Szülés után az embernek több szempontból átértékelődik az értékrendje. Míg szülés előtt főként magadra koncentrálsz, dolgozol, randizol, utazol, ismerkedsz… tied a világ – de a gyerek megérkezésével, lássuk be, megváltozik az élet. Prioritását veszti egy halom dolog, ami eddig fontos volt és előtérbe kerül egy sor szempont, ami eddig nem.
Ilyen például a munkahely kérdése. Gyerek nélkül még kezelhető, ha néha bent kell maradni túlórázni, ha csak 2-3 átszállással tudsz eljutni a munkahelyedre, és egy fárasztó nap után simán ledobhatsz egy pálinkát, ha végre hazaérsz. Gyerekkel már nem. Nem tudsz hirtelen bent maradni, mert az ovi bezár ötkor, nem tudsz órákat áldozni az idődből utazásra és a pálinkát is csak akkor vetheted be, ha lefeküdtek a gyerekek.
{adselite}
Nem véletlen, hogy szülés után a legtöbb nő gyerekbarát munkahelyre vágyik –no de mit jelent az, hogy családbarát munkahely?
Alapvetően a családbarát munkahelyi környezet megteremtése nem annyira pénzt, mint inkább munkáltatói és munkavállalói hozzáállást jelent. Ezek lehetnek munkaidővel kapcsolatos intézkedések, pl. részmunkaidő, rugalmas beosztás, csökkentett munkaidő részarányos bérezéssel; vagy szabadságolással kapcsolatos engedmények, mint például hosszabb szülési szabadság, rugalmasan kezelt szabadságkiosztás, vagy egyszerűen csak annyi, hogy a főnök elengedi a beosztottat, ha szólnak a suliból, hogy beteg a gyerek. Ne adj’ isten, a munkáltató azt is vállalja, hogy alkalmanként, ha nem tudjuk megoldani máshogy, bevihessük a gyerekünket a munkahelyünkre (ez egyébként minden kissrácnak hatalmas élmény).
Sajnos, jelenleg Magyarországon nem ez az általános hozzáállás. Csak elvétve hallhatunk városi legendákat azokról, akik ilyen helyeken dolgoznak, de a legtöbb esetben inkább a munkavállaló teljes kapacitásának kihasználása (kizsigerelése) a jellemző.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]
” Családbarát munkahely? Az meg mi? 4 gyereket nevelek a férjemmel, vidéken élünk. Érettségi és kereskedelmi végzettségem van. Napi 8 órát dolgozom, heti 6 napban. Reggel 4-kor kelek, és indulok dolgozni. Az óvodás korú gyermekemet próbálom vagy a szomszédra bízni hajnalban, vagy a nagyobb testvérek viszik oviba. Havi 100.000 Ft-ért dolgozom, de muszáj, mert nincs más.” [/quote]
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]
„Egy vidéki varrodában dolgozom, napi 10 órát, ha nem lenne a nagymama, fogalmam sincs, hogy juttatnám be a gyerekemet az iskolába. Folyamatosan túlórázunk, a körülmények középkoriak, fizetést két-három részletben kapunk. És jelenleg esély sincs a váltásra, maximum, ha elkötözünk, mert itt nincs más munkahely, a „közeli” nagyváros meg kétszer másfél óra utazást jelentene. „ [/quote]
Pedig egy anya számtalan olyan kompetenciával rendelkezik, amely bármely munkahelynek értékes és értékelendő lenne. Néhány tulajdonságot kiemelve:
– Motiváltak
– lelkesek
– nyitottak
– kitartóak
– tudnak helyesen gazdálkodni az idejükkel
– megtanultak feladatokat priorizálni (gyerek mellett a multitasking automatikusan elsajátított készség).
Ezek valahogy mégis háttérbe szorulnak, mikor mérlegre kerül azzal szemben, hogy, igen, egy anyának vannak előre nem látható kötelezettségei a családjával kapcsolatban, igen, a gyerek néha beteg, és igen, néha előfordul, hogy el kell rohanni érte a suliba. Cserébe viszont a toleráns és rugalmas munkáltatói hozzáállásért képesek dupla annyit és akár erőn felül teljesíteni, hiszen anyaként kevés annál megnyugtatóbb érzést tudunk elképzelni, minthogy nem kell rettegnünk az állásunkért, csak mert van gyerekünk, akivel néha munkaidőben is foglalkozni kell.
Közben a világ számos országában már rég felismerték, hogy milyen értékes munkaerőt képviselnek az édesanyák, és hogy alkalmazásuk, foglalkoztatásuk mennyi pozitív hatással van a társadalom összességére.
„3 évvel ezelőtt költöztünk Svájcba, ahol PR-osként dolgozom egy nagy cégénél. Van viszonyítási alapom az otthoni helyzettel kapcsolatban. Tavaly született meg a 3. gyermekem, a szülési szabadságommal együtt 6 hónapig maradtam otthon a kislányommal, utána nem is volt kérdés, hogy részmunkaidőben visszamegyek dolgozni.”
