A ránk zúduló reklámokban mindig csinos, mosolygós az összes anyuka, felhőtlen jókedvvel tereget, reggelizik vagy éppen önfeledten játszik a gyermekével. Ehhez képest azok az anyukák, akikkel találkozom, arról számolnak be, hogy néha még a legjobb barátnőjükkel sem osztják meg, hogy mennyi kétség gyötri őket, milyen gyakran kiabálnak a gyermekükkel, és milyen gyakran van bűntudatuk, hogy másképp kellene bizonyos dolgokat, napi rutinokat csinálniuk.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]A ránk nehezedő nyomás és a magunkkal hozott minták miatt sokszor hozunk olyan döntést, amely később már nem tűnik a legjobbnak. És szintén gyakran fordul elő, hogy már az adott helyzetben nem érezzük jól magunkat, de nem tudjuk, hogyan is tudnánk a leggyorsabban kijönni belőle. Ezekre a helyzetekre van néhány ötletem, amelyeket érdemes bevetni, lássuk őket![/quote]
1. Ne hasonlítgass! Se magunkat, sem a gyermekünket ne hasonlítsuk senkihez, mert lehúz, negatív energiát szül, nem visz előre! Gondolj vissza, gyermekkorodban, amikor hasonlítottak valakihez, mi maradt meg belőle. Az, hogy mit kellene jobban csinálnod? Vagy inkább az, hogy miben nem vagy elég jó?… Csak magunkra és a gyermekünkre érdemes a figyelmünket helyeznünk, és arra, ahogy egy előző helyzethez képest kreatívabban, figyelmesebben vagy egyszerűen csak rövidebb idő alatt oldjuk meg a feladatainkat!
2. „Szeretnék”…! Engedd el a „kell” / „kellene” kifejezéseket és használd inkább a „szeretnék” szót! Érdemes felfedezni azt az előnyt, amiért bizonyos döntést meghozunk, illetve számba venni a következményeket, hogy mi történik, ha másképp döntünk. Jellemző példám: nem „kell” minden nap bevásárolni, friss péksüteményt vásárolni. A „kell” szófordulattal áttesszük másra a felelősséget, míg a „szeretnék” kifejezéssel sokkal inkább a saját kontrollunk alá kerülnek a dolgok, nem utolsó sorban pozitív megvilágításba kerülnek a döntéseink. Nem mindegy, hogy „megint be kell vásárolni”, vagy „ma is friss péksüteményt szeretnék vásárolni, mert tudom, hogy így mindenki nagyobb kedvét leli a közös étkezésben”.
3. A hibázás tanulási lehetőség! Sem magadat, sem a gyermekedet, ne hibáztasd tévedés esetén! Ha mulaszt valaki vagy baj történik, szinte mindegy, hogy mi az, sokkal fontosabb, hogy hogyan jövünk ki belőle, mi a következtetés, hogyan hasznosítjuk a történteket! Ha tanulási lehetőségként kezeljük az akadályokat, a tévedéseket, ez nemcsak nekünk segít, hanem a gyermekünknek is jó példaként szolgál.
4. Örülj az apróságoknak! A rohanás, a stressz és az állandó időhiány miatt hajlamosak vagyunk elmenni apró részletek mellett, amelyekből töltekezhetnénk. Ne sajnáld az időt néha megállni, örülni az apróságoknak és hálásnak lenni értük. Ne feledd „nem a boldog emberek hálásak, hanem a hálás emberek boldogok”!
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Képek forrása: www.kindermusik.com, www.huffingtonpost.com