Az első meleg napok megérkeztével együtt felerősödik a káros UV sugárzás, és eljön naptej vásárlás ideje. Számtalan kérdés és szempont merül fel: Mikortól vihetem ki a babát a napra? Mennyi ideig maradhatunk kint?, Milyen naptejet vegyek?, Hogyan óvjam meg az érzékeny bőrét a napsugarak káros hatásaitól?
Az első évben még viszonylag egyszerű az élet, de a totyogó, futó, rohanó, vízbe ugráló, állandó mozgásban lévő nagyobb gyereket elkapni, árnyékban tartani vagy alaposan bekenegetni már komoly kihívás.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]
A legalapvetőbb szabály, hogy a déli órákban kerüljük a közvetlen napfényt, és utána is alkalmazzunk megfelelő hatékonyságú fényvédő krémet. [/quote]
Az, hogy ki mennyire „bírja a napot”, a bőre pigmentáltságától függ. Az érzékenyebb bőrűek és a csecsemők akár 3 perc alatt is leéghetnek fényvédelem nélkül, ők ne csak a strandon, vízparton, nyaralás közben használjanak naptejet, minden alkalommal érdemes védekezni, mikor napra mennek. De a normál bőr esetén sem kerülhető el a védekezés, hiszen a játék hevében észre sem veszik a gyerekek és már le is égett az arcuk, karjuk, válluk.
A neten keringő információk áradatában nehéz kiválasztani azt a terméket, amelyik leginkább megfelel az igényeinknek. De melyek is ezek az igények?
Az összetétel, a kiszerelés, az állag mellett elsősorban a fényvédelem. A gyerekeknél minimum 30 faktoros krémet használjunk, normál bőr esetén ennél magasabbra viszont nem igazán van szükség, hiszen már ez is kiszűri a káros napsugarak 97%-át.
A rejtélyes SPF, azaz faktorszám
A naptejeken, napvédő krémeken feltüntetett szám a faktorszám (SPF – Sun Protection Factor), azt jelzi, hogy használatával a természetesnél mennyivel hosszabb ideig képes védekezni bőrünk a leégés ellen.
A következő képlet segítségével kiszámolhatjuk a naptej használata mellett napozással tölthető időt: a bőr saját védelme mellett napozással tölthető idő x a használt naptej faktorszáma = az a maximális idő, amit naponta a napon tölthet anélkül, hogy leégne a bőre.
A napvédő készítmények az UV-B sugárzás ellen védenek ennyi ideig, az UV-A sugárzás ellen csak harmadannyi ideig hatásosak. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász hangsúlyozta, hogy 15-ös faktorszám alatti készítményt nem szokott javasolni, mert nem elég hatékony, a 30-as, 40-es faktorszám az átlagos bőrűeknek megfelel. Az érzékenyebbek 50-es (vagy még magasabb) faktorszámú krémeket válasszanak.
A nap káros sugarai ellen kétféle fényvédő típussal védekezhetünk, ezek a kémiai és a fizikai védelmet nyújtó naptejek.
De mi a különbség a két típus között?
Kémiai napvédelem
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]A hagyományos, kémiai védelmet nyújtó naptejek a bőrbe szívódva fejtik ki hatékonyságukat, elnyelik, majd lebontják a káros UV-sugarakat. Textúrájuk könnyed, könnyen kenhető, és magas faktorszámú védelmet biztosítanak. Hátrányuk, hogy a kémiai terhelés miatt érzékeny bőr esetén allergiás reakciókat okozhatnak.[/quote]
Kémiai napvédelemmel rendelkezik a a Sole Bimbi 50 faktoros napozó spray, ami a magas UVA faktornak köszönhetően biztonságosan védi a babákat a káros napsugaraktól és a leégéstől. Textúrája nagyon könnyű és lágy, sőt ápoló körömvirág-kivonatot is tartalmaz, így a legérzékenyebb bőrre is használható. Ráadásul praktikusan, szinte minden szögből használható, így nagyon könnyű alkalmazni, akár egy örökmozgó babánál is. A már nagyobb gyerekeknek és a szülőknek pedig remekül használható a Sole Bimbi 30 faktoros naptej, ami ugyanígy ápol és véd, és teljesen vízálló is.
Kémiai napvédőket tartalmaz a Herbária SPF50 naptej gyermekeknek is, ami összetevőinek köszönhetően erős és hosszútávú védelmet nyújt az UVA és UVB sugárzás ellen. Tartalmaz antioxidáns hatású A-, C- és E-vitaminokat is, amelyek segítik a bőr természetes napvédelmét. Mentes a parabéntartalmú tartósítószerektől, a szintetikus illatanyagoktól és a színezéktől is, így használatával elkerülhető a veszélyes bőrirritáció. A Herbária kínálatában pedig a mamáknak is találunk remek naptejet 50-es és 30-as faktorszámmal.
