Tavaszi fáradtság, a cseles ragadozó. Olvasd el cikkünk, hogy ne Te legyél a préda. Az alábbi 3 egyszerű szabály betartásával elkerülheted a tavaszi fáradtságot, levertséget, depressziót.
Már a neve is furfangos, hisz a tavasszal hozzuk összefüggésbe, pedig a téllel kellene. A téli hónapokban hajlamosabbak vagyunk kevesebb zöldséget, gyümölcsöt enni, ezért szervezetünk vitaminraktárai kiapadnak, szervezetünk kimerül, lemerül. Nagyjából a tavasz kezdetére, a tél végére érkezünk el ahhoz a ponthoz, hogy ez már fáradtságban is kiütközik, illetve könnyebben betegszünk meg. Mivel a két évszak határán figyelhető meg, innen jön a cseles elnevezés. Főleg a C és D vitaminok hiánya okozza.
Vigyünk be elegendő vitamint
A C vitamin külön cikket érdemel, ha mondhatunk ilyet, ő a királyvitamin, az ászok ásza – vagyis a vitaminok vitaminja. Erősíti az immunrendszert, segít a méregtelenítésben, antioxidáns, védi érhálózatunk, szívünk, csökkenti a szívinfarktus és az agyvérzés kockázatát. Sőt, még magas koleszterinszint ellen is hatékony. Hiánya esetén fáradtság, levertség, depresszió figyelhető meg. Ismerős?
C vitamin a következő gyümölcsökben található meg: alma, citrom, citrusfélék, kiwi, málna, narancs. Zöldségfronton pedig: brokkoli, burgonya, hagyma, paprika, paradicsom,sárgarépa, zöldborsó.
A D vitamint napfény hatására hozza létre testünk, de mivel nem éri elég UVB sugárzás szervezetünk a téli hónapokban, ezért nem tudunk eleget szintetizálni, kiapadnak a raktáraink.
D vitamin: halmáj, máj, tej és tejtermékek, tojás, illetve napfény hatására testünk előállítja.
{adselite}
Vigyünk be elegendő vitamint, ne engedjük, hogy vitaminkészleteink kiapadjanak. Kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásra van szükségünk, odafigyelve a megfelelő mennyiségű vitaminforrásokra. Figyeljünk arra is oda, hogy minél kevésbé dolgozzuk fel az élelmiszert, annál több vitamin és ásványi anyag marad bennük – legyetek okos kukták csajok. Egyszóval minél nyersebb, annál jobb, minél tovább főzzük, annál haszontalanabb. Nem csak főzéssel, hűtéssel is csökkentjük a vitamintartalmat. A fagyasztott zöldségek, gyümölcsök vitamintartalma erősen lecsökken a fagyasztás során. Használhatunk táplálékkiegészítőket, gyógyszertárban kapható vitaminkészítményeket. Ha kapszulás segítséghez folyamodunk, ne legyünk restek elolvasni mennyi található meg az adott készítményben, nehogy feleslegesen túl sokat vigyünk be, vagy túl keveset.
Hogy mennyi az annyi? Számos tényezőtől függ: életkortól, nemtől, súlytól, mennyire stresszes az életünk, de az elmondható, hogy a vitaminok nehezen túladagolhatóak. C vitaminból 500 és 1000 mg közötti érték az ajánlott. D vitaminból a 2-3000 Ne szükséges a napi adag fedezéséhez.
Figyeljünk oda egész évben az elegendő vitaminbevitelre, folyamatosan szüksége van testünknek a kiegyensúlyozott, egészséges működéshez. Tavasz elején, tél végén jelentkezik, ha nem figyelünk oda az elegendő mennyiségre, de ez nem jelenti azt, hogy csak ekkor lenne kiemelt szerepe. Idősebb korban, egészséges, hosszú élettel arathatjuk le a babért azután, hogy előtte éveken át figyeltünk a megfelelő vitaminbevitelre. Mi pedig ennek nagyon örülünk, szeretnénk ha 100 évesen is minket olvasnátok. 🙂
A vitamin szó a vita, azaz élet szóból eredeztethető. Minden olyan anyag vitamin, ami elengedhetetlen az élet számára, testünk működéséhez szükségesek. A vitaminoknak két fő csoportjár különböztetjük meg. Vannak a zsírban és vannak a vízben oldodó vitaminok. A zsírban oldodókat hosszútávon képes a szervezet raktározni, de a vízben oldódókat sajnos nem, így azokat naponta kell megfelelő mennyiségben bevinnünk.
Sportoljunk télen is, mozogjunk eleget
De nem csak a vitaminhiány okozza a tavaszi fáradtságot. Kevesebbet mozgunk, többet alszunk. Rövidebbek a nappalok, begubózunk, mint a medvék az erdőben. A mozgáshiányos életmód pedig az első lépcső a betegségek felé. A sport, a mozgás javítja a közérzetet, erősíti az immunrendszert, véd a depresszió ellen. Ép testben, ép lélek. Ne adjuk fel a sportot a hideg idő beköszönte miatt. Öltözködjünk rétegesen, melegen és irány a szabad. Vigyük magunkkal gyermekeinket, a tavaszi fáradtság nem csak a felnőtteket találja meg.
Egészségünk érdekében télen is napozzunk
Még a legvacogtatóbb, legsötétebb telek idején is vannak napos időszakok, barátságosabb hétvégék. Ne késlekedjünk, irány a természet, az erdő vagy egy park. Ha a hőmérséklet engedi játsszunk gyíkot, sütkérezzünk a napon. Próbáljunk meg minél többet felfedni a nap jótékony sugarai előtt, ha csak minimálisan is, de húzzuk fel kabát vagy pulóverujjunk. Vigyázzunk azonban, a nap ilyenkor is égethet, csalóka a hideg idő, gondoljunk a síelők napbarnított arcára. Ne fázzunk meg, túlzásba sem kell esni. És próbáljunk meg ne az út közepén lefeküdni…
Közeleg a jó idő, kár lenne a négy fal között nyomni az ágyat, vagy depressziósan köszönteni a tavaszt. Mozgás, egészséges kiegyensúlyozott táplálkozás, kis napozás és a tavaszi fáradtság lepattan rólunk, mintha csini lovagi páncélt viselnénk.
Lektorálta Dr. Husz László háziorvos szakorvos