Az első hat hónap amennyi nehézséget okozott nekem, annyi örömöt is.:) A baba fejlődése egy összetett folyamat, amelynek foragtókönyvét jóformán az édesanya írja. Ez az első hat hónap leginkább arról szól, hogy az édesanya szeretetével körülölelve ellássa gyermeke alapvető szükségleteit. Napról-napra okosabbak, ügyesebbek, figyelmesebbek lesznek, anélkül, hogy folyamatos ingerrel bombáznánk őket. Egyre inkább aktív résztvevői a környezetnek, reagálnak a hangokra a mozdulatokra, a hangulatodra. Az érzéseit megtanulja kifejezni: ha örül valaminek mosolyog, gügyög, ha rossz kedve van sír.
Dicsérd meg a gyermeked!
Fontos, hogy a bizalmat, már egész kiskorától kezdve megadjuk a gyermekünknek. Ha biztonságban érzi magát, akkor bátor lesz, ez pedig segíti, hogy könnyedén felfedezze környezetét. Adjunk neki lehetőséget, hogy kipróbálhassa magát különféle helyzetekben és szituációkban. Folyamatosan dicsérjük meg, és biztassuk. Mondjuk el, hogy milyen okos, és ügyes. Sőt még meg is tapsolhatjuk! Ez önbizalmat ad neki.
Ismétlés a tudás anyja
Folyamatosan kommunikáljunk a gyermekünkkel, és ismételjük el neki többször a szavakat, mondatokat. Kezdettől fogva, amikor beszélünk hozzá, nézzünk a szemébe. A babakönyvek alkalmasak arra, hogy a hétköznapi szavakat elsajátítsa a gyermek, illetve babakocsi tologatás közben sem érezd magad egyedül: bátran mesélj a zajokról, ha elmegy mellettetek egy autó, a természetről, ahogy fújja a szél a fákat, vagy énekelj neki. Az első hat hónapban mindennap ugyanazt az utat tettük meg: a fák már előre köszöntek nekünk, de mindennap elmondtam, hogy mi-hol van, és mi történik. Ismételd magad minél többször, hiszen a gyerekek így tanulnak!
Az érzékszervek fontossága
Mielőtt a csecsemő elkezdeni mozogni,, először az érzékszervei segítségével ismer és fedez fel dolgokat. (látás, hallás, szaglás, tapintás, ízlelés). A fejlődését elősegíthetjük az érzékszervek stimulálásával. A kifejezetten babák számára készített könyvek (babakönyvek) különféle tapintású oldalak segítik ezen érzékszerv fejlesztésében. A csecsemők számára készített forgó,amely a kiságyra is rögzíthető, különféle baba játékok, az édesanya éneklése, baba CD-k fejlesztik a hallást.
A gyermek személyisége
Minden gyermeknek önálló személyisége van. Úgy gondolom, hogy az édesanya feladata, hogy a személyiségének kibontakozásában segítse a gyermekét, ne saját mintájára, és akarata szerint formálja. Nem lehet általánosságot levonni, hogy lehet megnyugtatni egy síró gyermeket. Tanácsot kérhetünk más édesanyáktól, de a gyermekünk személyiségének megfelelően kell módszert találni….mindezt egy anya képes megfejteni. Kellő figyelem, és türelem szükséges hozzá, ezzel pedig hozzásegíthetjük, hogy gyermekünk önbizalmát növeljük.
Szórakoztasd a gyermeked
A csecsemők szeretik, ha szórakoztatják őket. Nem kell egész nap ott ülni mellette a játékkupac között, miközben 1000 dolgod van, amit el kell végezned. Miután a gyermeked a mindennapi életed részévé vált, csináljatok együtt ha nem is mindent, de sok dolgot. Lassabban fog menni a munka, de szórakoztatni fogja a porszívózás, a mosás, főzés…..Például, amikor már nagyobb, a szennyes ruhát, együtt válogassátok ki (meglátod, boldogan fogja kidobálni a ruhát a szennyestartóból), amikor főzöl vidd oda magad mellé, folyamatosan meséld el, hogy mit csinálsz miért stb…..A játék során szerezz neki új élményeket: csinálj leltárt a játékok között. Rakd ki a játékok egy részét, amelyek szórakoztatják a gyermeked. Egy hét elteltével tedd el ezeket a játékokat, és vegyél elő a játékupacból „újakat”. Egy hét elteltével, szintén cseréld a játékokat….
Hangolódj rá a gyermekedre!
Akárcsak a felnőtteknek a csecsemőknek is szükség van az érzelmek kimutatására és reagálására. Figyeljük meg, hogy mire van szükségük, és érzéseikkel összhangban fejezzük ki magunkat mi is: ha sír a csecsemő, akkor vigasztaljuk meg; ha nevet nevessünk vele; ha gügyög, énekeljünk neki, beszéjünk hozzá.
Szemtől-szemben
Nézz a gyermeked szemébe, ha beszélsz hozzá! Ez fejleszti a kommunikációban, és a biztonságérzet kialakulásában.