Persze, tudunk olyanról is, ahol egy teljesen ideális munkahelyen az anya esett át a ló túloldalára, ahhoz sem véve a fáradtságot, hogy reggel betelefonáljon, mikor nem ment be dolgozni. Anyaként is tudomásul kell venni, hogy a munkahelyünk nem körülöttünk forog, vegyük észre és értékeljük azokat a juttatásokat és kedvezményeket, amit a cég hivatalosan, vagy nem hivatalosan nyújt, ne legyenek irreális elvárásaink és főként ne éljünk vissza semmilyen helyzettel a gyerekre való hivatkozással.
Most pedig lássunk két olyan munkahelyet (egy multi vállalatot és egy magánvállalkozást) pozitív példaként, akik elhivatottan küzdenek és tesznek azért, hogy alkalmazottaik anyaként is megtalálják a helyüket náluk.
Colling – A „Családbarát könyvelőiroda”
– Nálatok mit takar az, hogy „Anyabarát munkahely”?
Anyabarát munkahely? Hisszük, hogy minden munkahelynek emberbarátnak kell lennie, ha a munkatársainktól kiemelkedő teljesítményt várunk. Mivel a szakmánkban nagyon sok nő dolgozik, teljesen nyilvánvaló volt, hogy nekünk is anyabaráttá kell válnunk.
– Ez mit jelent a gyakorlatban?
Nálunk adott a lehetőség az otthoni munkavégzésre, valamint a rugalmas munkakezdésre-végzésre. Tapasztaljuk, mekkora segítség ez akkor, amikor mondjuk egy influenzás időszakban nincs kényszer az irodai munkavégzésre. A lábadozó gyermekek is hamarabb gyógyulnak anyai gondoskodás mellett és mi többiek is egészségesebben maradunk, nem beszélve a táppénz és a fizetés közötti 45 % különbségről.
– A legtöbb cég „STOP”-ot kiált, ha megtudja, hogy a leendő munkaerő egy anya. Ti miért teszitek le a voksotokat az anyák mellett?
Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a szenior kollégáink a cégekkel együtt éljenek, nagyon lényeges egy-egy vállalkozás számára hogy folyamatos és bizalmas kapcsolatban álljon a könyvelőjével. Ebben a kapcsolattartásban a nők általában jobbak, gondoskodóbbak. Persze van olyan cég is, ahol a férfias keménység a célravezető, de mindkét esetben a fontos az állandóság. Mi megteremtjük a megfelelő munkakörülményeket, az anyák maradnak, a partnereink biztonságban érezhetik magukat. Fiatalabb, még nem anya korú, vagy épp gyermekvállalás előtt álló munkatársaink számára is marasztaló, ha biztosítva látják, lesz hova visszajönni, úgy hogy a gyermekük nem látja kárát. Fontos körülmény, hogy a nők így anyák is maradhatnak és a szakmából sem esnek ki olyan hosszú időre.
– Milyen speciális, kézzel fogható jelei vannak a cég családbarát mentalitásának?
Idén év elején költöztünk új irodába. Ezt a helyet már úgy kerestük, hogy legyen „gyerekszobánk” arra az esetre, ha mégsem megoldható az otthonról dolgozás. Erre pályáztunk tavaly és nyertünk nem csak „Családbarát munkahely” címet, de támogatást is a szoba felszerelésére. Persze előtte már elkezdtük saját magunk is összeadni a szükséges eszközöket: az otthon már megunt játékokat, felszereléseket mind nagyon jól tudtuk hasznosítani. Hoztunk be könyveket, kifestőket és egy ülőgarnitúrát is. A szobát használhatja valamennyi kollégánk, pihenésre, rövid elvonulásra bárkinek lehetősége van benne. Nagyon várjuk a támogatást, a következő nagy beruházásunk ugyanis egy csocsóasztal lenne.
– Hány százalék családos a munkavállalóitok közül?
17 munkavállalóból 7 édesanya van a cégnél. Összesen 12 gyermekünk van, a pocaklakótól a felnőttig, széles választékban az évek tekintetében. 10 gyermekünk van, aki rendszeresen használni is szokta a játékszobát, ők 2-13 évesek.
– Mit gondoltok, mi az az idő, amikor ideális visszatérnie egy Anyának a munkába? (munkaadói és anya szempontból is)
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]
Munkaadói szempontból a minél rövidebb kiesés a legjobb. Ugyanakkor gyakorló anyukákként tudjuk, hogy ez minden gyermeknél, és édesanyánál is más-más idő. Van, aki szereti kitölteni a 2-3 évet és van, akinek a bezártságot jelenti ez az első időszak. A gyermekek szempontjából a legfontosabb az állandóság biztosítása. Ha visszatérő ritmusok mentén alakul a napja, azt minden baba meghálálja. Nem elhanyagolható, hogy mennyire hajlamos megbetegedni, mennyire van kitéve a kicsi a gyerekbetegségeknek, például egy nagytesó okán. Jó tanácsot adni nehéz. Egy biztos a kommunikáció itt is sokat segít. A munkáltató és a kismama közötti folyamatos kapcsolat sokat javíthat a helyzet megítélésében.
