Számoljunk le az unalmas és túlon túl direkt fejlesztő játékokkal! Szeretnéd, ha a csemetéd készségei és képességei fejlődnének? Szeretnél magatoknak vidám és felhőtlen perceket? Szeretnéd, ha gyermeked sikerélményekkel gazdagodna? Ám nem szeretnél drága készségfejlesztő játékokra, eszközökre költeni? Mutatjuk a megoldást!
Fejlesztő játékok gyerekeknek
Szuper ötleteket találtunk! Megismertetünk a LEGO DUPLO egy másik arcával. Elsőre nem is gondolnánk, hogy az építésen kívül micsoda lehetőségeket rejt ez a szuper játék. Ezek a játékok széles palettán mozognak; szoros együttműködést, vagy épp önálló gondolkodást kívánnak.
Manapság egyre gyakoribb a már kisóvodás korban tapintható hiperaktivitás, figyelemzavar, vagy épp figyelemhiány. A lenti játékok számukra hatványozottabban segíthetnek az otthoni fejlesztés részeként.
Memória- és a figyelem fejlesztése
Színre színt
A DUPLO építőelemeket öntsük ki a szőnyegre, és tegyünk ki mellé színes lapokat. Kérjük meg a gyereket, hogy válogassa színek szerint szét. Két, vagy több csemete esetén adjunk meg külön színeket és indulhat a verseny.
Ennek egy másik változatában tojástartóra és DUPLO építőkockákra lesz szükség, no meg egy pár előre beszínezett sablon lapra. A sablont tegyük a kinyitott tojástartó tetejébe, és indulhat is a „szín és sorrend” játék.
Másold le
Rajzoljuk meg előre a DUPLO tornyot, majd színezzük ki – mi döntjük el, hogy hány kockából, és milyen színekből álljon. Ezután kérjük meg csemeténket, hogy a rajz alapján építsen ugyanolyat.
Kis- és nagymozgások, koncentráció fejlesztése
Színre mutatványt
A LEGO DUPLO téglái közül válasszunk ki 2-4 színt (korosztálytól függően). Ezekből legyen mindenki előtt egy-egy. Beszéljük meg, hogy egy adott színhez, milyen gyakorlat tartozik. Például a zöld színhez a guggolás, a kékhez a felugrás, a narancshoz a körbeforgás… stb.
A játék menete: Mi mondunk egy színt, a gyerek pedig felveszi az előtte lévő DUPLO téglák közül a megfelelőt és elvégzi a hozzá párosított feladatot. Nehezíthetjük, ha egymás után 2-3x mondjuk ugyanazt a színt. 5-6 éveseknél a színt rejtsük el egy rövid történetben, ez nagyobb koncentrálást igényel. Többen is játszhatják egyszerre, például születésnapi zsúron remek játék lehet a kis vendégeknek.
Színek és formák csoportosítása
Színes lapokra rajzoljunk különböző alakzatokat – amikre rá lehet illeszteni a LEGO DUPLO építőkockáit. A kIsebbeknél ne legyen több 2-3 elemnél. Kezdődhet is a játék.
Csak ügyesen!
Ezt elsősorban párban lehet játszani, így vagy te és a csemetéd, vagy a testvérek egymással. A játékosok az asztal két szélén állnak – vagy épp ülnek, attól függően, hogy melyik számukra a jobb pozíció -, kezükben pedig van egy-egy LEGO DUPLO tégla. Az asztal közepén is van egy ilyen elem. A lényeg, hogy úgy kell a középen lévő elemet a saját téglával arrébb lökni – pöccintés, lökés… -, hogy az asztal szélén túlmenjen, de ne essen le. Ergo lelógjon egy része róla. Ha ez sikerül, akkor a jutalom egy DUPLO elem (ezt előre tegyük ki). A játék végén mindenki számolja össze, hogy hány elemet gyűjtött, majd indulhat az építés.