A holisztikus szemlélet a testi-lelki-szellemi egyensúlyt helyezi előtérbe, ahol magunkat a környezetünk részeként, annak egységeként tekintjük, és úgy cselekszünk tudatosan, hogy egyben óvjuk a természetet az utókor számára. Ezzel a szemlélettel készíti termékeit a VeraNatura manufaktúra kicsiny műhelye, ahol saját készítésű, kézműves natúrkozmetikumaikat szeretettel és gondoskodással, a legjobb minőségű alapanyagokat felhasználva állítják elő. Termékeiket szeretettel ajánlják azoknak, akik problémás-érzékeny bőrrel rendelkeznek, kedvelik az igényes, minőségi és tiszta natúrkozmetikumokat, kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Krémeik mind egyedi igényekből keltek életre, így segítik leginkább bőrünk és szépségünk megőrzését. Szeretnének a természet erejével segíteni mindennapi életünkben, ezt tükrözi a nevük is: Vera Natura – Valódi Természet.
Hol kezdődött a kapcsolatotok a natúrkozmetikumok világával?
A történetünk kezdete a családunkból, a természet szeretetéből és egy komolyabb allergiás betegségből indult. Mivel az orvostudomány csak felületi kezeléseket tudott nyújtani, meg kellett tanulnunk természetes módszerekkel is támogatni is a betegség elleni védekezést. Tanultunk különböző régebbi gyógymódokat, tanultunk magunkról, egészen addig, amíg egy újabb generáció meg nem született. Náluk már, sok-sok tapasztalattal a hátunk mögött, tudatosabban szerettük volna elkerülni mindazt, ami az egészséges fejlődésüket hátráltathatja. Így alakítottuk meg családi vállalkozásunkat, amit először csak a természetes gyógymódokkal való gyógyításra, a gyógyfüvek felhasználására hoztunk létre. Aztán valami még jobb formálódott belőle: minden tudásunkat fel tudtuk használni az először még csak a pici unokáknak kevert natúrkozmetikumokban!
Aztán 2014-ben az az elhivatottság meghozta a gyümölcsét, hiszen megnyitottátok az önálló vállalkozásotokat.
Igen, családi vállalkozásunk Szívliliom Kft. néven 2014. év elején alakult abból a célból, hogy az addig külön végzett tevékenységeinket egységbe foglalhassuk. A cég édesanyám ötlete volt, ahol aztán aktívan segítettem a megvalósításban. Az elképzelés már ott motoszkált bennünk egy ideje, így amikor jöttek a krémek, egyszerre pattan elénk a megoldás.
Mi adta a kezdő lökést?
Nálunk is, mint szinte mindenhol, a gyerekek születésével jött az igazi inspiráció, hogy velük ne legyen semmi gond, amit csak lehet, megelőznénk. Figyeltünk az ételekre, a mosásra, a vitaminokra és egyéb természetes módszerekre is, mivel az volt a tapasztalatunk, hogy a családunk a legérzékenyebb pár százalékhoz tartozik. Így került képbe először a shea vaj, amire édesanyám talált rá, Ő keverte ki nekünk az első popókrémet. Ez annyira bevált, hogy rendszeresen használtuk, és érdeklődni kezdtünk, hogy mit is lehetne még házilag elkészíteni.
Mi a vállalkozás fő profilja?
Fő területünk a természetgyógyászat, de személyre szabott szolgáltatásainkon kívül egészséges életmóddal kapcsolatos klubfoglalkozásokat, előadásokat is szervezünk. Emellett gyártjuk egyedi kézműves natúrkozmetikumainkat, VeraNatura manufaktúra név alatt, nagyobb részt organikus termesztésből származó alapanyagokkal. Hobbiként indult aprócska gyógynövénykertünkben sokféle gyógynövény található meg, egyelőre még csak kis mennyiségben saját felhasználásra, de kísérletezünk többféle feldolgozási módszerrel. Web boltunkban szeretnénk az egészséges életmóddal kapcsolatos termékeket is árulni, leginkább olyanokat, amiket már sokszorosan teszteltünk és magunk is jónak tartunk vagy használunk.
Személyes indíttatás okán is fontos nektek a bio kozmetikumok használata?
Igen, elsősorban az egyéni túlérzékenységek miatt fordultunk nagyon hamar a természetes életmód, azután a természetes gyógymódok felé. Már akkor, amikor még nem volt ennyi, a környezeti hatásokra érzékeny ember, amikor még nem volt „divat” allergiásnak lenni. Sokáig mi sem fogtuk fel, hogy a külső-belső egészség fontos része az is, hogy mivel érintkezünk nap mint nap, mit kenünk bőrünkre, mi az ami abból felszívódik. Még a tiszta termékek közül is nehezen találtunk olyat, amivel bátran ápolhatjuk bőrünket, így ez a véletlenül indult hobbi nagyon is fontos lett számunkra.