[/quote]
– Tapasztalataitok szerint milyen szuperereje van az anya/apa munkavállalóknak a gyermektelen énjükkel szemben? Vagy ha drasztikusabb akarok lenni, az anyák/apák milyen pozitív tulajdonságokkal bírnak a gyermektelenekhez képest?
Azt gondolom, a tolerancia küszöb kitolásában és a kommunikációnk árnyaltabbá tételében a kreativitásban sokat lendítenek rajtunk a gyermekeink. Az időbeosztásban is hatékonyabbak leszünk, ha nem csak a saját életünket kell kordában tartani. Az önismeretben is sugárhajtómű erejével tolnak bennünket a srácok. Mi itt a Collingnál ebben is szerencsések vagyunk. Nem csak a gyermekekkel rendelkezők kreatívak, és bírnak jó beleérző képességgel. A gyermek-pihenő szoba például egy gyermektelen, férfi kollégánk ötlete volt.
– Jár-e támogatás, kedvezmény az anyák foglalkoztatása után?
GYED EXTRA néven bevezetett kedvezménycsomag komoly megtakarítást jelent a munkáltatók számára. Az első két évben a teljes Szociális Hozzájárulás megfizetését elengedi a munkáltató részére, ami idéntől 23 % fizetendő járulékkedvezményt jelent (tavaly még 27 % volt). Könnyen lebonyolítható az igénylése és csökkenő mértékben még a 3. évben is jár támogatás.
– A többi munkatárssal szemben élveznek-e plusz előnyt a családos munkavállalók?
Természetesen. A gyerekek körüli teendők egészen másfajta logisztikát követelnek, mint amilyen a gyermektelen kollégáké. Elfogadjuk, hogy akinek gyermeke van, annak az időbeosztását ehhez kell alakítani. Egyetlen elvárás van, a munka a megfelelő színvonalon, határidőre legyen kész.
– Itthoni tapasztalatotok szerint mennyire elterjedt az anyabarát munkahely?
A „Családbarát munkahely” pályázat adataiból kiindulva sok vállalkozás ismerte fel, hogy a munkavállalók lojalitásának már nem elég hatékony eszköze a fizetés. Akit béremeléssel lehet elcsábítani, az egy jobb ajánlat esetén tovább is áll. Nagyon sok jó ötlet és gondolat fogalmazódott meg ebben a kérdésben. Valószínűleg azért is, mert nekünk ez intenzív fókuszunk, futunk bele sok hozzánk hasonlóan gondolkodó cégbe.
DM- drogerie markt Magyarország
Megkerestük multi oldalról a dm HR munkatársát, Medgyesi Rékát, aki a kisgyermekes munkavállalók pozitív értékeiről számolt be nekünk, illetve megosztotta, hogy miben rejlik a dm családbarát szerepe.
A DM évről-évre bizonyítja családbarát működését. Mit jelent ez a gyakorlatban?
A DM igyekszik maximálisan megfelelni a család és anyabarát munkahelyekkel szemben támasztott elvárásoknak. Női alkalmazottaink aránya 92%, ahol a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya 70%! Ez minden viszonylatban kiemelkedően magas érték.
Nagy figyelmet fordítotok a GYES/GYED-ről visszatérő munkatársakra.
Igen, a cég filozófiájának és emberközpontú szemléletének köszönhetően az a célunk, hogy minél több babázás után visszatérő munkatársat újra foglalkoztassunk. Ezen cél elérését számos cégen belül működő lehetőség és folyamat segíti elő.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A GYES/GYED-ről visszatérő munkatársaink integrálását egy jól szervezett mentori program segíti elő. Minden munkatárs számára, így a visszatérő kollegáknak is elérhetőek ezek belső képzések, amelyek mind szakmai ismereteiket, mind pedig azon készségeiket fejlesztik, amik ahhoz szükségesek, hogy még inkább megállják helyüket a saját munkakörükben, ezáltal a munkaerőpiacon is. A cégen belül működő cafetéria keretből pedig lehetőség van akár bölcsődei ellátás finanszírozására is.
Mennyire kötött az alkalmazottak időbeli beosztása?
A dm-nél azon munkatársaknak, ahol a munkakörük jellege megengedi lehetőségük van rugalmas munkaidőben dolgozni. Nehéz helyzetben lévő munkatársaink problémáira pedig egy telefonon elérhető szolgáltatással nyújtunk segítséget.
Ha ismertek olyan vállalatot vagy vállalkozást, amely hasonlóan családbarát szemlélettel rendelkezik, írjátok meg nekünk.