Rögtön le is szögezném, hogy a kemény munka lesz a válasz erre a kérdésre. 🙂 Az első momentum, viszont a helyzet tisztázása. Miből gondolod, hogy nem elég az anyatejed?
Utálatos dolog, de számszerűsítsük a babádat, amennyire muszáj!
A súly stagnálása, vagy visszaesése egyértelmű jele, hogy nem jut elég táplálékhoz a kicsi. Folyamatos mérlegelésre viszont a világon semmi szükség, hacsak nincs rengeteg kitépésre váró hajszálad. Az eleje döcögős lehet, hiszen általában csak a 3-5. napon lövell be a tej, az élettani sárgaság is megnehezítheti a dolgodat az aluszékonyság miatt, és különben is idő kell mire összecsiszolódtok. Hazaérkezésetek hetében mérd meg 1-2 naponta, ezután 6 hétig hetente egyszer! Ennyi, és nem több. A lényeg, hogy 6 hetes koráig egy hét alatt nagyjából 120-150 grammot hízzon a kicsi. Illetve kifejezetten jó jel, ha 2 hetes korára visszanyeri a születési súlyát.
Kép: parents.com
5-6 pisis pelust, és 3 kakis csomagot várunk a babától az első 2 hónapban. Egyébként pedig a hatékony szoptatás megítélhető a kakis pelusok eldöntendő kérdése mellett abból, hogy láthatóan, hallhatóan kortyol, szív, kifolyik némi anyatej a szája szélén, és persze a jóllakott babánál a büfiért sem kell a szomszédba menni.
Nagyobbacskáknál árnyaltabbá válik a súlyfejlődés megítélése. Fél éves kortól nagyjából heti 50-80 grammot híznak hetente, és annyira már nem mérvadó a kakis pelusok száma sem. De! Megesik náluk a stagnálás, vagy súlyesés például egy betegség nyilvánvaló következményeként. Fogzás, vagy a nagyon beindult mozgásfejlődés is lehet oka a változatlan súlynak. Az is meglehet, hogy a túl sok felfedeznivaló miatt nem ér rá enni. Ilyenkor türelmesebbnek kell lenni, és megpróbálni kevésbé aggódni! Viselkedésbeli változás is utalhat a tejmennyiség elégtelen voltára. A szoptatás kezdetén még jól van, ügyesen szopizik a kicsi, majd egyszercsak idegesen jobbra-balra rángatja a fejét, és ezzel együtt a mellbimbót is. Sokszor megfigyelhető, hogy az esti órákban történik ez, mert olyankor ténylegesen előfordul az anyatej mennyiségének csökkenése.
Csak nagyon zárójelben hozom fel, hogy a kiszáradás jele eléggé szembetűnőek: 4-6 óránként nincs vizelete, kutacsa besüpped, turgora csökken, sírás közben nincs könnye, szemei karikásak, aluszékony, fáradékony.
Ha valósnak látod a problémát, akkor érdemes próbaszoptatásokat végezni. Soha ne egy szoptatást vegyél alapul, hanem tisztességesen mérd le egy egész nap minden szopizását. Ez kiindulópontnak tökéletes lesz a további teendők megállapításához.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]Nagyon megtévesztő dolgokba is belefuthatsz! Néhányat felsorolnék, ami önmagában nem jelenti azt, hogy kevés az anyatejed!
– Az első 4-6 hét az arról szól, hogy a baba a saját igénye szerint beállítja az anyatej mennyiségét, ha hagyod neki. Ez egy nagyon intenzív időszak, rengeteget szopik, állandóan, folyamatosan cicin lenne. Ettől ne ijedj meg, teljesen rendben van ez így.
– Létezik olyan, hogy valakinek nagyon erős tejleadó reflexe van, ami okot ad a babának arra, hogy elrántsa a fejét, és ne akarjon szopizni, tiltakozzon, sírjon szoptatásnál. Ez a probléma orvosolható jó szoptatási technikával, kis trükközéssel.
– A növekedési ugrások is a frászt hozzák a mamikra, ilyenkor több lesz a baba tejigénye, amihez ő 1-2 nap alatt hozzáigazítja a tejtermelést. Újra annyi a dolgod, hogy igény szerint szoptatod.
– 4-6. hétben elkezd a szervezet beállni egy normál működésre, és elvesznek kőkemény, telített mellek. A női mell nem tárolja a tejet, hanem szoptatás közben termeli, tehát ne aggódj. Normális ha nem 2 görögdinnyével élsz a továbbiakban.
– Az sem jelent semmit, ha nem tudsz fejni. A babád tudja a legtökéletesebben kiüríteni a melleidet, teljesen lényegtelen a lefejt tej mennyisége.
– A 3 hónapos korban bekövetkező növekedési ugrás mellett a babád elkezdi felfedezni a világot. A kicsit már minden érdekli, mindent látni akar, és nagyon könnyen elterelődik a figyelme szopizás közben is. Ne izgulj, visszatalál majd hozzád!
