Az internet világában nehéz eligazodni. Pláne ha az emberfia, inkább emberlánya, egy kicsit formába szeretne lendülni, kicsit súlyt szeretne veszteni. Sok a félinformáció, a mellébeszélés, a hamis Grál, bölcsek köve úton-útfélen. Aztán a kedves olvasó, próbálkozó fogyózó pedig fáradtan dől hátra, megint elmondják a tutit, eredmény pedig sehol. Egyet ígérhetünk. Itt átverni nem fogunk senkit. Nem ígérünk 10 nap alatti csodát, 3 számmal kisebb ruhát erőfeszítés nélkül, 3 hét alatt nyári bombaformát. Mert ezt elvtelenül tennénk. Mondjuk ki, hazugság lenne.
Ehelyett segítünk eligazodni kalóriák, fehérjék, izmok, hurkák forgatagában. És ha valaki akar, eredményt érhet el. Egészségesen, hatásosan, hosszútávon tarthatóan.
Indulhat a diétás kalauz több részletben, emészthetően, tudományos háttérrel, közérthetően!
Az egyik alap amivel tisztában kell lennünk, hogy a testünk mint egy rendkívül fejlett biorobot működik. Kedves biológia tanárom az egyetemen azt tanította, a testünk olyan mint egy számítógép. Inkább hasonlítanám a tárgyat matematikához, mint kémiához. Logika törvényei szerint működik. Minden okozat mögött ok van, minden előre modellezhetően történik. Meghíztunk? Az csak azért történhetett, mert több energiát (kalóriát) vittünk be, mint amennyire szervezetünknek, a biorobotnak szüksége lett volna. Kevesebbet viszünk be? Szervezetünk a hiányt a tartalékokkal pótolja, ergo fogyunk.
Ha minden ilyen egyszerű, akkor mégis miért és miről lehet tankönyveket megtölteni, folyóiratokat eladni, hosszú órás előadásokat tartani?
Először is, mert a fogyókúra iparág. Inkább hasonlít olajiparhoz, mint egészséges életmódhoz. Pénz, rengeteg pénz van benne. Csodát ígérünk, pénzt kaszálunk, embereket verünk át. Könyvek, előadások, szemináriumok, hitek, eskük, csalások, csalárdok. Olyan ez, mint a western hőskorában a szekérről áruló sarlatánok. Csak nem indián fület árulnak, ami elűzi a gonoszt, hanem táplálékkiegészítőt, ami naponta 1kg-ot fogyaszt és még finom is. Olyan “izomgépet”, ami naponta 5 perc alatt megoldja minden gondunkat. Döntsünk végre. Hiszünk abban amiben szeretnénk, vagy hallgatunk a józan eszünkre, és átlátunk a szekérhadon.
Másodsorban, mert az ördög részletekben rejlik. Nem mindegy, hogy
– mennyire egészségesen fogyunk le
– mennyire tartósan
– mennyi izmot vesztettünk
– mennyi zsírt
– mennyi idő alatt
– mennyire nehezen/könnyen
Úgyhogy van információ bőven, csak győzzük elválasztani az ocsút a búzától.
Kezdjük a legfontosabbal, az egészségünkkel. Minél több felesleg van rajtunk, szervezetünket annál inkább megterheljük. Extra súlyt cipel a lábunk, extra területet lát el vérrel a szívünk, extra oxigénre van szüksége a testünknek, lihegünk, zihálunk, nem kapunk levegőt. Bár elsősorban mindenki a külseje miatt akar lefogyni, ennél is sokkal fontosabb, hogy egészségünk érdekében tegyünk. Hát ne cselekedjünk ellenében, hiúságunk oltárán feláldozva szegénykét. Hogyan vigyázhatunk rá diéta alatt? Nem koplalunk! Nem éheztetjük a szervezetet, nem kínozzuk sem magunkat, sem testünket. Fokozatosság a titka mindennek, nem borítjuk fel a zsírbevitel, fehérjebevitel, szénhidrátbevitel arányait.
Itt meg is állhatunk egy pillanatra.
Mi ez a három bevitelszösz? Ezek a makronutriensek, ebből a 3 “szöszből” épül fel minden reggelink, ebédünk, nassolásunk, csokink, gyümölcsünk, italunk, üdítőnk. Tehát amivel a gyomrunkat célba vesszük. Ezek az alap tápanyagok. Bármelyik megvonása a testtől, HIBÁS alapgondolat. Testünknek mindegyikre szüksége van, a helyes arányokban. Nem kell a zsírtól félni, azért mert zsírt szeretnénk veszteni, a szervezet nem így működik. Zsírban oldódik a vitaminok egy része, szükség van a szervezet olajozásához, hormonok előállításához, hőháztartás egyensúlyához, védelmi funkciót tölt be, illetve mérgeket, koleszterint tárol itt a szervezet. Fehérje testünk “téglája”, ebből építkezünk, ez az élet alapja. Segítenek a különböző fertőzések leküzdésében, hormonok alapjai stb. Ugyanígy a szénhidrátról is elmondható, hogy nélkülözhetetlen. Energiával látja el a testet, de a molekulák felépítésében is részt vesz.
