Szeretetnyelv
Elméleti rész
5 szeretetnyelvet különböztetünk meg. Ezek közül 2-3 az, amit rendszeresen alkalmazunk, ill. szívesen fogadunk. Természetesen akár az összes szerepelhet a repertoárunkban, szituációtól, személytől függően.
-
Becéző/ elismerő szavak
-
Testi érintés
-
Ajándékozás
-
Szívességek
-
Minőségi idő
Miért érzem fontosnak ezt a témát? Alapvető szoros/mély emberi kapcsolatokban okozhat gondot, ha az ember nem ismeri a saját és a másik szeretetnyelvét. Én várhatom, hogy a párom apró ajándékokkal lepjen meg, ha ő inkább az elismerő szavakkal él. Ebben az esetben elmegyünk egymás mellett, nem leszünk képesek értékelni azt, amit kapunk, mert azt érezzük, süket fülekre találnak gesztusaink. Ebből pedig oktalan viták, konfliktusok generálódnak, melyek egyre inkább elhatalmasodnak a feleken, és megromlik a kapcsolat. Ám, ha leülünk, és picit belegondolunk, hogy mi az, amit adni és mi az, amit kapni szeretünk, már meg is oldottuk a dolgot. Természetesen ehhez kell még egy kis privát idő a kedvessel, tisztázni a tényeket, és egyszerűen keresni közös pontot, vagy megértve elfogadni.
Nemrég ébredtem rá például, hogy a férjem és köztem is van egy kis ütközés. Az övé inkább az érintés, szívesség, míg az enyém a becéző szavak és az ajándékozás. De van közös is, ez pedig az együtt eltöltött tartalmas, és minőségi idő, mely mindkettőnk számára nagy jelentőséggel bír.
Mondjuk nő vagyok, szóval előfordulhat, hogy ezt eddig még csak magamban tisztáztam le ennyire konkrétan. Még szerencse, hogy férjem is mindig elolvassa a bejegyzésemet:
„Szívem, nos akkor ez a helyzet! Ezért nem várom már el, hogy magadtól vegyél nekem- csak úgy- ajándékot, inkább jelzem. Például, mikor legutóbb elutaztál megemlítettem, hogy én nagyon örülnék egy kendőnek, sálnak… ami lehetőleg kékes alapszínű legyen. Te meg ezért szólsz, hogy jól esne egy kis masszírozás – mert én meg erre nem szoktam gondolni. SZERETLEK!”
De a fentiek kivetíthetőek, baráti, vagy épp gyermek-szülő kapcsolatra is. Egy anya, akinek nem kenyere az érintés, nem fogja napjában százszor megölelni a lurkóját, de ugyanakkor másként – akár minőségi idővel – megadja neki a szeretete kifejezését.
Gyakorlati rész
Az étel felszolgálása is lehet szeretetteljes. Nincs sok szép emlékem gyerekkoromból, de ilyen témában épp akad egy, mikor a szendvicset nem hagyományosan kaptam anyámtól, hanem mintára vágva. Kenyér + párizsi+sajt (ami talán szív alakú volt), vagy épp fordítva. Ez egy kis dolog, de nekem gyerekként nagyon tetszett, jó érzéssel töltött el. Férjemet rendszeresen lepem meg efféle kedvességekkel – rántottára vágok friss zöldségből egy kis díszt, a sült virsli mellé szív alakú kechup – mustár – majonéz kompozíciót teszek. A tükörre is szoktam írni rúzzsal, vagy szemceruzával. Ezek az apróságok nekem épp annyira jól esnek, mint neki. Várom, hogy észrevegye, örüljön, érezze, hogy mennyire szeretem.
Ott van például a már említett masszírozás. Nem vagyok nagy guruja, de az ő kedvéért időnként kapható vagyok rá. Ilyenkor csak egy halvány kis lámpa világítja meg a nappali-hálónkat, olyan zene szól, amit ő imád én meg normál esetben egyből kikapcsolnék– valami brit pop-, az ágy mellett illatgyertya ég, a romantikát megfejelve pedig a pocakomra szánt baba-mama olajjal kenegetem Őfelségét. Van, hogy közben beszélgetünk, van, hogy hagyom, had lazuljon el teljesen, a végén pedig feleségtől elvárható módon zárom az akkordot…
Én szinte minden időmet itthon töltöm, itthoni ruhában – melegítő leginkább. Tudom azonban, hogy a férjemnek jól esik, ha időnként szépen felöltözve várom őt itthon. Nem kisestélyiben, elegendő egy fekete leggings + testhez simulós felső, csábos smink és máris látom a szemében azt a „Na, ő az én gyönyörű és kívánatos feleségem, aki egyébként várandós és csodás anya!” érzést. Ki ne szeretné ezt?
Az én Uram is szokott ám meglepni. Hirtelen elmosogat, a semmiből egyszer csak kitereget, vagy épp arra érek haza a suliból, hogy az ajtón ott virít egy nagy piros szív, mellé írva; „Boldog Névnapot Szerelmem!”
A figyelmesség, az, hogy saját nyelvünkön kifejezzük, szeretjük a másikat hihetetlen fontos az életben. Ez nem csupán szerelmi-, de a már említett baráti-, szülő/nagyszülő-gyerek, vagy épp jó munkatársi kapcsolatban is fontos.
TIPP
A következő szabadon eltölthető idődben gondold végig, hogy melyik szeretetnyelv áll hozzád közel. Egyből beugrott, vagy gondolkodtál rajta egy keveset? Egyik se jó, vagy rossz. Megosztod velem? Én örülnék.
Amikor ezt végig gondoltam, arra jutottam, hogy más a szeretetnyelvem a férjemmel, a nővéremmel és a lányommal is. Ez is azt mutatja, hogy nem csak mi magunk vagyunk egyedül ennek meghatározói, hanem az is, hogy kivel vagyunk épp szemben. Persze alapból 1 szeretetnyelv az, ami mindenkor érvényes ránk, de attól még a többi négy simán variálódhat bennünk.