Az újszülöttek idejük nagy részét alvással töltik, amikor pedig ébren vannak, esznek. Ez így nagyon egyszerűnek hangzik, és tökéletesnek, azonban a rózsaszín köd igen gyorsan felszívódhat, amikor rájövünk, hogy nem akkor, amikor mi szeretnénk. 🙂 Még az elején tisztázzunk valamit: Anyának nem születünk, hanem azzá válunk. Nekem sem ment az elején olyan egyszerűen, ahogy gondoltam, de belejöttem, ugyanúgy, mint sokan mások.;) Azonban most az egyik számunkra legfontosabb dolgot vesézzük ki: a biztonságos altatást.
A csecsemők eleinte nem tesznek különbséget a nappalok, és az éjszakák között. Az újszülött annyit alszik, amennyire szüksége van, és felébred, ha kipihente magát. Átlagosan elmondható, hogy 16 órát alszanak naponta.
Teremtsük meg a biztonságos altatás feltételeit
– A csecsemőt fektessük a hátára
– Gyermekágy: A gyermek legalább 2-3 éves koráig ebben alszik, ezért a vásárlásnál elsődleges szempont legyen a biztonság, és stabilitás. Megvásárolhatod használtan vagy újonnan, igazából nincs jelentősége. Fokozottan ügyelj, hogy
– a rácsok közötti távolság minimum 2, 5-6 cm között legyen, nehogy beszoruljon a baba keze, lába vagy ha túl nagy, kicsússzon a lába
– leereszthető oldalszerkezet: a gyermek ne tudja kezelni, leengedni
– rácsvédő: védje a gyermek fejét, ha felcsúszik az ágyvégébe.
– Matrac: olyan matracot válassz, amely kemény, könnyen tisztán tartható, lyukacsos és textilbevonattal van ellátva. Ennek funkciója, hogy a baba akkor is kap levegőt, ha a hasán alszik.
– Ágynemű választás: pamut lepedőt és takarót használjunk, amely gépben is mosható, és nem vált ki allergiát
– Kiságyra helyezett játékok: Ne bombázzuk tele a kiságyat mindenféle játékkal és lógó kütyüvel. A színes, forgó függő játék felhelyezésénél gondosan ügyeljük, hogy a gyermek ne érje el (később).
Soha ne tegyél paplant, párnát a gyermek ágyába legalább 2 éves koráig, mert fulladást okozhat.
Ne dohányozz a gyermek közelében, ami azt jelenti, hogy ne csak a gyermekszoba környékén kerüld a füstöt, hanem az egész házban!
Ideális hőmérséklet a gyermekszobában: 18- 21C fok.
Miben aludjon a gyermek?
– Minden szülő saját belátása szerint hozza meg döntését, hogy hol altatja a gyermekét. Kezdettől fogva a saját kiságyában altathatod a gyermekedet, a biztonsági intézkedéseket figyelembe véve. Előnye: a gyermek egyből megszokja, hogy van egy saját ágyikója, ahova lefektetik, később nem okoz gondot, ha már nagyobb lesz, hogy a saját kiságyában aludjon.
– Vannak édesanyák, akik egy ágyban alszanak a gyermekükkel a kezdeti időben, ebben az esetben figyelj oda, hogy ne a saját paplanoddal takard be a csecsemőt, hanem külön baba pléddel! Csak abban az esetben válaszd ezt a megoldást, ha az ágy elég széles. A kezdeti időben az újszülött közelsége csodálattal tölti el a szülőket, közelsége biztonsággal tölti el az anyát. Mindemellett a szülés utáni felépülés időszakában a kialvatlanság és az állandó alváshiány miatt ez kényelmes megoldást jelent sok anya részére.
– Babakocsi, mózeskosár : „ A kezdeti időben a babakocsi mózeskosarába tettem a gyermekem, és abban altattam. Így egy szobában voltunk, ott volt a közelemben, de mégsem egy ágyban aludtunk.”
– Ágyra felszerelhető Baby ágyacska: Szenzációs megoldás! Kényelmes és praktikus azoknak a szülők számára, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy a gyermekük a közelükben legyen.
– Bölcső: A bölcsőben ringató mozgása, a magzatvíz ringatására emlékezteti a csecsemőt, amely nyugtató hatással van rá. A bölcső használat csak addig ajánlott, amíg a baba nem tud felülni, négykézlábra emelkedni benne.