A baba altatása, azaz a 12 hónap alatti picúrokról fogunk most beszélni. Megnézzük a babák altatási praktikáit, tippjeit, buktatóit. Két részre szedve tesszük mindezt, hisz másként lehet altatni egy 2, és másként egy 9 hónapost.
6 hónapos korig
Az első és legfontosabb, hogy a babád tudja, mikor van nappal és mikor éjszaka. Hogyan segíts neki ebben?
- Éjszaka legyen a szobájában sötét, csend – ebbe a fehér zaj belefér. Ne érjék impulzusok, ne érezze, hogy az őt körülvevő ingerek miatt ébren akar maradni.
- Az ilyen picúrok éjjel még 1-2x fel szoktak ébredni, enni. Ilyenkor lágy fény mellett etesd meg, és a lehető leggyorsabban tedd tisztába. A lényeg, hogy minél kevesebb időt töltsön aktív állapotban a babád.
- Törekedj arra, hogy minden nap ugyanakkor fektesd le, és az altatást megelőző rituálé is ugyanaz legyen. Fürdetés, masszírozás –ez nagyon jól ellazítja a piciket – krémezés, felöltöztetés, etetés, büfiztetés…
- A szobában, ahol a baba alszik, legyen 2-3 fokkal hűvösebb, mint általában és mindenképp engedj be friss levegőt, addig, míg a picúr egy másik helyiségben tartózkodik. – sose nyisd rá az ablakot!
{adselite}
Egyes kutatások azt igazoltál, hogy a baba szívverése felgyorsul, ha az édesanyja szemébe néz. Ebből kiindulva javasolhatnánk, hogy, ha éjjel felébred, kerüld a szemkontaktust, de mi ilyet nem teszünk…
Az ilyen csöppségek gyakran már az etetésbe belealszanak, de van, hogy más módszerhez kell folyamodni; ringatás, dúdolás, éneklés, sétálás… stb. Ebben az életkorban még ne akard megtanítani neki, hogyan aludjon el egyedül. Ő még csak nem rég bújt ki a pocakodból, ahol mindig érzett téged, ne várd el, hogy ha leteszed valahová, majd nyugton megvárja, míg elálmosodik. A közelséged biztonságot ad neki, ellazítja őt. Sok babának beválik, hogy éjszakára bepólyálják. Az anyaméhben átélt érzéshez hasonlóan, itt is szorosan körbe öleli valami, ez pedig megnyugtatja őt. Biztos, te is tapasztaltad, hogy a kezedben elalszik, de már akkor kipattannak a szemei, ha csak megindulsz a kiságya felé. Érdemes várni az elalvását követően legalább 20 percet. Ennyi idő alatt kerülnek ugyanis olyan alvási szakaszba a picik, amiből a mozgás nem zökkenti ki őket.
Ha sír vedd fel! Nem fogod elkapatni, csak biztonságot adsz neki. Gondold végig, mi lehet az ok, amiért nem akar elaludni; fáj a pocakja, jön a foga, fázik/ melege van, még éhes, tele a pelus, nagy a zaj, a fény, esetleg túl sok inger érte aznap? Mindig gondolj arra, hogy nem azért sír, hogy kitoljon veled!
Sok esetben ilyenkor a szülők maguk mellé veszik a babát. Nem fogunk kardoskodni se ellene se mellette, de néhány dolgot azért elmondunk ezzel kapcsolatban; ne legyen kívül a pici, ahol leeshet, ne legyen a közelében párna, használjatok külön takarót – ezek a fulladás veszély miatt fontosak. Ne vedd magad mellé, ha úgy érzed totál ki vagy merülve. Ilyenkor nagyon mélyen tudsz aludni, és esetleg ráfeküdhetsz a picire.
6-12 hónapos babák
Már kezd egyre nehezebb lenni, fárasztóbb vele a le-fel sétálgatás. Egyre inkább egymásra hangolódtok, rögzülnek a napi rutinok, a család is megszokja az új jövevényt. Itt az ideje, hogy megpróbáld az ágyban altatást!
- A hason alvóknak jól eshet a popsi ütögetés – apró mozdulatokkal paskold a pelusos popsiját, ezzel egyrészt folyamatosan jelzed, hogy ott vagy vele, másrészt ütemes ringatást is biztosítasz a számára.
- Simogasd az arcát, a pocakját, a hátát. Tapasztald ki, hogy a te babádnak mi a kedvence. Van olyan picúr, aki az anyuka kezét szereti fogni és „morzsolgatni”.
- Dúdolj neki, énekelj altatót. A ritmusos, gyakran ismétlődő dallamok álmosító, nyugtató hatással bírnak.
