A szoba ékköve lehet egy szépen berendezett akvárium. Alább egy olyan alternatívát mutatunk be, ahol nincs víz, nincs hal, van játék, kreatív elfoglaltság a gyerekkel és egy szuper aranyos akvárium – ami garantáltan mosolyra húzza szánkat.
Szükségünk lesz a játékos akvárium elkészítéséhez:
- 1 db vastag A3-as karton, lehetőleg kék vagy zöld színű (közel a víz valamilyen árnyalatához)
- 1-2 db vastag A4-es lap, műszaki rajzlap vastagság minimum
Az akvárium üvege a vastag kartonlap, amelyet tudunk hajtogatni, de ragasztással is megoldhatjuk a műveletet, ahogy könnyebbnek találjuk. Vállalkozó kedvűek próbálkozhatnak azzal, hogy nem három, hanem négy oldalát készítik el az akváriumnak – teteje is legyen.
Ha nem sikerült víz árnyalatú kartont beszereznünk, vagy csupán nem tetszik a szín, semmi gond, meg is festhetjük az óceánt.
Az A4-es lapra rajzolhatunk fantáziánknak megfelelően bármit amit akváriumban elképzelhetünk. Vízinövényeket, víziállatokat, hajóroncsot, kavicsokat, sziklákat, polipot, bármit mi szem-szájnak ingere. Rajzolás után fessük ki minél élethűbbre a halakat, vízi barátainkat, díszeket.
Az A4-es lapra rajzoljuk a tartó elemeket is, vékony csíkokat, amiket utána a kartonlap színére festünk, minél jobban beolvadjon a környezetébe. Amennyiben az akváriumot előtte nem három, hanem 4 oldalura hajtottuk/ragasztottuk, tehát van teteje is, próbálkozhatunk tartó csíkok helyett cérnával is, a mennyezetről lógatva be a kis élőlényeket az akvárium szívébe.
Miután megrajzoltuk az akvárium élőlényeit, dekorációit és a tartóelemeket, már csak ki kell vágnunk azokat.
Amennyiben cérnával próbálkozunk, ragasszuk fel a cérnát a plafonra, a cérna másik felére pedig az állatkát. Ügyeljünk a hosszúságra, az adja meg a hal úszási magasságát. 🙂
Ha három falú az akváriumunk, csíkokkal rögzítjük az akvárium élőlényeit a hátfalra ragasztva a tartócsíkot, a tartócsíkra pedig a halakat. Ne csináljuk túl hosszúra a csíkokat, mert lekonyulnak, és ne feledjük kifesteni sem őket az akvárium falával megegyező színre.
A hosszú növényeket is rögzítenünk kell, vagy elborulnak. Ezeket a már említett módon vagy az akvárium plafonjához cérnával, vagy a hátfalhoz papírcsíkkal rögzítjük.
A rövidebb növényeket simán az akvárium aljára ragasztjuk úgy, hogy kicsi lábat hajtunk neki rögzítés előtt.
Ahogy egy valódi akváriumnál, most sem állunk meg elkészültekkor. Egy későbbi hétvégén, csendesebb délutánon ki lehet egészíteni egy új hallal, egy új dísszel, bármilyen állatkával szeretett vízi kincseinket. A játékos akváriumkészítés közben pedig mesélhetünk a gyerkőcnek az adott élőlényről, élőhelyéről, életmódjáról.
Kreatívan, fantáziát megmozgatva álmodunk meg egy csodás akváriumot, játékosan tanítjuk a gyerkőcöt környezetünkről, állatokról és növényekről. Víz alá búvárok!