Szerepkomplexum fogalma: Az egyének különböző státuszaihoz kapcsolódó szerepek összessége. Életünk során számos szerepet elsajátítunk. Nem, nem a színészkedésre, önmagunk megjátszására gondolok. A szerepünk határozza meg, hogy bizonyos szituációkban hogyan reagálunk. Minden embernek több szerepe van egyszerre, így mindenkinek más a szerepkészlete. Ilyen például a női, anyai, gyermeki szerep, vagy épp a diák, a dolgozó egyén.
Tehát teljesen normális, ha valaki egyszerre nő, anya, feleség és szerető egyben. De nézzük csak meg röviden, hogy egyes szerepekben minek is kell megfelelni:
A Nő
Legyen mindig Nő. Elérhetetlen, de meghódítható. Segítségre szoruló, érzelmes, odaadó. Mindig csinos és elgondolkodtató. Misztikusan egyértelmű, kívánatosan sejtelmes. Törékeny és szilárd.
Támasza kedvesének.
Az Anya
Legyen mindig türelmes, elérhető, megbízható. Adjon biztonságot, végtelen szeretetet. Neveljen, de találja meg a szigor és az önérvényesítés közti egyensúlyt. Vigasztaljon, lelkesítsen, biztasson. Varrja meg a legelképesztőbb jelmezt is farsangra, és süssön süteményt minden hétvégén. Szeresse a gyermekei összes barátját, és várja őket tárt karokkal, terülj-terülj szendvicses asztalkával. Haragudhat, de mindig bocsásson meg.
Támasza utódainak, családjának.
A Feleség
Türelmes, takaros. Láthatatlan, mindent átszövő. Társ, barát, jó szomszéd. Teret engedő, mindig meghallgató. Melegséget árasztó, konfliktus-simító. Alapokat biztosító, átkaroló, bíztató. Programokat szervező, spontaneitást kedvelő.
Támasza férjének, családjának.
A Szerető
Szexuális vadmacska, megszeppent libapásztor lányka. Mindig tettre kész, szemérmetlenül aggódó. Testével tisztában levő, gyönyört örömmel átélő. Adni szerető, kapni elváró.
Támasza kedvesének, szexualitásának.
Most biztos, te is azt érzed, amit én: Ezt így mind? Na, ne vicceljünk! Pedig, ha alaposan magunkba nézünk, ennél még sokkal több szerepet fedezhetünk fel. Vagyunk mi szülők gyermekei, munkaadók szorgos hangyái/magunk adta feladatok kezelői. Állatok gazdái, mások példaképei. Ezek mind megférnek bennünk egymással, és kellő időben felszínre kerülve dominálnak.
A kérdés tehát nem is az, hogy meghasonul-e egy egészsége személyiség a szerepek súlya alatt, hanem az, hogy miként birkózunk meg egy-egy új beépülésével!
„Jelenleg most elsősorban gyermekeim anyját látom benned.”
Miben is más a második várandósság, mint az első? Nos, például abban, hogy már van egy plusz szereped, az anya. Első babánkat várva az idő csak a miénk volt. Feleség és szerető voltam a nő mellett, akihez bármikor oda lehetett bújni, és bármikor fel lehetett ébredni. Most ugyanúgy pocakos vagyok, a melleim ismét hatalmasak lettek, mégsem ugyanaz már.
Mikor a fenti mondatot meghallottam, totálisan kikészültem. Azt éreztem, hogy csúnya vagyok, béna vagyok, unalmas vagyok. Talán át kéne fessem a hajam, barnító krémeznem magamat, kevesebbet beszélni a gyerekről, venni pár kismama szexi fehérneműt…
Két napon át tartott a szerep-felismerési krízisem. Azt vártam, mint az elsőnél, de én már nem ugyanaz vagyok, így ez elég irreális. Szerencsére olyan férjem van, aki elmondja azt, amit érez. Átbeszéljük, megismerjük egymás gondolatait, félelmeit. A mellébeszélés és az álomba ringatás a kapcsolatok fő gyilkosa – véleményem szerint.
Két nap után már éreztem, hogy az anya szerep nem csak akkor van jelen, ha én azt hiszem. A részemmé vált, ahogy hozzávetőleg 2,5 hónap múlva a kétszeres anya szerep fog.