Egyre többször hallom barátoktól, ismerősöktől a coach vagy coaching szót. Kezdenek lassan beszivárogni az életünkbe ezek a kifejezések, és végre nem néznek furcsa szemmel arra, akinek van egy coach-a. Egyelőre ugyan inkább céges „különóraként” van ez számon tartva, de a lényeg, hogy kezd megtörni a jég. Jó érzés, amikor már nem csak szakmai körökben lehet a coachingról beszélni, hanem egész más területről érkezők is értik ezt a fogalmat és érdeklődnek iránta. Az üzleti coach-ok mellett az életvezetési (life) coach-ok száma is nő, ami arra utal, hogy együtt fejlődik az emberek tudatossága és a szakember iránti igény. De térjünk vissza a legelejére, ki is a coach és mit csinál?
A „coach” (ejtsd: [kócs]) szó szerint edzőt jelent. Az edző, mint tudjuk, azon dolgozik, hogy a sportoló a legjobbat ki tudja hozni magából, és hogy a felkészülés szakasza után, egy előző versenyhez képest jobb eredményt érjen el. Attól függően, hogy mi a cél, ez éremszerzés is lehet. A coaching egy hatékony fejlesztő módszer, mely egyénre szabottan és az ügyfél céljait végig szem előtt tartva támogatja őt. Vagyis mindkét fél felelőssége és elkötelezettsége benne van abban a munkában, mellyel az ügyfél fel tudja oldani az elakadását, meg tudja oldani a problémát, mellyel segítségért fordult a coach-hoz.
Az üzleti coachnak nem szükséges érteni ahhoz a területhez, amelyben az ügyfél dolgozik, és life coachként sem kötelező, hogy tapasztalt legyen abban az élethelyzetben, amely az ügyfélnek éppen gondot jelent. Ugyanakkor én azért döntöttem amellett, hogy coachként az édesanyák támogatása lesz a célom, vagyis anya coach leszek, mert két kisfiam születése után sok nehézséggel kerültem szembe, melyeket azóta megoldottam, és teljes mértékben hiteles vagyok az anya szerepben, miközben az ügyfelet hallgatom. Sok mindent megéltem az elmesélt történetekben szereplőkhöz hasonlóan. Emellett rengeteg szakirodalmat olvastam, különböző képzéseket végeztem és nagyon sokat dolgoztam magamban azon, hogy öntudatos, kiegyensúlyozott legyek a gyermekeim mellett.
Ahogy már említettem, hosszú utat tettem meg, én sem voltam mindig megértő és tudatos anya. Sok félelem, nyugtalanság volt bennem, mely sokszor türelmetlenségemben nyilvánult meg. Sokáig nem volt megfelelő az önismeretem, nem voltam tisztában magammal és a reakcióimmal. Hónapról-hónapra fejlődtem, de sok időt spórolhattam volna meg, ha szakemberhez fordulok a nehezebb időszakban. Úgy gyorsabban és a környezetemet „kímélve” jutottam volna át azokon a mélypontokon, amelyekbe sajnos szinte mindannyian belekerülünk anyaként.
Más szakember is tud segítséget nyújtani. A coaching számomra azért volt lenyűgöző módszer, mert az ügyféllel való beszélgetés legelejétől azt közvetíti, hogy tudja és hiszi, hogy az ügyfélben benne van a megoldás, csak változtatni kell egy-egy nem működő szokáson ahhoz, hogy sikeres legyen. A coach megértésével, visszajelzéseivel és főleg a kérdéseivel jut el az ügyfél maga az eredményhez, vagyis ez nem tanácsadás. A pszichoterápiával szemben pedig nem a múltbeli eseményeken van a hangsúly. Ha fel is merülnek múltbeli történések, csakis olyan szempontból, hogy a korábbi tapasztalatokból melyek hasznosíthatóak az új helyzetben. A coaching megoldás orientált és sokkal rövidebb folyamat, mint egy hagyományos terápia.
Engem teljesen meggyőzött. Nem mondom, hogy könnyű az út, de az az anyuka, aki eljön hozzám, sosem marad rajta egyedül, gyorsan tapasztal változást és el fogja érni a kitűzött célt. Néha ennek érdekében ki kell lépni a komfortzónából, de mindig biztonságos és nyugodt körülményeket teremtek ahhoz, hogy az éles helyzet előtt reálisan lásson és kommunikációs szituációkban gyakorolni tudjon. Ez utóbbit teljes mértékben támogatja az Erőszakmentes Kommunikáció (dr. Marshall Rosenberg) technikája is.
Hiszem, hogy a mai világban a család az egyetlen megtartó erő, és minden olyan szándék, erőfeszítés, cselekedet, ami a család egységét támogatja, az gyümölcsöző mind az anyák, mind pedig a gyerekek és az apák számára.
Ha további kérdéseid merülnének fel, vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, látogass el a www.anyacoaching.hu oldalra.
Mentés