröd is jelezni fogja, hogy itt a pihenés ideje. Szerencsére a stressz okozta hajhullás könnyen kezelhető, ha kiiktatod az életedből a feszültséget okozó tényezőket, figyelsz a kiegyensúlyozott táplálkozásra és legalább 8 órát alszol naponta.
Mit tegyek, ha ez sem segít?
A hajhullás hátterében sajnos gyakran valamilyen összetettebb probléma áll. Ha óvatosan bánsz a hajaddal, nem élsz stresszes életmódot és a vitaminpótlásról is gondoskodsz, ennek ellenére mégis egészségtelenül hullik a hajad, fordulj orvoshoz és próbáljátok együtt megkeresni a probléma gyökerét. A diagnosztizálásban egy bőrgyógyász is segíthet, de akár egy átlagos laborvizsgálat során is fény derülhet az esetleges egészségügyi problémákra.
Azt, hogy a hajhullásod mértéke egészséges-e, úgy tudod megállapítani, ha a hüvelyk-és mutatóujjad közé fogsz egy nagyobb tincs (kb. 40 szál) hajat, majd végighúzod az ujjadat a tincsen alulról felfelé. Ha 6 hajszálnál több marad a kezedben, akkor a hajhullásod mértéke már nem az egészségesnek mondható tartományba esik.
Reméljük, hogy sikerült eloszlatnunk a hajhullást övező tévhiteket, neked pedig sikerült megállapítanod, hogy nálad valójában mi okozhatja a hajhullást. Ne feledd, a hajhullás teljesen természetes jelenség, azonban ha az átlagosnál több hajszálad hullik ki, érdemes megfogadnod a fenti tippeket, súlyosabb esetben pedig kikérned az orvosod véleményét.
Képek forrása:
Photo by Leah Kelley from Pexels
Photo by energepic.com from Pexels
Photo by Moose Photos from Pexels