- Kombinálj: pici ringatás – kiságyba helyezés – simogatás/dúdolás – felhúzós zenélő micsoda elindítása-fülelés, hogy felébred-e.
Ne szegje kedved, hogy az elején még több időbe fog telni az altatás. Próbálgasd mi az, ami mindkettőtöknek kényelmes. Ne feledd, a cél, hogy egyedül aludjon el, egy mesét követően. Fehér zaj – a pocakban a babát sosem veszi körül csend. A szívdobogásod, a belső szerveid hangja, a külvilág tompa zaja mind-mind részét képezik a fejlődésének, végigkísérik a 10 hónap alatt. Lehet kapni ilyen „zajokat” tartalmazó CD-ket, de sokaknál bevált a porszívó, a ketyegős óra, vagy épp a hajszárító is.
Fontos!
Ha te zaklatott, gondterhes vagy, azt megérzi a pici is. Ilyenkor nehezebben mehet az altatás.
Ebből következik, hogy ha azt érzed itt a vég, összeesel a fáradtságtól, elfogyott a türelmed, hívj segítséget, menj át egy másik szobába, és aludj egy nagyot!
Most nézzük meg, ti hogyan vélekedtek erről a témáról:
Két gyerek, két teljesen más rituálé.
A nagyomnál nagyon tetszett, hogy beraktam az ágyba és elaludt. Aztán egyre többször fordult elő, hogy esti hami után magamra tettem, és úgy aludt el. Hisz’ még olyan kicsi, ne legyen már egyedül ott. Nem azt mondom, hogy elrontottam, de nem könnyítettem meg a következő időszakokat. Kb. 1 éves koráig az esti tápszeren bealudt, beraktam az ágyba és aludt. 1 éves kora körül jött az, hogy a tápszer utolsó kortya után szem kipattan, ölemből kiugrik és szalad az apjához. Akkor teljesen át kellett rendezni az esti dolgokat. Fürdés után közénk bújva itta a tápszert, aztán egyszer csak elaludt. Aztán rászokott a hajam tekergetésére, ami rengeteg hajam kihullását eredményezte. Mikor kilátásba helyeződött a bölcsi, elhatároztuk, hogy muszáj lesz megtanulnia egyedül is elaludni. Kb. 3 hónapig a kiságy mellett feküdtem egy szivacson. Nem szóltam, nem fogtam a kezét, csupán ott voltam. Volt, hogy én hamarabb aludtam el. Miután megkapta a gyerekágyat, kijelentette, hogy ő nagylány, kimehetünk mellőle. Kisebb nagyobb kihágásokkal, azóta egyedül alszik el. A kicsikém has fájós volt, hozzászokott a kézben alváshoz. Nála is több verzió van. 1. simán elalszik a cicin, berakom az ágyba és alszik. 2. kendőbe teszem, és úgy alszik. 3. berakom az ágyába és elalszik. Általában mindig más jó neki. Este a nagy bemegy aludni 20:30-20:45 körül, a kicsi pedig kint marad velem és kicsit később alszik el. Igaz, ő kb. 2x eljátssza, hogy alszik, mert ha leteszem, azonnal mocorog és felkel. Nála egy altatás beletelik kb. 40 percbe.
Olivért pici korától úgy altattam, hogy sétáltam, ringattam és közben énekeltem neki. Ezt kábé 7 hónapos koráig csináltam. Egyszerűen nem aludt el, kifeszítette magát, fészkelődött a kezemben. Betettem a kiságyába és láthatóan megnyugodott. Azóta egyből így kezdünk, mesélek neki, ő meg közben néz, majd bekapcsolom az éjjeli fényét, ami zenél is és kijövök a szobájából.
Én csak egy tippet osztanék meg a többi anyukával. Az én lányom nagyon nyugtalanul aludt, úgy a 4. hónaptól kezdve. Próbáltam már mindent, míg a nagymamám javasolta a levendulát. Oh, igen!!! Szuperül bevált. Azóta felváltva használok levendulás fürdetőt, krémet, van, hogy levendulás illóolajat csepegtetek a párologtatóba. Sőt, mikor szezonja volt, bevásároltam szárított levendulából, kis zsákocskákat varrtam belőlük, és a kiságya fölé szoktam időnként akasztani.
Köszönjük nektek a témában érkező leveleket! Jövő hétre is várjuk őket a cukimamik@gmail.com e-mail címre. A következő hétfőn arról írunk, hogy mikortól ihat, ehet a gyerek, milyet… szoptatós anyukának bármit szabad?