A napirend kialakítása sosem egyszerű feladat, mert általában nem létezik két teljesen egyforma nap a kisbabás családok életében. Valami mindig elcsúszik, máshogy alakul, vagy az igény szerinti szoptatás miatt válik kérdőjelessé az esti menetrend. Azt viszont érdemes tudni, hogy a babáknak rendkívül fontos a kiszámíthatóság. Az események egymásutánisága adja számukra a biztonságérzetet, illetve a világba való beletanulás kezdő momentumait. A szülőknek pedig sokkal egyszerűbb az élet, ha nagyjából ki tudják számolni, hogy mikor várható egy kis kettesben töltött idő a nap végén.
1. Figyeld a baba igényeit!
Neked kell őt terelgetni, hiszen ő érkezett hozzád erre a világra, de érdemes ezt természetesen úgy megtenni, hogy számításba veszed az ő igényeit is. Annak semmi értelme, hogy a kicsire mindenáron rá akarsz erőltetni valamit, amit ő nem akar. Ez a görcsösség megpecsételné a babaillatú estéket, és folyamatos stresszforrás lenne az egész családnak. Például a fogzás, a környezetváltozás, egy növekedési ugrás, vagy egy betegség is hozhat olyan változást,ami kicsit kizökkenti a napi rutint. Mindig mérlegelni kell!
{adselite}
2. Lődd be a fürdetés időpontját!
A fix időpont már néhány napos kortól működhet, későbbiekben persze oda kell figyelni, hogy mi a kicsinek a legjobb. Egy nagy pancsizáshoz jó kedv is kell, nyűgösen nem megy. Ha a fürdetés időpontja megvan, akkor már nyert ügyed van. A vacsit, és az altatást is tudod ehhez igazítani. Érdemes nagyon határozottan ragaszkodni ehhez az időponthoz, azt nem mondom, hogy foggal, körömmel, de nagyjából ez lenne a lényeg. Nyaraláskor, a nagyiéknál, vagy ha bedőlt ez egész nap, akkor is próbáljuk a megszokott időt tartani!
Kép forrása: Pinterest
3. Találd ki a sorrendet!
Általában azt mondjuk, hogy vacsora-fürdetés-alvás legyen a sorrend, de minden családban eltérő lehet. Nézd meg, hogy neki mi a megfelelő. Nem érzi-e rosszul magát, ha tele pocakkal alszik? Vagy éppen a fürdés nem esik neki jól egy nagy evés után? Az is lehet, hogy ő még ejtőzne egy kicsit evés után, vagy éppen a fürdetés után szeretne egy kis összebújást, mert szüksége van anyára, apára, hogy a pancsolás örömeit elengedve kicsit megnyugodjon.
4. Ne etesd degeszre éjszakára!
A nagyon kicsiknél bejön, de későbbiekben inkább hátrányt okoz. Esetenként nem azt éred el, hogy kihúzza hajnalig az ébredést, hanem azt, hogy nem tud majd nyugodtan elaludni. Feszül a pocak, vagy a nagyobb adag kalóriabevitel miatt teljes erőbedobással a világ felfedezésére kíván indulni.
5. Segíts neki ellazulni!
Az egész esti rutin lényege a ráhangolódás az alvásra. Kicsit lelassulunk, elcsendesedünk, egymásra figyelünk!

6. Találjatok egy jól eső mozzanatot, ami csak a Tiétek!
Lehet ez a fürdetés után mindig megtörténő kis masszázs, vagy csak egy hosszasabb simogatás, egy altatódal, esetleg egy versike az öltöztetéskor, vagy az alvókendőjével egy arc cirógatás. Bármi, ami a megszokott időben jelzi számára, hogy elérkezett a pihenés ideje. Itt is érezni kell a baba egyéniségét, mert nem mindegyikük szereti a dalocskákat, vagy a simogatást az altatásnál. Néhányan felélénkülnek az ismerős dallamtól, vagy a jól eső simogatásban is felfedezik egy nagy csikizés lehetőségét.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]EZ IS ÉRDEKELHET:
Tippek kezdő szülőknek- Az első napok otthon
9 ok, amiért sírhat a baba [/quote]
7. Ne engedd, hogy túl sok inger érje!
A fürdetés után már tényleg vissza kell fogni magad, bármennyire is kedved támad a kis hurkákat rettenetesen megdögönyözni. Tudnia kell a babának, hogy ez itt nem a nagy mókázások ideje. Apukákra külön oda kell figyelni, mert ők hatalmas játékmesterek. Az esti mese sem maradhat ki, de semmiképpen nem a tévézés a megoldás. Nagyon megterheli az idegrendszert, ezáltal egyáltalán nem segíti a nyugodt elalvást. Lehetőség szerint a olvassatok neki, a Ti hangotok a legjobb eszköz az este nyugodt lezáráshoz!

8. Ne húzódjon el az esti rutin!
Alaposan figyeld meg, hogy mikor lesz álmos, és azt az időszakot elkapva próbáld letenni aludni. Talán ez a legnehezebb. Fontos, hogy ne essen át a holtponton, és ne pörögjön fel, mikor jön a szundi ideje. Nem érdemes órákig húzni a dolgokat, mert annyira leleményesek, hogy ha van egy kis idejük új játékba belekezdeni, akkor azt meg is teszik, és így bizony lőttek a gördülékeny estének!
9. Légy következetes!
A gyereknevelés egyik alappillére ez. A következetesség viszont csecsemőkorban mindenképpen rugalmas, hiszen jönnek-mennek új igények, amit valahogy észszerűen, átgondoltan be kell építeni a napirendbe. Tehát nem erőszakos ragaszkodást jelent valamihez, hanem kiszámíthatóságot, amire minden gyermeknek szüksége van. Rövidtávon valószínűleg megoldódik az aktuális probléma, ha engedve a nyomásnak teljesen a kicsi kezébe adod az irányítást, de hosszútávon ez sajnos nem kifizetődő. Egyrészt neked is sokkal könnyebb lesz, ha van egy jól működő esti rutinotok, másrészt ha minden jól megy, akkor egy idő után ő is beáll erre a rendszerre. Elfogadja majd, és szinte várni fogja a következő megszokott mozzanatot. Így könnyebben levezényelhető válnak az esték. Azzal is számolni kell, hogy az idősebb babák már ügyesen megérzik a rést a pajzson, és ha nem vagy elég következetes, akkor jön az egymásnak feszülés minden áldott este. Ő még egy kicsit játszana, nem szeretne kiszállni a kádból, nem hajlandó aludni … Persze vannak nagyon rossz alvó gyerekek, ez tény, de ha egy mód van rá, akkor ne azon csússzon el a dolog, hogy esetleg nem mersz határozottan nemet mondani az ilyen helyzetekben.
10. Élvezd ki az este maradék pár óráját!
Ne akard megváltani a világot, a babádnak holnap is egy végsőkig nyúzható, türelmes mamira lesz szüksége! Ma is szuper voltál, most már csak pihenj!