Az alábbiakban a hormontartalmú fogamzásgátlási módszerekkel ismerkedünk meg. Megnézzük rövid ismertetőjüket, feltárjuk előnyeiket, hátrányaikat. Az alább felsorolt készítmények közül, mindenképp nőgyógyászunkkal történt konzultáció során válasszunk! Mindannyian mások vagyunk, másképp reagál a szervezetünk.
Az egyik legkézenfekvőbb termékek csoportja ez. Hasonló elven működnek, mind tartalmaz női hormont – ösztrogén/gesztagén -, mely bizonyos mennyiségben gátolja a tüszőrepedést, valamint nehezíti a beágyazódást és a spermiumok méhbe jutását.
Kombinált fogamzásgátló tabletták
A kombináció a hatóanyagok-, valamint a tablettákban lévő hormonadagok különbözőségét jelenti. 21 és 28 napos csomagolásban kerülnek a fogyasztókhoz. A 21 napos esetén nagyobb figyelmet vár el a gyártó a használótól, mert itt a 3 hetes folyamatos szedést követően 7 nap szünet következik. A 28 naposnál 21 aktív és 7 placebo tablettát tartalmaz a csomag, így könnyítve az alkalmazását. Szedése megkezdését követően érdemes még legalább 2 hétig más hormonmentes módszerrel védekezni.
Előnyük:
– 99%-os hatékonysággal működnek – hányás/ hasmenés/hiányos szedés esetén ez csökkenhet
– a menstruációs fájdalmak enyhülnek
– a ciklus rendszeressé válik, kiszámítható
– a premenstruációs szindrómák nagy százalékban megszűnnek/ enyhülnek
– könnyebbé teszik az endometriózissal járó kellemetlenségeket
Hátrányuk:
– hányinger
– alhasi görcsök
– mellfeszülés
– szédülés
– pecsételő vérzés
– vérrögképző hatásúak
– növelhetik az epekő, magas vérnyomás kockázatát
– csökkenthetik a szexuális vágyat
– nem védenek a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben
Mini tabletta
Szoptató nők számára lett kifejlesztve, mivel csak gesztagént tartalmaz – az ösztrogén csökkentheti a tejtermelést. 28 napos csomagolásban kapható, hatékonyságánál fokozottan figyelni kell a pontos szedésre, mivel 1 tabletta 24 órán át fejti ki hatását. Szinte azonnal védelmet biztosít, de érdemes 2 hétig még más hormonmentes módszerrel védekezni.
Kép forrása: idesuss.hu
Előnyei:
– szoptatós anyukák is alkalmazhatják
– az ösztrogént nem használható nők számára is nyújt alternatívát
– csökkenti a menstruációs vérzés mennyiségét
Hátrányai:
– fokozottabb odafigyelést igényel a szedése
– nem szabályozza a menstruációs ciklust, időnként ki is maradhat
– időnként jelentkezhet hányinger, szédülés, fáradtság, fejfájás, csökkent nemi vágy
– nem véd a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben
Hüvelygyűrű
Kép forrása:
Hatása hasonlatos a tablettákéhoz – ösztrogén, és progeszteront tartalmaz -, leginkább alkalmazásában tér el tőlük. Egy hozzávetőleg 5 cm átmérőjű, átlátszó, rugalmas ”karika”, melyet a hüvelybe –tamponhoz hasonlóan – teszünk fel.
Első használatakor a menstruáció első napján kell felhelyezni, majd 3 hét után eltávolítani. Ekkor következik be a vérzés, majd az eltávolítás után 7 nappal egy újabbat helyezünk fel.
Előnyei:
– feledékenyeknek kitűnő alternatíva
– még nem szült nők is alkalmazhatják
– a hatóanyaga közvetlenül fejti ki hatását
Hátrányai:
– időnként érezhető a jelenléte
– nem megfelelő felhelyezés esetén lecsúszhat/ kieshet
– vérrögképző hatása van
– gyakoribbak lehetnek a hüvelyi fertőzések
– nem véd a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben
Hormonális spirál
A spirál anatómiai fogamzásgátló hatása mellett, folyamatosan hormont juttat a szervezetbe, így a tablettákhoz hasonló módon nyújt védelmet.
Felhelyezése a menstruáció legaktívabb napján javasolt, kizárólag nőgyógyász által. Szinte azonnal védelmet biztosít, de érdemes 2 hétig még más hormonmentes módszerrel védekezni.
Mivel a méhből egy jelzőszál vezet a hüvelybe, így akaratlanul is nyitva hagy egy csatornát, ahol a fertőzések könnyedén feljuthatnak.
Előnyei:
– 5 évig fejti ki hatását
– a menstruációs ciklus lerövidül, gyakran évi 1-2 alkalomra csökken
– hatékonysága hasonló a kombinált tablettákéhoz (99%)
– nem tartalmaz ösztrogént
– ritkább a kismedence gyulladás
Hátrányai:
– 5 évre lebontva ez éri meg a leginkább, de egyszeri ára igen magas
– csak már szült nőknél alkalmazható
– a közeljövőben tervezett ismételt várandósság esetén nem javallott
– időnként a jelzőszál érzékelhetővé válik a partner számára
– nem véd a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben
– a méh fertőzései nagyobb számban jelentkeznek
Egyéb lehetőségek
Injekció –ösztrogénmentes fogamzásgátló módszer. Különböző fajtái, eltérő hatóidővel rendelkeznek (4-12 hét), alkalmazásuk rendkívül kényelmes. A fogamzóképesség visszatérte egy-egy ilyen kúrát követően akár 6 hónap is lehet, így rövidtávú fogamzásgátlásra nem alkalmas. Mivel az akár 3 havi hormonadag egyben jut a szervezetbe, így az arra érzékenyeknél előfordulhatnak kellemetlen tünetek, melyeket megszüntetni nem lehet, csak kezelni. Kizárólag nőgyógyász adhatja be!
Implantátum –kis henger alakú (4 cm hosszú, 2 mm széles) eszköz, melyet a bőr alá ültetnek be. Ösztrogénmentes, hatása tehát az ilyen készítményekéhez hasonlatos. Közel 3 évig fejti ki hatását, eltávolítását követően rövid időn belül ismét visszaáll a a fogamzóképesség. Hátrányai közé sorolják a gyakran előforduló pecsételő vérzést, elhúzódó ciklust.
Tapasz – Havi egyszer kell felhelyezni a tapaszt, mely a bőrön át adagolja a kombinált hormon adagot. A menstruáció idejére le kell venni. Mellékhatások tekintetében ugyanazok vonatkoznak rá, mint a kombinált tablettákra.
Sürgősségi fogamzásgátló tabletta – Aktus után 3-5 napon belül alkalmazható. Nagyon magas hormon-bomba, évente maximum kétszer javallott az alkalmazása. Háziorvos és nőgyógyász egyaránt felírhatja.
Az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlók nagyban növelik a vérrögképződés esélyét! E tekintetben veszélyeztetettek a 35 éven felüli nők, a dohányzók, azok, akinek a családjában már előfordult krónikus visszér/stroke/ szívinfarktus.
Az olvasás közös élmény!
Ha tetszett, oszd meg másokkal is!