Senkinek sem újdonság, hogy a várandósság bizony pluszkilókkal jár. De azt is tudod, miért szedünk fel olykor jóval többet, mint amennyit a baba, és a kihordásához szükséges átalakulás indokol?
Nehezen követed a súlyodat – Míg a várandósság előtt azonnali intő jel, ha nehezen jön rád a gatyád, addig a terhesség alatt természetes, hogy feszülnek, kicsik lesznek a ruháid, tehát jóval nehezebb követni, mi miatt híztál. Talán puffadsz? Esetleg máshogy helyezkedik a babád? Vagy már megint felszedtél pár kilót?
Ha kicsit utána olvasol, könnyen kiderítheted, esetedben mennyi gyarapodás mondható ideálisnak, tehát mennyit tesz ki a méhlepény, a kisbabád, a megnövekedett vérmennyiség stb. De azt jó, ha tudod, hogy senkire sem húzható rá az irányadó sablon, ugyanis mindenkinél más a gyarapodás üteme. A hízás mértéke éppúgy egyénfüggő, mint az, hogy mikor szeded fel az extra pluszkilókat. Van, aki a második trimeszter végéig alig hízik, és olyan is akad, aki mindent felszed addigra.
Nem diétázol – Ez természetes, miért is tennéd? Várandósság során szigorúan tilos a fogyókúra, valamint az egyoldalú táplálkozás. Viszont a gyors és könnyű hízás egyik leggyakoribb oka az, hogy sokan teljesen elengedik magukat, tehát átesnek a ló túloldalára.
Minderre rátesz egy lapáttal a gyakran jelentkező kívánósság, és a többség sajnos nem savanyú káposztát és kovászos uborkát, hanem tortát, csokit, fagyit kíván.
Azonban nem szabad ész nélkül mindent befalnod, ami csak eléd kerül, hiszen ez egyrészt veszélyezteti a gondtalan terhességedet, másrészt az így felszedett pluszkilók könyörtelenül megmaradnak a szülés után is.
Tartalékolsz – Ha egyébként is könnyen hízol, akkor a várandósságod alatt ez a hajlam fokozottan érvényesülhet. Mindennek fontos oka van: a terhesség során az izmok ellazulnak, pont azért, hogy a méhed (és benne a kisbabád) gond nélkül növekedhessen.
Ám e változás végett a beleid is lanyhábbak, az emésztésed lassul, kialakul a székrekedés. Ennek köszönhető az is, hogy a bevitt táplálék több időt tölt a szervezetedben, így könnyebben felszívódnak a vitaminok, ásványi anyagok.
A folyamat tehát nélkülözhetetlen, de könnyen hízást eredményez, még akkor is, ha korábban sosem ettél ennyi rostot, vagy ittál naponta több liter folyadékot.
Alacsonyabb kezdősúllyal indítottál – Manapság már nem általánosságban határozzák meg, hogy mekkora az ideális súlynövekedés a várandósság során, hanem szerencsére figyelembe veszik a kezdősúlyodat. Amennyiben vékonyabb voltál az átlagnál, úgy te jóval többet hízhatsz (illetve nagyobb súlygyarapodással kalkulálhatsz), mint az, aki felesleggel indult. Természetesen ez sem aranyérvényű állítás, hiszen a genetika ebben az esetben is beleszólhat az előírásokba. Azonban mégsem vigasztalhatod magadat mindezzel: a legújabb kutatások szerint sokkal, de sokkal többet számít az életmódod, mint az, hogy alkatilag vékonyabb, vagy teltebb vagy.