Tapasztalni fogod, vagy már meg is győződtél róla, hogy a gyermeked születése pillanatától kezdve rohamos tempóban fejlődik. A csecsemők ösztönösen beinduló, önmagát fejlesztő mozgásprogrammal rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy mindenféle rásegítés, tornáztatás nélkül, ha van megfelelő mozgástér, az agy érési folyamatának következtében szinte egyik pillanatról a másikra megjelennek a csecsemő életkorának megfelelő legfontosabb mozgások. Ezeket az ugrásszerű, változásokat rengeteg a baba által kivitelezett apró „rákészülés” előzi meg. Ennek a programnak a kifejlődéséhez szükséges az ép idegrendszer mellett az ép-váz-izom-ínrendszer is.
Az ép mozgásprogram szerinti mozgásfejlődés állomásai a következők:
A baba pár napos korától tud és szeret hason feküdni. A fejét el tudja fordítani mindkét irányba hason és háton fekve is. Fejét hason leteszi és elfordítja minkét irányba.
1-2. hónap
Hason fekve alkarjára támaszkodik és kiemeli a fejét, mellkasát, a támasz kéz ujjai többnyire nyújtva vannak. Háton fekvésből megemelve függőleges irányba fejét nem lógatja hátra, hanem emeli a törzs folytatásaként. Függőleges helyzetbe hozva, egyenesen tartja a fejét. Hanyatt fekve kezével-lábábal élénken mozog. A mozgások véletlenszerűek vagyis nem irányítottak,mégis erősítik az izmokat és fejlesztik az idegrendszert, a későbbi szabályos mozgást megelőzve.
3-4-5. hónap
Hanyatt fekve a térdét majd a lábfejét fogja, lábujjait szájába tudja venni, oldalára fordul, egészen kis is tekeredhet, majd hasra fordul. A hátára az a baba is szívesen fordul, aki nem szeret hason feküdni. Ha a hasra fordulás beindult az addig hátára forduló gyerek kevesebbet vagy egyáltalán nem fordul a hátára, mert az ösztönös mozgásprogram miatt a következő mozgásforma: a kúszás beindításán dolgozik, és ez jobban érdekli pillanatnyilat, mint a háton fekvés. Függőleges helyzetben már képes megtartani a fejét a törzsével egy vonalban, anélkül, hogy hátraejtené.
6-7-8. hónap
Teljes kört tesz meg hason, nem okoz nehézséget egyik oldaláról a másikra megfordulni, hasra, és hátra is szívesen fordul. Fokozottan figyeljünk, hogy a babát egy pillanatra se hagyjuk magára olyan helyen, ahonnan le tud gurulni! majd beindul a kúszás.
8-9-10 hónap
Négykézlábra áll, hintázik, átül négykézláb helyzetből, elkezd mászni. Ahhoz, hogy elkezdjen mászni, elég erősnek kell lennie, hogy négykézláb meg tudjon állni. illetve magára a mozgásra rá kell hangolódnia: ahhoz, hogy elmozduljon a térdével el kell löknie magát. Előfordul, hogy a mászás először hátrafelé történik, és csak néhány héttel később kezd el előremászni.
9-10- 11 hónap
Már biztonságosan tud önállóan ülni anélkül, hogy felborulna. A baba most már megpróbál feltérdelni, felállni. A kéz mozgása ügyesebbé válik és irányítottan tudja használni: a szájába bele tudja tenni a falatokat, a kezében lévő játékokat könnyebben össze tudja érinteni…)