Előző bejegyzésünkben bemutattuk,a kúszás, mászás kimaradásának lehetséges következményeit. Most pedig felvázoljuk ,hogy milyen egyéb jelei lehetnek a ezen fontos mozgások kimaradásának. Mindenkire érvényes törvényszerűséget nem tudunk írni, és bemutatni, ez képtelenség lenne. Azonban megtudhatod, hogy mászás és a kúszás milyen meghatározó a csecsemő fejlődésében, ezért is fontos, hogy miden édesanya kellő információval rendelkezzen ezen mozgásokról.
ITT elolvashatod a kúszás, mászás kimaradásának lehetséges következményeit.
Milyen egyéb jelei lehetnek a mászás kimaradásának?
– A 8-9 hónaposan még csak forogva közlekedő csecsemő. Általában laza izomzat következménye, a kar és a törzs erőtlen az előrehaladó mozgás kivitelezéséhez.
– Hason hátra haladó-tolató csecsemő. Szintén lazább izomtónusú babára jellemző, hátra csúszni könnyebb, mint a testsúlyt a karok, kezek, lábak és a törzs segítségével előremozdítani. A tolató babák egy kis részénél beindulhat a kúszás, majd a mászás. Egyes csecsemőknél csak a mászás indul be, ami nagyon jó. Sokan viszont mindkét mozgást kihagyják felállnak.
– A sokáig kúszó gyerek, aki a mászást kihagyva feltérdel, feláll, majd lépegetni kezd.
A mászás megelőzően felálló babáknak egy része visszatérhet a mászáshoz, de jó részük kihagyja azt. A mászást kihagyni akaró kúszó gyerekek jó része két kézzel egyszerre húzza magát előre, nem használ váltott kéz/láb mozgást. Ahogy látjuk a váltott kéz-láb koordinálát mozgást már a kúszásnál is megjelenik, a szabályos mászáshoz pedig szükséges.
Mivel lehet mesterségesen akadályozni az amúgy beindulni akaró kúszást, mászást?
– A korai pár hónapos, hssra fordulást a kúszást megelőző erőltetett, kitámasztott ültetéssel.
– Különböző kényelmi eszközök használatával, amelyekben a függőleges testhelyzet dominál (Pl.: bébikomp)
– A kellő mozgástér beszűkítésével (Pl.: járóka) a kúszó, mászó időszakban- megjegyezném a járókahasználata alatt nem azt értem, hogy ne használjuk, ne tegyük a gyermeket járókába. Azonban találkoztam már olyan csecsemővel a pályafutásom alatt, aki azért nem mászott, mert egész nap (értsd szó szerint!) járókában volt. A másik tipikus példám az, amikor egy édesanya megkeresett, hogy a 8 hónapos gyermeke nem kúszik. Beszélgetésünk alkalmával kiderült, hogy a bébihordozó kendő kényelmes megoldást jelent mindkettőjük számára, így a baba egész nap- az alvás kivételével- anyán lógott.
(Fotók: pinterest)
Gógucz Lilla- DSGM szakgyógytornász