Fizikai fényvédők
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]Fizikai fényvédelemről akkor beszélünk, amikor a naptej ásványi mikropigmenteket tartalmaz. Jellemzőjük, hogy visszaverik és szétszórják a sugarakat, ezért azok csak elenyésző mértékben jutnak be a szervezetbe, tehát már a bőr felszínén megfékezik a napsugárzás káros hatásit. Felkenés után azonnal hatnak, a bőr általában jól viseli a használatukat, nem okoznak irritációt, így kisgyerekeknek, érzékeny bőrűeknek főként ez a fajta védelem ajánlott. Hátrányuk lehet, hogy összetételüknél fogva ezek a fényvédők általában zsírosabb készítmények. A fizikai napvédők jellemzően a bőr felszínén maradnak, mert így nyújtanak védelmet. A bőr színéhez hasonló sárgás krémszín némileg látszik bőrünkön, de ettől nem kell tartani, éppen ez az, ami „ápol és eltakar”.[/quote]
A Lavera SPF30 naptej 100%-ban természetes ásványi szűrőket tartalmaz, így azonnali védelmet ad és használatával elkerülhetjük a kémiai napvédő termékek által kiváltott allergiás reakciókat és káros hatásokat. Teljesen vízálló, a gyengéd formula miatt pedig babák és mamák is használhatják, így az egész családnak elég egy termék. A kevésbé érzékeny bőrűeknek ajánljuk a Lavera 20-as faktorszámú napvédő sprayt, amely kiváló minőségű natúr összetevőket tartalmaz, és tökéletes védelmet biztosít.
Judit szerkesztőnk családjával kipróbálta a Lavera naptejet.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]„ Két érzékeny bőrű férfi van az éltemben, a férjem és a kisfiam, akik nem használhatnak csak úgy bármi kenceficét magukon. Többször próbálkoztunk natúrkozmetikai termékekkel, amelyek 100%-ban természetes összetevőt tartalmaznak, mégis irritációt okozott a bőrükön, melynek következtében piros pöttyök jelentek meg rajtuk. Hétvégén a Lavera naptejet teszteltem rajtuk, és bátran kijelenthetem, hogy semmilyen irritációt nem okozott a bőrükön, könnyen kenhető, illata nagyon enyhe. A fényvédő spray-jét én próbáltam ki, és kiültem szikkadni a napra, hogy teszteljem. Könnyen felvihető szintén, illata nincs, vagy nagyon enyhe, a napot jobban bírta mint én, sikerült szépen lebarnulnom, égésnek nyoma sincs.:)„ [/quote]
A HerbArting napozó tej ötvözi a fizikai és a biológiai fényvédelmet. Alapja bio körömvirágolaj, az ebben található karotin a bőr zsírsejtjeiben oldódva segít az UV szűrésben, antioxidáns hatása miatt pedig semlegesíti a szabadgyököket. Ezt egészíti ki egy fizikai fényvédőkomplex, ami nem tartalmaz nanorészecskéket, így nem szívódik fel a szervezetbe. Akár már praktikus, utazáshoz alkalmas, 30 ml-es kiszerelésben is kapható.
Napozás utáni krémek
Ha már bekövetkezett a baj…
… akkor legyen otthon paradicsom. Merthogy a paradicsom a benne lévő sok likopin és E-vitamin miatt hidratálja és regenerálja a bőrt, így enyhíti a napégés tüneteit. A legegyszerűbb módszer a felhasználásra, ha pakolást készítünk: fogunk egy paradicsomot, pépesítjük, felkenjük a bőrre és gézzel stabilizáljuk.
Ha nem szeretnénk ezzel pepecselni, több remek napozás utáni termékből is választhatunk. A Sole Bimbi napozás utáni testápolója például az olyan remek ápoló összetevőkkel, mint az aloe vera, a körömvirág, a kamilla, a jojoba- és olívaolaj szuper hidratáló az igénybevett bőrre.
A HerbArting körömvirágos babatestápoló alapja körömvirágolaj, ami a hosszú érlelési idő miatt kiváló regeneráló, nyugtató, ápoló hatással rendelkezik, így gyorsan megnyugtatja az égő, húzódó, száraz, leégett bőrt.
Vigyázzatok magatokra, jó napozást!:)