Akármilyen okból is dönt az édesanya amellett, hogy cumisüvegből fogja táplálni a gyermekét, az üvegből etetés percei is lehetnek ugyanolyan élvezetesek és bensőségesek, mint aki szoptatja csecsemőjét. A tápszer kiválasztásában segít a védőnő vagy a gyermekorvos, amely receptre megvásárolható. A használati utasításban megtalálható a pontos adagolási arány, amelynek használatát ajánlott betartani. Ha túl sok a tápszer, akkor az étel tömény lesz, és ennek következtében elhízhat a gyermek vagy a veséje károsodhat. Ha túl híg, akkor kevés lesz az a tápanyag, amit a szervezet igényel.
Sok édesanya fél attól, hogy a cumisüvegből való táplálás egy falat emel a csecsemő és közte, így nem élik át azt a közös intim és bensőséges kapcsolatot, mint azok, akik szoptatnak.
„Nem tudtam szoptatni, így hamar elapadt a tejem. Maradt a tápszer, és az odaadó figyelmem. Amikor odaadtam a cumisüveget a gyermekemnek, soha nem egy üveget adtam oda, hanem ennél sokkal többet. Magamhoz öleltem a csecsemőmet, végig a szemébe néztem, énekeltem neki és gyengéden tápláltam. Boldognak éreztem mindig magam ezekben a percekben.”
IGEN, lehet olyan közeli a baba-mama kapcsolat, akkor is ha valaki nem tud szoptatni! Miközben a gyermek cumisüvegből eszik, szeretetet, figyelmet és odaadást is kap.
Meghitt etetés üvegből
– Minden etetésnél fogd szorosan magadhoz gyermeked, öleld meg, és mosolyogj rá. Etetésnél félig függőlegesen tartsd meg a gyermeked az egyik karodban, míg a másikkal erősen félig megdöntve fogd az üveget.
– Soha ne hagyd a csecsemőt magára úgy, hogy a cumisüveget megtámasztod a szájában! Egyrészt félrenyelhet, ez pedig fulladást okozhat, másrészt mert a cumisüvegből táplálás is egy szeretetteljes kapcsolat, amely kielégíti az evést, mint szükségletet, és a gyengéd kapcsolatot termemt gyermekeddel.
– Hagyd, hogy mindig annyit egyen, amennyi elég neki. Ha már jóllakott, az egész tejet kiszívta, vedd el az üveget. Előfordulhat, hogy nem akarja elengedni az üveget, ilyenkor a a kisujjad a cucli mentén csúsztasd be.
– Az első időben nem fogja kitátani egyből a száját, ha meglátja a cumisüveget, hiszen a szopási reflexe még nem alakult ki. Ilyenkor csöpögtess pár csepp tejcsit az ajkára, hogy megérezze az ízét.
– Ha a gyermek evés közben elalszik, teleszívhatja magát levegővel, amitől felfúvódhat. Ebben az esetben tedd a válladra támasztva, hogy feljöjjön a lenyelt levegő (büfizzen), majd folytasd az etetést.
Amire figyelj!
– Mielőtt a gyermeknek odaadod a tápszert, mindig melegítsd meg. Ne mikrohullámú sütőben!
– A tápszer hőmérsékletét egyszerűen leellenőrizheted, ha a csuklód belső felére cseppentesz néhány cseppet. Eközben ellenőrizd le, hogy jól folyik-e a tej. Ha túl kicsi a cucclin a nyílás, akkor nehezem fogja tudni kiszívni a tejet, ha túl nagy, akkor pedig ömleni fog a tej. Az a jó, ha másodpercenként két-három csepp folyik. Ha a cucclit nem találod megfelelőnek, akkor cseréld le.
Tipp: Amikor cumisüvget vásárolsz, a csomagoláson feltüntetik, hogy hány hónapos babának ajánlott! Ez a cucclira is érvényes!
– Célszerű a partedli használata
Hányszor etessük?
Pontos számokat nem lehet megadni, mert minden csecsemő más! Azonban ugyanazon elv szerint működik, mint a szoptatás: Ha éhesnek tűnik, adjunk neki enni. A tápszertől jóllakott babák akár 3-4 óránként vagy ritkábban is kérhetnek enni. Az első hetekben próbálj meg 90-100 ml-t adni naponta 6X, és figyeld meg, hogy gyarapodik a babád. Ahogy nő, az igényei is úgy fognak változni, és egyre többet fog követelni.:)
Tápszer elkészítése
1. Amire szükség van:
– Tápszer
– Sterilizált üvegek
– Kés
– Mérőkanál (tápszerben található)
– Forralt víz
2. Tápszer elkészítésénél és adagolásánál a használati utasítást tartsd be!
3. Mindig friss, előírt mennyiségnek megfelelő forralt vizet használj fel!
4. A mérőkanál segítségével adagold a port a cumisüvegbe, a kimért vízhez.
5. A kupakot tedd a cumisüveg tetejére és rázd össze jól, hogy a por teljesen feloldódjon a vízben.
Az olvasás közös élmény:
Ha tetszett oszd meg másokkal is!
Véleményed, kérdéseid oszd meg velünk!