Előbb vagy utóbb eljön az idő, amikor visszatérsz a valóvilágba, vagyis a munkahelyedre, a gyermekedet pedig közösségbe adod: bölcsödébe vagy óvodába. Élesből tudósítok, most szoktatom gyermekem a bölcsödébe. Nem egyszerű….nekem is roppant nehéz, azonban úgy gondolom, hogy a dolgokhoz való hozzáállásom nagy mértékben befolyásolja a bölcsödei beszoktatást.
Hogyan készítsük fel gyermekünket a bölcsödére?
1. Egész pici korától kezdve járjunk gyerek társaságba, ahol hozzászokik a korosztályához. Ismerkedjen, szokja a gyerekek társaságát. Pici korban nem jellemző,hogy egymással játszanak a gyermekek, inkább egymás mellett tevékenykednek. Saját tapasztalat alapján ajánlom a baba-mama jógát, a zenés foglalkozásokat.
2. Meséljünk a bölcsödéről, sőt mutassuk meg neki a bölcsödét, ahova járni fog.
3. Pozitív élményekkel gazdagítsuk a gyermekünket: A beszoktatás alatt sokszor gondolkodom azon, hogy kinek nehezebb ez az elszakadás időszaka. Anyaként ezt megélni, nem egyszerű, de tartom magam. „A gyerek addig nem fog tudni elszakadni anyától, amíg az édesanya nem engedi el” – mondta a mi gondozónőnk. A gyerek érzik a hangulatodat, az érzéseidet: ha érzi rajtad a feszültséget, a félelmet a bizonytalanságot, akkor ne várd, hogy egy boldog gyermek lépjen be a bölcsöde kapuján, aki felszabadultan fog tudni játszani.
4. Biztonság megteremtése: Beszélgess a gondozóval, ismerd meg! Először is, neked kell megbíznod a gondozódban! Ha Te megbízol benne, nincs szükség arra, hogy a kerítés mellől leskelődj, hogy mit csinál a gyermeked. Megspórolsz egy csomó időt, és attól sem kell tartanod, hogy a gyermeked rajtakapjon hogy kukkolod, aminek egy jó nagy sírás lenne a vége.
5. Oszd meg a véleményed!: Az édesanyák többsége fél megosztani véleményét a gondozónővel. Felnőtt emberek vagyunk, ez pedig azt jelenti, hogy sokszor más a véleményünk dolgokról, más a nevelési módszerünk stb…..Bátran ülj le, és tedd fel kérdéseidet, félelmeidet még az elején a gondozónőnek!
6. Kedvencek: Ha van a gyermekednek olyan tárgy, amihez ragaszkodik (cumi, plüssálat stb….) a bölcsödében legyen vele. Ez is egyfajta biztonságot és megnyugvást ad a gyermekednek.
7. Búcsúzkodás: Ha nehéz szívvel is hagyod ott gyermeked a bölcsödében, ezt ne mutasd. Egyébként is, ha tudod, hogy jó helyen vagy, akkor az elköszönés is gyorsan történik. Ne ácsorogj az ajtóban, és könnyes tekintettel integess a gyermekednek. Ezzel az Ő helyzetét nehezíted meg! Légy határozott, és pozitív! Az elköszönés még az átadóban történjen meg. Öled meg, mondd el neki, hogy mikor jössz érte (alvás után, uzsonna után stb…)a csoportszobához érve, engedd, hogy bemenjen
8. Tudja, hogy mikor jössz: A gyerekek, ha még nem is tudják kifejezni magukat, nagyon jól értik, amit közlünk velük. Amikor a bölcsödébe tartottok, mond el neki, hogy anya elmegy dolgozni, addig ő játszani fog, és a lefontosabb, tudja, hogy mikor jössz érte. Miután ők még nem ismerik az idő fogalmát, ne azt mondd, hogy 4 órára itt vagyok, hanem valamilyen cselekvéshez kösd! (ebéd után jövök, alvás után, uzsonna után itt vagyok….)
9. A beszoktatás ideje alatt, úgy gondolom,hogy az anya feladata, hogy feltérképezze a helyet. Mutasd meg neki a játékokat, ismertesd meg a környezetével.
A bölcsödei beszoktatás menete:
A bölcsödei beszoktatás ideje általában 1-2 hét. Az édesanya jelenléte fokozatosan csökken, mígnem a gyermek a gondozókkal marad. Ezt az időt nagyszerűen kihasználhatod arra, hogy a bölcsödei környezetet feltérképezd a gyermekeddel közösen. Mutasd meg a játszószoba és udvar minden zugát: Hol találja a játékokat, mutogasd meg neki, hogyan kell játszani, ismerkedjetek az új közeggel. Ha már megismerte az új környezetét, akkor felszabadultabban és magabiztosabban tud játszani, ami már fél siker. Ahogy egyre kevesebbet leszel a gyermeked mellett, a gondózónőnek úgy adsz több teret.