Ott állsz a ringatós/ bölcsis/ ovis csoport ajtajában, és döbbenten figyeled, hogy a te gyereked mennyire másként viselkedik, reagál, mint a többi. Beszélgetsz a többi anyukával, hallod a gyerekeikkel kapcsolatos problémáikat, melyeken sok esetben meglepődsz – „Van ilyen gyerek? Náluk ez már rosszalkodásnak számít?”. Kapod a tanácsaikat, próbálod alkalmazni a sajátodnál, de nem használnak, sőt, van, hogy rontanak is. A megoldás; ismerd meg, milyen típusú a gyermeked. Segítünk!
Természetes, hogy nem lehet a gyerekekre ráhúzni egy sablont, de hozzávetőleg be lehet határolni, a kirívó tulajdonságaik alapján őket. A lenti 4 gyermektípus kategóriában megtalálod az adott típus erősségeit, gyengeségeit, adunk némi segítséget, hogy miként állj hozzá, mivel tudsz neki segíteni, de szót ejtünk azokról a dolgokról is, amiket szigorúan kerülni kell.
{adselite}
Gyermektípusok színekkel érzékeltetve – piros, zöld, kék és sárga -, melyek segítenek megismerni, elfogadni gyermekedet, és segítséget adnak a neveléséhez:
Piros
Erősségei:
- Vezető egyéniség
- Felelősségteljes
- Könnyen épít kapcsolatok, bizalmaskodó
- Cselekvés orientált
Gyengeségei:
- Utasítgató
- Mindig úgy érzi, neki van igaza
- Agresszív – szóban és/vagy tettben
- Manipulatív
- Önző
Amit tehetsz:
Kéréseidnek mond el az okát – az utasítással nála semmire se mész. Légy közvetlen. Engedd, hogy döntéseket hozzon. Kezeld egyenlő partnerként azokban a helyzetekben, melyekben erre lehetőséged adódik – akár minimális is.
Amit sose tégy:
Ne korlátozd – inkább adj neki választási lehetőséget. Ne tarts „érzelmi” távolságot kettőtök közt. Soha ne hozd zavarba, kényelmetlen helyzetbe mások előtt – se.
Kék
Erősségei:
- Együtt érző
- Őszinte
- Lojális
- Megbízható
- Általában jól viselkedik és könnyű fegyelmezni
Gyengeségei:
- Könnyen zavarba jön
- Érzékeny
- Szeszélyes és érzelmes
- Szereti a „mártír” szerepet
- Kritikus
- Mogorva
Amit tehetsz:
Légy hozzá őszinte – ne hitegesd. Nyújts neki biztonságot – legyen az akármilyen hétköznapi szituáció is. Legyél vele érzékenyebb, figyelmesebb. Biztasd az önkifejezésre – például rajzolás, táncolás, zenélés, egyéb kreatív elfoglaltság.
Amit sose tégy:
Ne kelts benne bűntudatot. Ne várj részéről spontán dolgokat. Ne követelj tőle tökéletességet. Sose várd, hogy bocsánatot kérjen – ilyen helyzetben inkább segít neked valamiben, vagy letesz egy rajzot az öledbe és elfut.
Zöld
Erősségei:
- Békeszerető és -fenntartó
- Szeret egyedül lenni
- Csendes, visszafogott
- Nem kedveli a „drámát”
Gyengeségei:
- Nem bírja a rá nehezedő nyomást
- Nem szeret sokat beszélni
- Kényelmetlenül érzi magát, ha túl sok ember veszi körül
- Közömbös
- Nem mindig fogadja szívesen a közeledést
Amit tehetsz:
Ha beszélgetni szeretne, add meg számára az értő figyelmet – ne vágj közbe, ne tereld át másra a beszélgetést. Ösztönözd és bátorítsd, de ne erőltess rá semmit. Mutass neki lehetőségeket arra, miként tud megnyílni mások számára – rajz, írás, ének, sport.
Amit sose tégy:
Ne kényszerítsd bele tőle idegen/ ismeretlen szituációba. Ne légy vele érzéketlen. Sose sürgesd. Sose várd el, hogy a társaság középpontjába kerüljön.
Sárga
Erősségei:
- Élvezi az életet
- Társasági ember
- Szereti az ölelést, a közelséget
- Elfogadó
- Kíváncsi
Gyengeségei:
- Pimasz
- Feszegeti a határokat – éhezik az osztatlan figyelemre
- Önző
- Felelőtlen
Amit tehetsz:
Állj hozzá pozitívan. Gondolkodj kreatívan, hogy le tudd kötni a figyelmét. Gyakran öleld meg, halmozd el puszikkal.
Amit sose tégy:
Ne hagyd figyelmen kívül. Ne légy túl komoly – játékossággal többre mész, mint vasszigorral. Ne határozz meg sok szabályt – de azokat tartsd be következetesen.
Sok esetben tapasztalhatod, hogy csemetéd két szín „keveréke”, vagy épp bizonyos tulajdonságok nem jellemzőek rá. Már fentebb írtuk, hogy ezek a kategóriák csupán felvázolnak négy gyermektípust, de hasonló karakterű gyerek és gyerek közt is sok különbség lehet.