– Számolhatsz azzal is, hogy az első 3 hónapban a legtöbb baba átesik egy nem meghatározható okból jövő sírósságon, ami esténként jelentkezik. Sokszor a nem hasfájós csecsemőknél is megfigyelhető ez az időszakos állapot.
– Változhat a tejed íze, ha újra menstruálsz, ami szintén megzavarhatja a babádat.
– A cumizavar problémájával, és feloldásával is szembesülhetsz.
Ha magadra ismersz, keresd fel a védőnődet, vagy egy szoptatási tanácsadót![/quote]
Hogyan szaporítsuk a tejet?
Szerintem nem lesz meglepetés: igény szerint szoptassál! Így érheted el azt, hogy a szervezeted megfelelő mennyiségű anyatejet termeljen. A kereslet-kínálat elve már a csapból is folyik. Fontos, hogy ne akard korlátozni a szoptatások számát, de az idejét sem. Ha nem fér bele, hogy minden nyekkre mellre tedd a kicsit, akkor a fejés lesz a megoldás. És tudd, hogy nem ördögtől való 2 mellből szoptatni sem, sőt! Minél több ingerhez jut a mell, annál hatékonyabban alakul a szaporítás.
Kép: parents.com
Szoptass éjszaka is! Ez a legfogékonyabb időszak a tejserkentésre.
Pihenj! Nem fogsz tudni, de próbálj meg legalább egy kicsit lelazulni! 🙂 Legyen segítséged, vagy például rendelj megbízható helyről ebédet, hogy ne kelljen főznöd! A párodat pedig készítsd fel, hogy innentől kutyavilág vár rá! 🙂
Sajnos vannak olyan anyukák, akik nem tudják fedezni a babájuk teljes anyatej igényét, akkor sem ha megfeszülnek. Mindig megvan ennek is a háttere. Ha közéjük tartozol ne keseredj el, te minden megteszel a babádért, és minden korty anyatej kincs a picinek. Ilyen helyzetben is bátran fordulj szakemberhez!
Mi a helyzet a szoptatás alatti étrenddel?
Csodaszerekkel lehet próbálkozni, de biztos tipp nincs. Nem mindenkinek válik be a literszám benyakalt alkoholmentes sör, a madártej, a gyógyteák, a homeopátia, a görögszéna, a köménymagos leves, a kelt tészta stb. Egyéni érzékenységre van bízva. Nem szükséges rengeteg folyadékot sem magadba erőltetni, semmi értelme nincs. Igyál bőven, de csak amennyit jól esik. Nyugodtan ihatsz gyümölcsteát, 100%-os gyümölcslevet is.
Ezerszer ismételt frázis, ami nemcsak a terhességre, hanem a szoptatásra is igaz: nem kell kettő helyett enni. Az anyatejben minden benne lesz amire a babának szüksége van, mert egyszerűen “elveszi”.A legnehezebb körülmények között élő, egyoldalúan táplálkozó nőknek is jó minőségű, bőséges teje lehet. Nagyon extrém alultápláltság okozhatja az anyatej minőségének leromlását, vagy megcsappanását. 500 kcal-lal többet érdemes bevinni, de ezt is szervezete válogatja, hiszen nem vagyunk egyformák. Tulajdonképpen egy jó adag csirkepörivel többet ehetsz meg 🙂
Kép: fertilitychef.com
Érdemes viszont egészségesen táplálkoznod, és a magzatvédő vitamint tovább szedned a szoptatási időszak alatt is a saját érdekedben. Amit esetleg még szívesen fogad a szervezeted például egy marék dió keretében, az az omega-3 zsírsav. Kalciumot tudsz joghurttal, túróval, sajttal bevinni. A teljes kiörlésű lisztből, zablisztből, árpalisztből készült pékárúk is hasznosak. Hüvelyesekkel, és mindenféle húsokkal lehet plusz fehérjéhez juttatni a szervezetet, de jól felépített vegán étrend mellett is remekül meglesztek. Minden nap egyél nyers zöldségféléket, és gyümölcsöt is, szóval táplálkozz okosan, egészségesen, mint eddig 🙂
Ezen a vonalon maradva, nem biztatni akarlak, de ha már hosszasan szoptatsz, és úgy érzed ideje lenne némi “renoválásnak”, akkor óvatos, és tudatos életmódváltással, sporttal heti fél kg fogyás megengedett. A tápanyagérték megtartásra odafigyelve, a nasizást elkerülve biztos lehetsz a sikerben.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]A szoptatós étrendről részletesen ITT olvashatsz.[/quote]
Pár szót még a csecsemők hasfájásáról is ejtsünk! Általánosságban elmondható, hogy nincs olyasmi amiből mértékkel ne ehetnél! Nem minden picit zavarnak az anya által megevett ételek. Ha gyanítod, hogy valami még sincs rendben, és köze van a te táplálkozásodhoz, akkor azt az ételt iktasd ki 2 hétre az étrendedből, és nézd meg történik-e pozitív változás a babánál.
A lehető legjobb tanács, hogy ne stresszelj, engedd el magad, és bízz a babádban! Elképesztően jó tanítómester! 🙂