{adselite}
Elmondható tehát, hogy mindhárom alapvető makronutriens elengedhetetlen szükséglete a testnek. Csak az arányok, amikkel játszhatunk. Ugye mindenki emlékszik még az Atkins diétára? Az arányokat tolta el úgy, hogy szinte csak fehérjebevitelt engedélyezett. És ahogy megvolt az Atkins diéta, volt zsírbeviteli diéta, vagy szénhidrátdiéta is már a nőtársadalom történetében. Mindegyik működik, hisz éhezteti, koplaltatja a szervezetet, valamely makronutrienset megvonja a szervezettől, vagy akár kettőt is. A kérdés, milyen áron működik a fogyás. Nem kell messzemenő következtetést levonni, hogy szervezetünket megterheljük, kínozzuk, ártunk neki. Megéri? Nem hinném.
Agyunk rendkívül okos. Okosabb, mint mi magunk. Túljár az eszünkön, tudat alatt vág át bennünket, csak hogy célját elérje. Amennyiben például C vitamint vonunk meg magunktól, a szervezet minden olyan étel, gyümölcs, üdítő képét villogtatja előttünk, amiből fedezheti kiürült raktárait. C vitamin kell? Bombázza agyunk naranccsal, citrommal, paprikával kívánságlistánkat. Hogy jön ez ide? Atkins diéta? Nem viszünk be szénhidrátot? Agyunkat nem verjük át. Olyan elviselhetetlen szénhidrátéhséget generál, hogy idő kérdése és jobban megtör bennünket, mint a középkori inkvizíció valaha. Próbáljunk meg tudatalattinknak ellenállni, a válaszcsapásban nem lesz köszönet, szénhidráttal fogunk álmodni, kelni, feküdni, amíg be nem adjuk a derekunkat. Mit értünk el? Lefogytunk ideig-óráig, kiéheztettük a szervezetünket, egészségtelenül éltünk, és a szénhidrátéhséget csillapítva mindent visszaszedünk.
Levonhatjuk a végkövetkeztetést, mindhárom makronutrienst bevisszük a szervezetbe és az arányokkal csínján bánunk.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Zsírforrások: olívaolaj, mogyoróolaj, diófélék, magvak
Fehérjeforrások: szárnyasok, halak, vadak, ritkábban vörös húsok
Szénhidrátforrások: durum tésztafélék, barna rizs, vadrizs, jázmin rizs, burgonya, zöldségek. Ritkábban gyümölcsök
És a bizonyos arányok. 20% zsírbevitel, 40% fehérje, 40% szénhidrát.
Ez egy enyhe fehérjeemelés egy normál táplálkozáshoz képest, enyhe szénhidrát csökkentéssel megtoldva.
Ez annyit tesz, hogy például 2000kcal egész napi bevitelünk 20%, azaz 400kcal érkezzen pocakunkba zsírbevitelből, 40% azaz 800kcal fehérjéből és ugyanennyi azaz 800kcal szénhidrátból. A 2000kcal természetesen tetszőlegesen magunkra szabhatjuk, ami a másik három számot is magával változtatja.
Minden boltban kapható élelmiszeren rajta kell lennie, hogy mennyi fehérjét, szénhidrátot illetve zsírt tartalmaz, illetve mennyi kcalt fedez az illető makronutriensből. A nyersen kapható húsok, zöldségek kalóriatáblázatokból puskázhatóak. Étrendünk összeállításánál próbáljunk ragaszkodni a fent felsorolt forrásokhoz, ne hagyjuk eltéríteni magunkat minden orvosi, tudományos hátteret nélkülöző csodaétrendekkel, ahol a korpovit – virsli – párizsi szentháromság a divat, és hogy együnk jó keveset, akkor fogyunk. Ehetünk sokat, egészségeset és mégis fogyunk.
Aranyigazság, hogy nem az számít egy okosan felépített diétában, hogy mennyit eszünk, hanem hogy MIT!
Stay tune, következik a mintaétrend, grafikonnal, táblázattal és a következő pont, a tartósság!
Lektorálta Dr. Husz László háziorvos szakorvos