Nálam a Margitsziget a nyugalom Alfája és Omegája. Ha csak egy órám van, akkor is biciklire pattanok, kiülök a partra és csak bámulom a vizet, a hajókat, a naplementét, hallgatom a várost, és közben észrevétlenül lehiggadok, megnyugszom, feltöltődöm. Manapság már a lányommal járok ki, gyalog vagy bringával, és végtelen örömmel tölt el, hogy ő is szereti és ő is érzi azt a nyugalmat, amit ez pici kis sziget áraszt magából egy zsúfolt, lüktető és állandó mozgásban lévő nagyváros közepén.
Éppen ezért ütött szíven a hír, hogy a vizes vb kapcsán a Margitsziget is komoly rehabilitáción esik át. Mikor pedig elárasztották a munkagépek, kotrók, markolók és munkások lepték el, hétről hétre aggódva figyeltem, milyen lesz a végeredmény. Az átadás után rögtön bringára is pattantunk tehát és elindultunk, hogy körbe nézzünk a szigeten.
Az Árpád-híd felől indulva, ahogy lejöttünk a hídról, rögtön bele is botlottunk az első akadályba: a lehajtót egy sorompó zárja el, bicikliseket így nemes egyszerűséggel a futóútra és a járdára terelve, komoly zavart okozva ezzel az erőben, hiszen a délutáni órákban meglehetősen nagy ezen a szakaszon a forgalom, a felújított futóutat már teljes erőbedobással használjak a sportolni vágyók.
Itt rögtön egy ivókutat, a kút mellet pedig biciklitárolókat találhatunk, így ha innen már gyalog szeretnénk tovább menni, le lehet tenni a bringákat, és kezdetnek átmenni akár a szomszédos játszótérre. Ez a játszi inkább a nagyobbacskáknak fog tetszeni, sok mászókával, és ügyességi játékkal, meg egy ottjártunkkor épp nem működő párakapuval.
{adselite}
Három játszótér a Margitszigeten
Összesen három játszótér található a szigeten. Nagyon helyes kis tér lett a régi játsziból a Sportuszoda mögött, vadonatúj fa csúszdák, mászókák és jópofa játékok kerültek a régi használtak helyére. A budai oldalon megmaradtak a játszóterek, a nagyjátszi és a parthoz közeli csúszdás, mászókás rész is érintetlen maradt. Ezeket a kicsik is élvezni fogják, rengeteg bújkálási és mászkálási lehetőség van a felújított játékokon, míg a parti hinták és csúszkák és mászókák a nagyobbak ügyességét fejleszti.
A felújított Zenélő kút és a Japánkert továbbra is a zegzugos kis ösvényekkel várják a pihenni vágyókat, és míg a kölkök rohangálnak a fahídon és a tó körül aranyhalakra, teknősökre és kacsákra vadászva, mi is megpihenhetünk a számtalan pad egyikén.
Az utakat nagyon szépen felújították, kocka és térkövek váltják egymást a Nagyrétig, ahol ottjártunkkor egyszerre zajlott capoeira-edzés, közös jógaóra, családi focimeccs, baráti tollasparti, békésen, egymás mellett pihent öreg és fiatal, ember és kutya egyaránt. A Nagyrét végén található Szabadtéri Színpad nyáron számtalan programmal, köztük hétvégente gyerekkoncertekkel és előadásokkal várja a látogatókat, a tetejéről pedig gyönyörű kilátás nyílik a városra.
Margitszigeti Vadaspark
Tovább sétálva a Ferences kolostorromokhoz jutunk, ahol szintén érdemes megállni és megmászni a romokat, rohangálni és bújócskázni a falak között és felmászni a pár éve elhelyezett modern fém állványzatra, ahonnan nagyon szép kilátás nyílik a városra is. Az Állatkert körüli utak szintén megújultak, és a Rózsakert is teljes pompájában tündököl.
A Vadasparkba a belépés továbbra is ingyenes, a sok háziszárnyas, gólya, vadkacsa, gyöngytyúk mellett lovak és őzek várják a gyerekeket, akiket az itt vásárolt csemegével nyugodtan meg is etethetnek. Mi rendszeresen viszünk tisztított répát és almát, az előbbi a lovak, az utóbbi az őzek kedvence.
Ha viszont a főúton megyünk, még számtalan jele van a javában zajló építkezéseknek, a Palatinus, az Uszoda, és a parti épületek felújítása még zajlik, és bár a mellékutak nagy része már elkészült, a törmeléket, sittet és szemetet még nem sikerült maradéktalanul elszállítani. A Kő Büfé legendás régi épülete teljesen eltűnt, vadonatúj fa és tégla házikó került a helyére, mint ahogy felszámolták a Palatinussal szembeni büfét is.
Zenélő Szökőkút
Június 9-től új zenével és megújult koreográfiára üzemel a gyerekek legnagyobb kedvence, a szökőkút. A klasszikus zenéken túl olyan számok szólalnak meg, mint a Dire Straits Money for Nothing-je, Justin Timberlaketől a Can’t Stop the Feeling, vagy a Guns N’ Roses Sweet Child O’ Mine c. dala. Délelőtt 11-kor és délután négy órakor kifejezetten gyerekblokk érkezik, Halász Judittól A cinege cipője, a Pumukli főcímzenéje, a Hamupipőkéből az Abrakadabra betétdal, a Jégvarázs Legyen hó című betétdala, Wolf Katitól a Vuk, a 100 Folk Celsiustól a Miki manó, Koncz Zsuzsától a Micimackó, a Napóleon Boulevardtól a Legyetek jók, ha tudtok és Shakirától a Zootropolis Try everything című betétdala szórakoztatja a gyerekeket. Emellett 250 energiatakarékos LED-lámpa gondoskodik a látványos fényjátékról is.
A Margit-híd felőli rész felújítása nagyon szép és ötletes lett, sok-sok kis páros- vagy egyszemélyes fekvőágyat helyeztek ki, a világító, hatalmas Budapest felirat pedig a minden gyereknek jolly-joker. A parti szórakozóhelyek hatalmas tömegeket vonzanak, esténként elférni sem lehet az ösvényeken, ugyanakkor elképesztően bohém és bájos hangulata van, az ezernyi színes égő beragyogja a partot és a sétáló embereket. Az viszont tény, hogy az árak nem a kisgyerekes szülők igényeire van szabva, egy négy tagú család komoly összegeket hagyhat ott egy vacsora kapcsán. Az Margit-hídra felfelé menet szembe ötlik, hogy valami megmagyarázhatatlan okból eltűntek a járdát az autóúttól elválasztó növénysávok, így az egész feljáró furán kopár lett.
A szigeten a város többi részéhez képest meglehetősen sok mosdó és WC van, szám szerint három. A két végén és a középső részen is van lehetőség wc-re menni, bár ennek 200 Ft-os díja irracionálisan magas, megint csak egy 4 tagú családra lebontva elvisz egy ezrest csak az, hogy ne a bokrokat használjuk mellékhelyiségként.
Mindent összevetve a szigeten sok igazán rokonszenves és gyerekbarát fejlesztést hajtottak végre, nagyobb áldozat és vérengzés nélkül, és ha az ideiglenes lelátók, pavilonok és a vb más kiszolgáló épülete majd lebontásra kerül, egy egészen élhető és hangulatos oázis marad a városlakók birtokában.