Várandósság, szülés, gyermekágy. Legnehezebb és egyben legszebb időszakai lehetnek az anyaságnak, de mi van, ha a szépség eltörpül a minket ért trauma mellet? És mi van, ha erről a körülöttünk lévőkkel nem tudunk beszélni? Nagyon egyedül maradunk, pedig nem így kéne lennie. Fazakas Pálma, az EMMA egyesület vezetője mesél nekünk az alábbi interjúban a segítségnyújtás lehetőségeiről, és saját élményeiről.
Mivel foglalkozik pontosan az EMMA Egyesület?
Az EMMA Egyesület a nőket és családjaikat támogatja egy nagyon meghatározó életszakaszban: a várandósság kezdetétől a késő gyermekágy végéig. A minket megkereső anyák, sokszor mesélik, hogy nem kapnak megfelelő támogatást a családtól és a baráti társaságtól, amikor a megélt tapasztalataikról, érzéseikről, szüléssel, szoptatással vagy vagy az anyává válással kapcsolatos nehézségeikről beszélnek. Aki felhívja az EMMA Vonalat vagy eljön az az EMMA Műhelyeinkre, biztonságos és megértő közegben találja magát, ahol senki nem fogja neki azt mondani, hogy “nem értem mi van veled, örülnöd kellene, hiszen van egy szép és egészséges gyereked…”. Nálunk a megélt tapasztalatok kimondhatóak, nincsenek megkérdőjelezve és kétségbe vonva, ahogy azokról az érzésekről is lehet beszélni, amelyeket az anyák környezete épp nem bír befogadni. Az EMMA Vonal tehát egy anonim módon hívható, klasszikus értelemben vett segélyvonal, amely belépő segítséget ad. Figyelembe vesszük a vonalat hívók igényeit, lehetőségeit, személyes körülményeit, és támogatjuk abban, hogy eljussanak a számukra legmegfelelőbb megoldáshoz. Abban is irányt mutatunk, ha szükség van egyéb szakemberek bevonására, és hogy hol, milyen szempontok alapján érdemes keresni. Azt tapasztaljuk, hogy a legnagyobb segítséget az empatikus jelenlét adja, vagyis a megélt élmények feltétel nélküli elfogadása. Ez nagyon gyógyító tud lenni. Talán még soha senki nem hallgatta meg úgy a hozzánk fordulót, hogy ne tanácsadás, ítélkezés, bírálat lett volna a válasz.
Fotó: EMMA Egyesület
Mi hívta életre az Emmát, és mi a te személyes szereped benne?
{adselite}
Szakmailag a háttér az, hogy sok anya sérül meg úgy testileg mint lelkileg egy olyan természetes folyamatban mint a szülés.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]
Számos nő számol be arról, hogy nem annyira a beavatkozások mennyiségétől, mint inkább a bánásmód minőségétől traumatizálódtak: ahogy beszéltek velük, hogy a fejük felett hoztak meg döntéseket róluk és a kisbabájukról, hogy láthatatlannak, kiszolgáltatottnak érezték magukat. Röviden, nem voltak részesei a saját szülésüknek.
[/quote]
Én vagyok az egyesület vezetője, és az EMMA Vonal szakmai vezetője. Öt gyermekem van, sokszor szültem, szoptattam és sokat jártam játszótérre, beszélgettem anyatársakkal. Már akkor kiderült, hogy az anyák nehezen találják meg a megbízható információkat, nem jutnak el azokba a közösségekbe, ahol megerősítést kaphatnak, vagy feldolgozhatják nehéz élményeiket. Harmadik gyermekem születésénél olyan segítőkkel voltam körülvéve, akik bíztak bennem, nem siettettek, nem kritizáltak vagy nevettek ki, kiabálhattam, sírhattam, ehettem és ihattam, azt éreztem, hogy tényleg rólam és a kisbabámról szól minden. Megtapasztaltam azt az erőt, amiről sokan beszélnek, ami eljön a nőkhöz szülés közben… én előtte nem értettem, miről van szó. Nehéz élethelyzetekben eszembe jut, hogy megszültem egy közel öt kilós gyermeket bármiféle beavatkozás nélkül, és ez hitet ad, hogy képes vagyok minden akadályt legyőzni. Azt gondolom, hogy ezt az erőt minden anyának meg kellene tapasztalni, ehhez pedig hagyni kellene az anyákat kiteljesedni a szülés folyamatában, mert akkor az élet más területein is önálló, erős és dönteni képes személyekké válhatnak. A szülés lehetőség, hogy megismerjük magunkat, a határainkat, feldolgozzunk nehéz múltbeli élményeket….Órákig tudnék erről beszélni! 🙂
Fotó: Borsos Borbála
Hol tart most az EMMA, és mik a jövőbeni terveitek?
Az EMMA Vonal és az EMMA Műhelyek működtetése mellett részt veszünk olyan kutatásokban, amik az anyai igényeket állítják középpontba, ennek hatására kelt életre a Másállapotot a szülészetben! mozgalom. Hisszük, hogy a szülészeti rendszerben dolgozóknak is felelőssége van abban, hogy az anyák ne sérüljenek. Az elmúlt években sok energiát fordítottunk arra, hogy a szülész-nőgyógyász szakmával előrevivő, konstruktív kapcsolatot építsünk ki, ami azt gondolom sikerült is. Ezt a fajta hídépítést az anyák, az ellátórendszer és az egyéb szakmai szervezetek között folytatni szeretnénk, hiszen csak együtt tudjuk előidézni a változást. Jövőbeni munkánk másik pillére, hogy nehéz vagy traumatikus szülésélmény esetén az anyák az EMMA Vonal mellett személyes konzultáció keretein belül is megkapják azt a segítséget, ami képessé teszi őket arra, hogy továbblépjenek. Nagy igény van az EMMA Műhelyekre is, ezért az elkövetkező hónapokban egy kicsit átdolgozzuk úgy, hogy még több érintett számára elérhetővé váljon.
Végül adnál néhány támpontot, hogy milyen esetben, és hol vagytok elérhetők?
Várandósság, szülés, gyermekágy, anyaság – hívhatod EMMÁT, ha beszélgetni szeretnél, ha információt keresel, ha nehéz vagy traumatikus szülésélményed van.
Mitől traumatizálódhatsz?
● a szülésed körülményeitől (mikor? hogyan? hol? kivel?),
● a szülés közben elszenvedett sérülésektől,
● a kontrollvesztés érzésétől, még akkor is, ha érted a mögöttes okokat.
Ha:
● elveszítetted a babádat szülés előtt, közben vagy utána,
● a babád a születése közben valamilyen sérülést szenvedett,
● a babád koraszülött, és távol van tőled,
● a babád beteg vagy speciális szükségletei vannak – vártan vagy váratlanul.
Az EMMA Vonal: http://www.emmaegyesulet.hu/emma-vonal-2/
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „] 06-70-622-3346
Kedden: 10:00-14:00
Csütörtökön: 20:00-24:00 [/quote]
Írhatsz is nekünk az alábbi címre: emmavonal@gmail.com
További elérhetőségek:
EMMA Egyesület honlap: http://www.emmaegyesulet.hu/
EMMA Egyesület facebook oldal: https://www.facebook.com/emmaegyesulet/
EMMA Vonal facebook oldal: https://www.facebook.com/emmavonal/
Másállapotot s szülészetben! mozgalom facebook oldala: https://www.facebook.com/masallapotot/