Édesanyád óriási szerepet játszott abban, hogy a holisztikus szemlélet átjárja az életeteket.
Édesanyám fitoterapeuta, bach-virág terapeuta és aromaterapeuta, a gyógynövények ezért is mindig fontos szerepet játszottak életünkben. Régóta használjuk ezeket a szelíd gyógymódokat, iszunk gyógyteákat, használunk kivonatokat akut betegség esetén. Saját felhasználásra termesztettünk, gyűjtöttünk gyógynövényeket, így kézenfekvőnek tűnt, hogy a krémeket összekössük a gyógyhatással is. Először elmentünk egy tanfolyamra, ami segített a technikák kialakításában, de rájöttünk, hogy a beltartalmat nekünk kell kitalálni magunknak. Így születtek meg az első saját krémjeink, amik akkora sikert arattak az ismerősi körben, hogy újabb és újabb megrendeléseket kaptunk. Mivel a bőröm nem szereti a csak shea vaj alapú krémeket, így rögtön nekivágtunk az emulziós kencéknek is, amik bár bonyolultabbak, de sokkal nagyobb lehetőségeket nyújtanak. A választékunk a kívánságok nyomán bővült, mindenki hozzárakott egy kicsit; nagyon sok kutatómunka előzte meg egy-egy speciális krémünk megszületését. Az eredmény viszont megérte, mert nagyon sok hálás visszajelzést kaptunk.
Mennyire vált életformává a holisztikus szemlélet nálatok?
Saját egészségünk megőrzése során próbálunk minél több természetes módszert használni és beépíteni életünkbe. Otthonunkban saját készítésű gyógyteákat iszunk, saját termesztésű növényeinket esszük, a magunk által őrölt búzából készült kenyeret eszünk, gyógyítjuk magunkat természetes gyógymódokkal, és most már saját készítésű kozmetikumokat is használunk. Önismereti utunkon járva és segítő munkánk során megtapasztaltuk, hogy a fizikai jóllét nem elég, a betegségek gyökere legtöbb esetben a lelki szinten gyökerezik. Annak gyógyítása nélkül a teljes gyógyulás nem jöhet el. Így folyamatosan dolgozunk magunkon, feltárjuk lelki problémáink okait, sokat meditálunk, imádkozunk.
A natúrkozmetikumok mellett a környezetvédelemre is nagy hangsúlyt fektettek.
A környezettudatosság nagyon fontos számunkra, ezt próbáljuk továbbadni az unokáknak is. Fontos, hogy környezetünket is próbáljuk minél egészségesebbé varázsolni, otthonunkban egyre kevesebb műanyagot, vegyszert felhasználni, öko módon vezetni a háztartást, gazdálkodásunk során védeni a földet. Így érhetjük el azt a harmonikus életmódot, amit holisztikusnak hívunk; ahol az okokat keressük, és az egész embert nézzük a környezetével való kölcsönhatásban. Ennek a soha véget nem érő útnak a zökkenőmentes megtalálásában, és a rajta való örömteli haladásban szeretnénk segíteni minél több embernek!
A Vera Natura termékek pedig nagyon tudatosan és harmonikusan illeszkednek ebbe a szemléletbe.
Igen, hiszen kizárólag natúr, hidegensajtolt, zömmel bio olajokat és vajakat, bio virágvizeket, terápiás minőségű illóolajokat, tiszta gyógynövény kivonatokat használunk fel, előtérbe helyezve a magyar termesztésű hozzávalókat. Kínálatunkban megtalálhatóak a természetes összetevőkből álló natúrkozmetikumok – shea testvajak,babatermékek, krémes dezodorok, arckrémek, testápolók, balzsamok, fürdetők, szappanok.
Mit kell tudni a termékeitek összetételéről?
