A Dévény technikáról szinte mindenki hallott már valamilyen fórumon, de a lényegét főleg azok a családok értik meg igazán, akiknek a gyermeke már részt vett a kezelésen. A módszer Dévény Anna gyógytornász, művészi torna szakedző 1976-tól kezdődően, kettős képzettségét felhasználva, saját gyakorlati tapasztalatai, megfigyelései alapján dolgozta ki.
A Dévény-torna egy igen sikeres módszer, 100-ból 80 sérült baba teljesen egészségesen fejezi be a terápiát, de létezik olyan statisztikai adat, amely szerint 92.7 %-os ez az arány. A világon egyedülálló megközelítéssel dolgozik, igazi kuriózumnak számít, hiszen nem azt erőlteti, ami nem megy, hanem speciális manuális technikával képessé teszi az izmokat a helyes működésre, tehát visszaállítja az izom-ín- és kötőszövet normál állapotát.
A mozgássérülések, és a mozgásfejlődésben való lemaradás minden területén alkalmazható, illetve még az egészséges babáknak is ajánlható. Mi most elsősorban a csecsemőkkel foglalkozunk, hiszen a Dévény módszer a szülési sérülések esetében kiemelten hatékony. Ennek az az oka, hogy a pici babák agyában van egy olyan tartalékállomány, amely körülbelül 5 hónapos korig aktív, azután ha nincs kihasználva, akkor bizony egyszerűen “eltűnik”. A kezelés ezt a területet direkt módon stimulálja, és beindítja az agyban a mozgásért felelős központot, az agy pedig cserébe beindítja az izmok működését. Ez a technika ezt úgy éri el, hogy a legnagyobb odafigyelés mellett a teljes test idegvégződéseit a bőrön keresztül ingerli. Ennek az egésznek van egy fantasztikus pozitív hozadéka is. A visszajelzések alapján a kezelt gyerekek az átlagtól ügyesebbek, okosabbak lesznek.
Nagyon fontos, hogy az anyuka ne hagyja magát elbizonytalanítani. Ő van minden percben a kicsivel, az ő megfigyelései, megérzései nagyon fontosak, bármennyire is legyint rá egyet a család. Lusta baba nincs. Ez általában csak látszat. Sokszor egy szülés körül keletkezett idegrendszeri probléma vált ki izomtónus-eloszlási zavarokat. Ha a szülő úgy érzi, hogy valami nincs rendben a babával, és ez valami nem hagyja nyugodni, akkor menjen utána. Ennyit megér a dolog. Sok esetben viszont szakember veszi észre a problémát, ilyenkor is mindenképpen megoldást kell keresni.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]Az időfaktor sokat számít. Egy feszes izmot például fél éves kor alatt hatékonyan helyre lehet hozni, de ez később már bizony nehezebb. A laza izom viszont jól kezelhető még 1 éves korban is.[/quote]
A sérült korababák, és a sérült újszülött babák esetében is érdemes mielőbb elkezdeni a terápiát. Nagyon hatékonynak bizonyul. Néhány kórházban van is rá példa, hogy akár már az inkubátorban megkezdődik a kezelés.
Ebből is látszik, hogy ez egy biztos alapokon nyugvó, jól kitalált, bizonyított módszer (állatkísérlettel, kontrollcsoporttal, sejtszintű vizsgálattal alátámasztva). A módszert, végzett, gyakorlattal rendelkező gyógytornászok 4 féléves akkreditált képzés keretein belül sajátítják el. Ezeket a szakembereket sokrétűen felkészítik a rájuk váró feladatokra. A technikai, és funkcionális anatómiai ismereteken kívül, rendelkezniük kell egyfajta komplex belső látásmóddal, hogy a rejtett jeleket felismerve megtalálják a sérült gócokat, és kidolgozzák a terápia menetét.
Itt ki is térnék a Dévény-torna hírhedt részére, a fájdalomra. A kezelés általában nem szokott fájdalmat okozni, inkább a gyermek komfortérzete sérül, és zokon veszi, hogy a mozgásban korlátozzák. Viszont az is tény, hogy a letapadt, zsugorodott, feszes izom oldása okozhat kellemetlenséget, netán fájdalmat is. A gyógytornászoknak alázattal, óvatossággal kell bánniuk a babával, a durvaságot messzemenőkig elkerülve.
Lényeges lehet szülőként megérteni azt is, hogy a Dévény terápia elköteleződéssel jár. Nem érdemes keverni a módszereket, pláne nem orvosi javaslat nélkül. Hatékonyságát vesztheti az egész, ha erre nem figyelünk oda, és meggondolatlanul mindenfelé hordjuk a gyermeket.
A Dévény kezelés nem masszázs, de a mozdulatok hasonlóak. A szülő által nem végezhető, viszont szükséges esetben otthon is történhet a foglalkozás. A hosszútávú kezeléseknél szakgyógytornász általában heti 1-szer 1 órás kezelést ajánl fel, de vannak ettől eltérő esetek. Mindig szükség szerint alakítják a terápiát, ami addig tart, amíg a gyermek élettani mozgást nem produkál. Ez esetenként már 10 alkalom után elérkezik, súlyos esetekben viszont 100 kezelésen túl jön a siker. A kezelés költségeinek egy részét már finanszírozza az egészségbiztosító is, de magánúton is megtalálhatjuk a “dévényeseket”.
Mikor ajánlott a Dévény-torna?
Létezik egy közérthetően összeállított tájékoztató füzet a Dévény Alapítvány honlapján, amit semmiképpen nem árthat átfutni, mert tartalmazza a lehetséges eltérések gyanújeleit, és az élettani fejlődésmenetet is.
{adselite}
Érdemes lehet szakgyógytornászt felkeresni, ha ezeket tapasztaljuk (a teljesség igénye nélkül):
– “rizikó” babák esetén: koraszülés, perinatális sérülés, túlhordás, ikrek, pocakban rendellenes fekvésben, tartásban volt a baba stb.
– nem simul a karunkba, hátra feszíti a testét
– letapadt izmok által okozott mély behúzódások esetén
– nagyon puha, tésztaszerű a teste, “kifolyik” a kezünkből
– izületek szinte ellenállás nélkül mozdíthatók
– oldalkülönbségek (valamelyik végtag “gyengébb” mint a másik )
– nagyon tiltakozik hasra fektetéskor
– kóros, furcsa mozgásformák
– fejtartás gyengesége
– 3 hónapos kor után az ujjak görcsös ökölbe szorítása,
– asszimetria ( ferde fejtartás vagy testtartás, mindig egyirányba fekvés)
– szinte állandóan észlelhető “kifli” tartás (törzs, a fej és a csípő kóros, C alakú tartása) -bárhol kialakuló kényszertartás,
– túlságosan motiválatlan, “lusta” baba,
– szoptatási, nyelési,rágási, légzési nehézség
– túlzott nyálzás a fogzási időszakot megelőzően
– leeresztett állkapocs, folyton nyitott ajkak, esetleg sokszor kilógó nyelvecske
– lelassult mozgásfejlődés,
– kifelé, vagy befelé fordult lábtartás
– deformitások
– ortopédiai problémák (pl dongaláb, csípőficam)
-“repülőzés”
A bejegyzés alatt lévő hozzászólásban feltehetitek kérdéseiteket a témával kapcsolatban, Szabó Kitti védőnő örömmel válaszol kérdéseitekre.