A Facebook posztok korát éljük. Megosztunk, ha örülünk, ha felbosszantanak, ha meghatódunk, vagy egyszerűen, ha csak valami érdekeset látunk…. és persze előszeretettel osztjuk meg a gyerekeinkről készült kedvenc fotóinkat is. Nehéz szabályokat alkotni, nincsenek mindenkire érvényes elvek, hiszen teljesen személyiségfüggő, hogy ki, hogyan és mit posztol a saját üzenőfalára, de vannak alapszabályok, amelyeket kötelező betartani.
A gyerek nem a tulajdonunk és nem azért van, hogy erősítse azt a képet, amit magunkról akarunk közölni a világnak.
Nem mindegy, hogy a megosztott képnek valóban a gyerek-e az üzenete, vagy az, hogy megmutassuk, milyen szuper anyák vagyunk is mi valójában. Márpedig az ész és válogatás nélkül megosztott tartalom ezt sugallja, és ami rosszabb, teljesen ellenkezik a gyerek személyiségi jogaival is.
Amíg kicsi, addig teljesen a mi felelősségünk az, hogy mit mutatunk meg belőle, de amint tud tiltakozni és véleményt formálni, joga van kifejezni a nemtetszését egy-egy kép vagy megosztás kapcsán. Soha ne posztoljunk olyan tartalmat, amibe ő nem egyezik bele!
A digitális lábnyomaink szinte kitörölhetetlenül maradnak meg akár évtizedek múltán is, nem biztos, hogy amit most jó ötletnek találsz, azt évek múlva is ilyen örömmel fogod majd nézegetni. Nem mindegy tehát, mit osztasz meg ma, ha bizonytalan vagy valamit illetően, inkább ne posztolj. Lesz még megörökítésre érdemes pillanat, nem kell a gyerek életének minden egyes momentumát a világ elé tárni. Mi sem szeretünk magunkról kompromittáló, kellemetlen, kínos fotókat látni, ne hozzuk hát ilyen helyzetbe a saját gyerekünket sem. Azért, amiért most még nem képes kifejezni a tiltakozását, később nagyon kellemetlenül fogja érinteni egy rosszul megválasztott, meggondolatlanul kirakott kép.
{adselite}
Használjatok szűrőket és a megosztások beállítási lehetőségeit. Csináljatok csoportokat, főként, ha nagyon sok ismerőssel rendelkeztek, nem biztos, hogy a gimnáziumi osztálytársad testvérét, akit 20 éve nem láttál, érdekli a Pistikéről készült összes ultrahangképed. Nyilvános elérhetőséggel csak személytelen, általános fotót osszatok meg, a gyereket ábrázoló képeknél elég, ha csak az áltatok beállított ismerősök láthatják a posztot. Ráadásul egy lakásban készült kép sok olyan információt vagy részletet is tartalmazhat, ami illetéktelenek birtokába jutva komoly következményekkel járhat.
Soha, semmilyen körülmények között nem osztható meg kisgyerekről meztelen fotó, illetlen helyzetben ábrázoló kép. Lehet, hogy Pistike vagy Zsuzsika nagyon cuki, ahogy pucér popóval rohangál a kertben, de ezek maradjanak a családi fotóalbum részei, nem valók nagyközönség elé. Ha nem akarod, hogy 50 év múlva megcsinálja veled, ne ossz meg bilin, wc-n ülős, nevetséges helyzetben alvós, vagy kínos szituációban készült képeket. Lehet, hogy neked cuki ez a pillanat, de neki inkább ciki lesz, mikor pár év múlva szembejön vele.
Nem hiszem, hogy külön el kell magyarázni az internet sötét oldalainak veszélyét; akár azt, hogy nem tudhatjuk, kinél köt ki a gyerekről készült kép és mihez kezd vele, akár azt, hogy mennyire könnyen beazonosítható és fizikailag elérhető egy ember a Facebook posztjai alapján. Éppen ezért ne legyen fent a lakcímünk és az iskola, óvoda elérhetősége sem az oldalon.
Az általunk megadott személyes adatokkal és információkkal nagyon könnyű egy kisgyerek bizalmába férkőzni.
A kevesebb néha (általában) több. Nagyon bájos és megható pillanat, amikor Katika elnyalja élete első csokifagyiját, de ahhoz, hogy ezt mindenki lássa, elég egy jól sikerült kép is. Nem lesz attól aranyosabb, hogy megosztasz róla 12 bemozdult, életlen, és teljesen egyforma fotót, válasz ki egyet, aminek a minősége is élvezhető, és csak azt rakd fel, sokkal hatásosabban adja át a pillanat örömét.
Ne posztolj képet más gyerekéről! Sokan vannak, akik szenvedélyesen védik a magánéletüket mindenfajta nyilvánosságtól, minden esetben kérdezd meg az érintett szülőket, beleegyezésüket adják-e hozzá.
Ne ossz meg MINDENT, ami szembe jön veled. Az ismerőseid nagy részét nem érdekli a bébiétel recept, az akciós pelenka, a szoptatós párna – nyereményjáték, vagy az ötpercenként megosztott újabb közhely az anyaság csodájáról. Persze vannak olyan gondolatok, amelyek publikálásra érdemesek, de ha naponta százszor akarod közölni mindenkivel, előbb-utóbb az lesz a vége, hogy letiltanak. Ugyanez vonatkozik az ismeretlen tartalomra: forráskritika és több oldalról beszerzett informálódás után ossz meg beteg gyerekek támogatásáról, elrabolt ovisokról vagy ellenőrizhetetlen rémtörténetekről szóló felhívásokat, ezek nagy része ugyanis sajnos teljes marhaság, csak pánikkeltésre alkalmasak.
A Facebook nagyon sok jó lehetőséget kínál arra, hogy megosszuk életünk legfontosabb pillanatait a barátainkkal és az ismerőseinkkel, de nagyon fontos, hogy ésszel használjuk. Vigyázzunk a gyerekeinkre, az arctalan és kontrollálhatatlan interneten könnyen elveszhetnek, és ahhoz, hogy majd később megtanítsuk őket biztonsággal használni, nekünk is tisztában kell lennünk az alapvető szabályokkal.