Minden felhasznált összetevőt gondos kiválasztás előzte meg, és csak a legjobb alapanyagok maradhattak a felhasználás során. Az alapanyagok legtöbbje organikus termesztésből származik, így bio minősítéssel is rendelkezik. A szükséges esetekben felhasznált emulgeátorok (melyek összekapcsolva a molekulákat, homogén krémet hoznak létre az olajból és a vízből) minden esetben növényi eredetűek. Állati eredetű összetevőként csakis a legtisztább minőségű méhviaszt és gyapjúviaszt használjuk. Vizes összetevőt is tartalmazó krémeinknél elengedhetetlen valamilyen tartósítás, de ezt a biokozmetikumokban is engedélyezett, lehető legenyhébb tartósítószerrel végezzük. Nekünk is fontos a minőség, így csak olyan terméket engedünk ki kezeink közül, amit mi is szívesen használunk! Termékeink nem tartalmaznak káros kemikáliákat, SLS-t; szintetikus kőolajszármazékokat (paraffin, vazelin); parabéneket, propylen glycolt; mesterséges színezékeket vagy szintetikus illatokat; bőrirritáló tartósítószereket. Nagyon fontosnak találjuk, hogy milyen alapanyagból dolgozunk. Kiváló krémeket lehet készíteni finomított alapanyagokból, szintetikusan előállított, de növényi származású alapanyagokból is. Mi mégis picit többet szerettünk volna ennél. Sokáig válogattunk, hogy olyan magas hatóanyag tartalmú olajokat és hozzávalókat használjunk fel, ahol még két bio és hidegensajtolt olaj közül is a számunkra jobbnak, tisztábbnak, energiával teltebbnek tűnőt választjuk, nem elég a címke vagy az adatlap. Az alapanyagok előállítása során is lehet gondosan és gondatlanul eljárni, és bár nem állítjuk hogy ezt mindig ki lehet szúrni a már kész alapanyagon, de nagyon sok mindent igen. Használtuk, kóstoltuk, kipróbáltuk őket, míg végül kiválasztottuk azokat, amiket felhasználunk.
Milyen előzményekre, munkálatokra van szükség, hogy egy-egy termék a polcokra kerülhessen?
Kozmetikumaink alapos készítői ismeretek és hosszú évek tapasztalatai alapján készülnek, olyan háttértudással, mint amilyen az aromaterápia, a fitoterápia vagy a természetgyógyászat. Egy-egy speciális krémünk megszületését nagyon sok kutatómunka előzi meg. Elsőként mindig a saját bőrünkön teszteljük termékeinket, mert ha nálunk beválnak, akkor sok más érzékeny bőrű embernek jelenthetnek megoldást. Munkánkat kozmetikus, vegyész és gyógynövény szakértő is segíti, hogy igazán hatásos receptúrákkal rendelkezhessünk. Az alapanyagok alapos ismerete, a gyógynövények szeretete, a készítési technikák gyakorlata, és az aromaterápia gondos alkalmazása az, ami igazán egyedivé teszi kencéinket.
Beszéljünk egy kicsit a „praktikus” dolgokról. Rendkívüli odafigyeléssel készülnek a termékeitek, ez magába foglalja a csomagolást, a design kialakítását egyaránt.
Olyan tárolót kerestünk, ami egyrészt biztonságos műanyag, másrészt lehetőleg duplafalú, ugyanis az érzékeny vizes alapú krémeknek nagyon fontos, hogy a hőmérsékletingadozás miatt ne egyfalú tárolóba töltsük. Ez védi a terméket mind a mechanikai mind a külső környezeti változásoktól. Természetesen ezek a tégelyek újrahasznosíthatóak. A fürdető és egyéb samponos-szappanos folyékony termékek nálunk is flakonban vannak, de ezek jóval kevésbé érzékenyek a hőmérséklet változásokra, és az adagoló fejjel szintén praktikusan adagolhatóak, nem csak csavaros kupakkal rendelkeznek. A csomagolók olyan műanyag besorolásúak, amik biztonságosak, azaz nem oldódik ki belőlük semmi a tartalomtól függően. A dezodort pedig azért töltjük stiftes formába, mert tapasztalatunk szerint nagyon sokan nem szeretik azt kézzel felkenni tégelyből, így ugyanúgy használható, mint bármilyen más bolti stiftes dezodor. Az állagnál is törekedtünk a hasonlóságra, így nem nagy áldozat átállni a természetesre annak, aki nyitott rá. Ezek a deós tubusok is elmoshatóak mosogatógépben és akár újratölthetőek is, ha valaki meg tudja oldani.
A címke szintén a csomagolás része, próbáltuk úgy tervezni, hogy stílusban finoman illeszkedjen az áttetsző tégelyekhez. Így kicsit légies, átlátszik picit a krémek színe a tégelyen, és talán minőségibb terméket is sugall, mint egy sima fehér címke. Ehhez próbáltunk színeket adni, ami pedig azért volt fontos nekünk, mert a természet sokszínűségét szerettük volna tégelybe zárni, megmutatni, és a természet színei megunhatatlanul csodálatosak, mint ahogy az egyes növények színei is. Ahol csak lehetett próbáltunk a tartalomhoz és a tartalom után adott névhez társított növény színét felhasználni a tégelyen is, mind rajzban, mind árnyalatokban. Végül úgy adódott hogy a címkéket is magunk terveztük, rajzoltuk és szerkesztettük (a nyomtatást a nyomda végzi természetesen). Így teljes mértékben saját kézműves munka ez is.
