A facebook kedves dolognak tűhet. Remek felület, hogy a családról, gyermekeinkről megosszunk képeket, történeteket. Sokaktól hallom, hogy így nem kell egyenként e-maileket írogatni a közelebbi és távolabbi rokonoknak, ismerősöknek, hisz minden fontosat megtalálnak rólunk a facebook oldalunkon. De vigyázat! Veszélyeket is rejt magában, ha meggondolatlanul posztolunk mindent. Segítünk, hogy miként lehet a legbiztonságosabb és gyermekeink személyiségi jogait nem félresöprő módon használni ezt a felületet.
{adselite}
1. Biztonság a facebookon
Tényleg csak azok látják a bejegyzéseinket, akiknek szánjuk? Ha nincs semmilyen biztonsági beállításunk se, akkor gyakorlatilag bárki a világból megnézheti és letöltheti a gyerekeink fotótit.
– Első lépésként állítsuk be, hogy csak az ismerőseink láthassák az oldalunkat.
– Második lépésként kezdjünk el szelektálni. Nézzük végig az ismerőseinket, és töröljük, akivel már több, mint fél éve nem volt semmilyen kontaktunk sem. Ne engedjünk, hogy a mennyiség a minőség rovására menjen.
– A legegyszerűbb, ha létrehozunk egy zát csoportot, amibe felvesszük tagoknak azokat, akikkel az életünk apró-cseprő, esetleg viccesen kínos pillanatait szeretnénk megosztani.
– Kialakíthatunk egyéni ismerős köröket is, és minden posztnál lehetőségünk lesz megadni, hogy azt csak ők láthassák.
2. Gondoljuk át, milyen képet teszünk közzé a facebookon
Ami az internetre felkerül, az ott is marad. Ez a mondás bizony így igaz. Gondoljunk bele, hogy egy-egy számunkra édes, vicces kép a gyermekünknek 10-15 év múlva nem-e fog kellemetlenséget okozni. Nem beszélve azokról a felnőttekről, akik a picikben nem az aranyos kis emberkét látják…
– A gyerekekről – legyen az akár egy kisbaba, vagy épp 7 éves nagyfiú – sose tegyünk közzé meztelen fotót! A családi fotóalbumba persze édes a kis nuncis fürdőzős kép, de ne tegyük közszemlére. Ha mindenképp medencés, kádban játszós fotót szeretnénk megosztani, takarjuk el az intim testrészeket/ popsit egy kis csillaggal, körrel.
3. Mások közreműködése
Ha mi már megteremtettük a megfelelő facebook környezetet, odafigyelünk, hogy milyen tartalmakat osztunk meg a gyerekekről, még mindig ott van egy nehéz pont. Nevén nevezve, ha más tesz ki a saját oldalára képet a mi gyerekünkről.
– Bölcsis, ovis ünnepségek, amin a szülők előszeretettel készítik a képeket, amiket szeretnek megosztani a facebookon.
– Családi, baráti összejövetelek, szülinapi zsúrok, játszóterezős pillanatképek.
A megoldás egyszerű, kérjük meg a kép készítőit, hogy amin a mi csemeténk is szerepel, azt ne tegyék közzé, vagy csekkoljuk a fotókat és éljünk a vétójogunkkal. Azonban így is előfordulat, hogy kikerül olyan kép, amit mi nem szerettünk volna a világ elé tárni. Ebben az esetben beszéljünk a fotó közzétevőjével és kérjük meg, hogy szedje le az ominózus fotót.
Amennyiben mi szeretnénk olyan képet kitenni az oldalunkra, amin más gyerekek is szerepelnek, kérjük az érintett szülők beleegyezését.
4. Facebookon a gyerek
– Vajon a csemetéknek miért generálunk facebook profilt? Azért, hogy bejelölhessük a saját képeinken? Netán majd egyszer megkapja a hozzáférést, mi csak előre dolgozunk? Nem vesz el a kezelése több értékes időt az életünkből? Feltétlen szükséges az egész családnak jelen lenni a világhálón? Vajon több lesz a 2 éves gyerek, ha facebook profillal bír? Valljuk be őszintén, miért is hoztuk létre…
5. Gondolkozzunk előre
Lehet, hogy most még csak a gyerekünk körül forog minden, de egyszer bizony vissza kell állni a dolgozók világába. Nem titok, hogy sok munkaadó megnézi a jelentkezők facebook oldalát. Bár emiatt nem érheti negatív minősítés a munkavállalót, de mindenképp ad rólunk egy második benyomást. Ezért érdemes a lebüfizett pólós, szoptatós képeinket törölni, és a hivatásunkkal kapcsolatos cikkeket, posztokat előtérbe helyezni, már a munkakeresést, visszatérést megelőzően.