Mikor a baba egyre mozgékonyabb és érdeklődőbb lesz, sok anyukában felmerül a kérdés: fejleszthető-e a mozgása bébikomppal? A gyerekkor egyik első és legfontosabb mérföldköve a járás elsajátítása, a csecsemőkor kezdetleges, reflexszerű mozgásaiból pár év alatt kialakul a futó, ugró, fára mászó, örökmozgó, mozgáskoordinációjában magabiztos gyerek. Ez egy hosszú, fáradságos és sok popsira eséssel tarkított folyamat, de semmiképpen sem célszerű siettetni vagy felgyorsítani.
{adselite}
Szülőként hajlamosak vagyunk mindent megtenni, hogy megkönnyítsük ezt a korszakot, de ha mesterségesen beavatkozunk, többet árthatunk, mint használunk. Jellemző példája ennek éppen a bébikomp, ami sajnos a szakemberek tanácsai ellenére még mindig népszerűségnek örvend.
A bébikomp
És tényleg könnyű szeretni a bébikompot, a babák általában élvezik a pattogást, a hintázást, hogy térben szabadon mozoghatnak, mi anyukák pedig élvezzük a felszabadult perceket, amit valljunk be, többnyire persze a lakás villámgyors összepakolására fordítunk.
Ennek ellenére mozgásszervi hatásai túlmutatnak a kényelmi szempontokon.
Normál fejlődésű kisgyermek esetén megterhelő és szükségtelen statikai terhelést okoz a fejlődő gerincoszlopnak, idő előtt ülő tartásba kényszerítve azt, pedig csontozata és izomzata nincs felkészülve ekkora teherre. Mivel jelentősen felgyorsítja a felegyenesedés és az ülés folyamatát, rövidülhet a kúszás-mászás időszaka, amely folyamatok a mozgásfejlődés mellett az agyi kapcsolatok épülésének is mérföldkövei, sérülhet az egyensúlyközpont és más, észlelésért, érzékelésért felelős területek is. Ezek később komoly iskolai problémákat, koncentráció- és figyelemzavart okozhatnak.
A bébikomp káros
Rendszeres használata deformálja és gyengíti a láb járáshoz szükséges izmait, az állandó lábujjhegyen való pipiskedés és rugózás pedig a lábfej boltozatának normális fejlődését befolyásolhatja.
A bébikomp használata során sérül a testtudat fejlődése, a szem-kéz- láb koordináció és a térben való tájékozódás képessége, elhagyása után egyensúlyzavarokra, járásbizonytalanságra számíthatunk. Sérül a mélységérzet kialakulása is, hiszen a kicsi nem látja a lábait, nem érzékeli maga alatt a teret. Befolyásolja a „kezességet” is, dominánsan erősítve a gyerek valamelyik oldalát.
További és fontos veszélyforrás az is, hogy a bébikomppal viszonylag könnyű elesni, beakadhat a szőnyeg szélébe, vagy valamilyen útba eső tárgyba, a lépcsőről való legurulást pedig ne is említsük.
Mozgásfejlődés
Bébikomp és más mozgásfejlesztő segédeszközök helyett inkább hagyjuk szabadon mozogni, minél többet, legyen hozzá tere és ideje, hogy a saját ütemében és a saját képességei szerint tanulja meg a járás művészetét. Amint a törzs izmai kellően megerősödnek, a baba kezei felszabadulnak, nem lesz szükség támasztékra, bármit képes lesz elérni. Együtt töltött időnk során tornáztassuk, forgassuk, adjunk neki kihívásokat, ami önállóan is mozgásra készteti, és ha megvan együtt az erő és az akarat, egyedül is felül vagy feláll majd.