Természetes, hogy a gyerekek sok dologtól félnek, hisz számtalan ismeretlen információval találkoznak nap, mint nap. A vihartól, a magánytól, ijesztő figuráktól vagy épp a kutyáktól való fizikai rettegés mellett azonban olyan mélyebben gyökerező szorongások is előfordulhatnak a kicsiknél, melyek heves érzelmi reakciókban nyilvánulnak meg. Cidrimókus segítségével megküzdhetünk a szorongásokkal! Na, de ki az a Cidrimókus???
Sajnos napjainkban egyre több a szorongó gyermek és a szorongó szülő is. Tény, hogy gyermekeink és mi magunk is több szinten vagyunk terheltek, és az elvárások növekedése csak fokozza a tüneteket. A normál gyermeki fejlődést számos szorongásos jelenség kíséri. A csecsemőnél a nyolc hónapos korban megjelenő idegenfélelem, kisgyermekkorban bizonyos fóbiák, az iskoláskorú gyermekek teljesítményszorongása gyakori jelenségek. Ilyen betegség a szeparációs szorongásos zavar is, mely a szülőtől való elszakadás miatti túlzott félelem.
Minden családban vannak visszatérő történetek a szülők gyerekkori kalandjairól, szokásairól. Biztos vannak félelemmel kapcsolatos emlékeink. Szembenézni a félelmeinkkel, leküzdeni őket beletartozik a megküzdési tapasztalatok kategóriába, fontos, megkerülhetetlen alapélmény. Gyerekeink szorongása nyugtalanító érzés, ha úgy látjuk, nem tudunk, hatékonyan segíteni neki kétségbe esünk. Érdemes ilyenkor arra gondolni, hogy szerencsére nem tudunk mindent megélni és megoldani a gyerekeink helyett, így ők is érett, erős felnőttek lesznek.
Ha az anya maga is szorong…
A szorongás gyökerei gyermekkorban alapozódnak meg. A gyermek, amikor megszületik, tökéletesen egynek érzi magát az édesanyjával. Azonban amikor a csecsemő sejteni kezdi, hogy ők anyával nem egyek, kétségbeesik. A kicsi szemében az anya mindenható, aki bármilyen külső veszélytől képes őt megvédeni. Ha azonban az anya maga is szorong, ezt a szorongását akaratlanul is átadja a gyermekének, aki ettől védtelenül, teljes bizonytalanságban érzi magát. A felnőttkori szorongás ily módon a legtöbb esetben a gyermekkorban alapozódik meg.
Változások miatti szorongások
A gyerek akkor érzi leginkább, hogy bármikor a rendelkezésére áll az édesanyja, ha otthon, tehát ismerős helyen ismerős dolgokat csinálunk vele együtt. Ezzel szemben az idegen környezet vagy a napi rutinban történő változások szorongáshoz vezethetnek. Akkor, ha a dolgok és a napirend valami miatt megváltozik, hirtelen a babákat és gyermekeket bizonytalanságérzettel tölti el. Ugyanez a helyzet állhat elő költözéskor vagy adott esetben oviváltáskor is, éppen ezért ezeket a lépéseket nekünk sem árt alaposan megfontolnunk.
Mit tehet a szülő?
Segíteni ezeken a gondokon csak komplexen lehet. Több oldalról megtámogatva a szorongó gyermeket és önmagunkat is. Az elfogadás az első lépcsőfok. Amíg ez nem történik meg, nem lehet hatékonyan tovább lépni!
– Nagyon fontos, hogy fogadjuk el gyermekünk aktuális érzelmi állapotát, és beszéljük vele a félelmeiről. Teljesítményét nem szabad minősíteni, ám viselkedéséről érdemes jelzést adni.
– El kell fogadnunk saját zaklatottságunkat is, és emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy gyermekünk és feltétel nélküli szeretet jár neki, ezzel segíthetünk leginkább neki. Érdemes esetleg önvizsgálatot tartani, hisz elképzelhető, hogy gyermekünk viselkedése épp a mi szorongásainkat tükrözi.
– Sokat beszélgessünk! A gyermekkel és pedagógusaival is. Ilyenkor kiderülhet, hogy történt-e valami olyan esemény, ami fokozhatja a tünetet.
– Próbáljuk meg gyakran megnyugtatni és megszeretgetni gyermekünket, valamint megosztani vele saját érzéseinket, félelmeinket is.
A gyerekek számára a nagyvilág ismeretlen és nehezen érthető hely. A biztonság, védettség érzése kiemelkedően fontos számukra, minél kisebbek, annál inkább. Szüleik megpróbálják minden bajtól megóvni őket, gondosan megtanítják, ki mindenkiben ne bízzanak, hogyan vigyázzanak magukra, és persze kicsit féljenek is – ez teljesen érthető, természetes törekvés. Terveket szőnek, elővigyázatossági lépéseket tesznek, és megpróbálnak felkészülni a legrosszabbra, bármi legyen is az. Ha pedig mégsem úgy alakulnak a dolgok, ahogy elképzelték, pánikba esnek. A pánik rossz érzés, felzaklató, és egyenesen vezet a hasonló helyzetek elkerüléséhez. Az elkerülés és az egyéb félelmek aztán további helyzetek elkerüléséhez vezethetnek, amíg már a fantáziavilág harapós szereplői minden bokorban ott leselkednek, és legyőzhetetlennek tűnő akadályokká nőnek.
Tipp!- Cidrimókus könyvek
Cidri kalandjain keresztül azt tapasztaljuk, hogy világ egyrészt kevésbé kiszámítható, mint amilyennek Cidri látni szeretné, ugyanakkor többnyire egyáltalán nem is olyan veszélyes. A szigorú óvintézkedések csak időleges nyugalmat hoznak a mókusnak, továbbá komoly áruk van: Cidri saját életterét korlátozza. Kevés tevékenységben vesz részt, és figyelmét is főleg aggodalmaskodásai és előkészületei kötik le – ezáltal remek élményektől fosztja meg magát. Minden könyvből újra és újra megtanuljuk, hogy a valódi megoldás a nyitás, a félelmek bátor félretétele vagy módszeres leépítése Mit kell tudni cidrimókusról? Cidrimókus soha nem mászik le a fájáról. Hogy miért? Mert odalent szörnyű veszélyek leselkednek rá. Baktériumok, mérgező növények, cápák stb. Ő viszont mindenre felkészült. Az elsősegélydobozában van antibakteriális szappan, sebtapasz, ejtőernyő. Azonban egy napon egy gaz betolakodó miatt el kell hagynia a fát! Vajon túléli? Miféle kalandba keveredik Cidrimókus? Olvasd el a könyvet, és megtudod! 6-8 éveseknek ajánljuk.