Mennyiben más most a gyártási folyamat, mint a kezdetekkor?
Sok, sok tapasztalat, tudás és kísérletezés áll mögöttük. Egy tégelyen nem látszik, hogy milyen igényességgel van összerakva, vagy mennyi munka van mögötte. Kezdőként is lehet nagyon jó krémeket készíteni, mégis számít az hogy minden alapanyag külön van összeválogatva, az egymással való kohézió, a szinergia, a krém lelke, személyisége, az illóolajok testi-lelki hatása az amivel próbáljuk plusz értékkel megtölteni a tárolókat. És ez az idők és a fejlődés folyamán sem változott: amíg ez kézműves munka, addig minden egyes tégely a gyerekünk, felelősséggel és gondoskodással töltjük tele, és bízunk benne, hogy aki használni fogja, javára és megelégedettségére válik.
Mit tudtok tenni a nehezen kezelhető, érzékeny bőr érdekében?
Érzékeny bárki bármire lehet, ez egyéni preferencia. Mi azt tudjuk ígérni, hogy a lehető legtisztább és valódi hatóanyagokkal teli alapanyagokat válogatunk össze olyan módon, hogy ne legyen se túl sok, se túl kevés. A legtöbb ember általában csodákat vár el egy kozmetikumtól, hiszen nem is igazán a beltartalom, hanem az ígéret az, amit megvesz. Legalább annyit számít neki a csomagolás, a felirat, az ígéret, mint az illat vagy az ár. Hogy utána már mi az, amit valójában magunkra kenünk, szinte mellékes. Ezért sokan gondolják úgy, hogy egy krém csak krém, el sem tudják képzelni milyen különbségek lehetnek. Nekünk arra kell figyelni, hogy az érzékenyítő tényezőket a minimálisra csökkentsük, körültekintően és alaposan megválasztva a mennyiségeket és a célt, amire a krémet szánjuk. Ez valahol egy igazi művészet, és nem árt benne a hatóanyagokat is alaposan ismerni. Másra van szükség egy kisgyereknél, és másra egy érett korban lévő bőrnél.
Mi a VeraNatura üzletpolitikája?
Nem megváltani akarjuk a világot, csak a hozzánk hasonló érzékeny bőrű, magának semmit nem találó embereknek alternatívát nyújtani. A krémeinknek személyisége van, amiben mi is benne vagyunk, így egy kézműves termék esetén annak fog a legjobban tetszeni, aki hasonló dolgokat preferál, mint mi. Kozmetikumok terén választék van bőven, így ha tudatosan vásárolnak a fogyasztók, mindenki megtalálhatja a magának legmegfelelőbbet. A cél inkább az, hogy vegyük észre: lehet számunkra jobb is! Érezheti a bőrünk a különbséget két termék között. Engedjük meg magunknak azt a luxust, hogy elhisszük, érdemlünk mást, jobbat is. Néha jól esik egy kis kényeztetés. Mi nem ígéreteket akarunk feltétlenül eladni, és nem is vagyunk olyanok, akik előtérbe tolják magukat, arra gondoltunk, hogy a krémes élmények előbb-utóbb magukért beszélnek.
És itt lép be a holisztikus szemlélet is bőrápolás folyamatába?
Természetesen a holisztikus szemlélet szerint önmagában nem elég a krémezés, az csak egy kiegészítő dolog, ami támogatja bőrünket, szervezetünket, egészségünket, de a belső egészség, sőt a lélek egészsége nélkül nem valósulhat meg maradéktalanul a hőn áhított szépségünk. Ez persze nagyon elvontnak és tudományosnak hangozhat, miért akarunk eladni egy sima hidratáló krémmel egy egész testi-lelki gyógyulási folyamatot, pedig sok minden kezdődhet akár itt is – ha már magunkra odafigyelünk, akkor megtettük az első lépést.
Ti pedig megtettétek a következő lépést: létrejött a Holisztikus Élet honlap.
Igen, ez volt a folyamat következő állomása, hiszen ma már teljesen biztosak vagyunk benne, hogy mi erre születtünk és mindig ezzel szeretnénk foglalkozni. A honlapon a természetes életmódot próbáljuk népszerűsíteni minden formában és reméljük még sok-sok ötletünk meg tud valósulni a jövőben, és minél több embernek tudunk segíteni abban, hogy segítsen önmagán és boldogabbá tegye mindennapjait.
A VeraNatura termékeit megvásárolhatjátok a webáruházban, a holisztikus életről, a bőrgyógyászatban betöltött szerepéről bővebben olvashattok a Holisztikus Élet honlapján, a legújabb termékekről, akciókról pedig folyamatosan tájékozódhattok a VeraNatura manufaktúra facebook oldalán.