Vannak helyzetek, mikor te sem tudod eldönteni, hogy szimplán csak fáradt vagy, esetleg az egész napod tökéletes leírása a káosz-elméletnek, vagy netán meg fog jönni… és akkor jön az a bizonyos utolsó csepp… Tehát te sem tudod miért, de egyszer csak kiborulsz – ki-ki a vérmérsékletének megfelelően – elkezdesz kiabálni, sírni … talá már kitaláltad, hogy a gyerekek, ezt még annyira sem tudják kontrollálni.
{adselite}
Ők még annyira sem tudják átgondolni, hogy miért is akadnak ki tulajdonképpen, csupán megteszik, te meg állsz felettük tehetetlenül és értetlenül. Lehet ez a dackorszak, vagy egy szimpla hiszti, netán az egésznapos óvodai szabályok betartása miatti stresszlevezetés… gondolj arra, hogy Te vagy a felnőtt, neked kell segíteni csemetédnek, hogy ebből a helyzetből minél előbb ki tudjon jönni.
Ehhez mutatunk most mentőöveket. Fontos, hogy sose vedd át az ő ingerült, dühös, bosszankodó energiáját, mert ezeket a helyzeteket csak akkor lehet közösen megoldani, ha Te nyugodt tudsz maradni.
Hiszti stop:
1. Számoljunk el 10-ig
Ez egy 4-5 évessel simán kivitelezhető. Nézz a szemébe és mondd neki, hogy „Ok, gyere számoljunk el együtt 10-ig, de olyan hangosan, amennyire csak lehet!” – A kiabálás remek stresszoldó hatású – majdnem annyira, mint a káromkodás, de inkább az előbbivel segítsünk a gyerkőcnek. A számolással koncentrációra bírjuk a gyermeket, mely visszavezeti a dühtől önmagához. Ezt a módszert egyébként mi felnőttek is bátran használhatjuk.
2. Vegyünk mély lélegzetet
Viccesen hangzik? Nekem is annak tűnt, míg nem a 4 évesemmel ki nem próbáltam. A végén nem csak a dühe tűnt el, de belekezdtünk egy játékba is – búvárkodtunk a bolt kellős közepén. Szuper mókába csapott át a csokiért kitörő hiszti.
A lényeg, hogy együtt vegyetek mély levegőt, ez egyfajta relaxációs technika.
3. Tükrözz vissza
Csináld utána, amit ő – imitálj sírást, toporzékolj, kiabálj – ez sokszor kizökkenti, de vigyázz, mert könnyen paródiának veheti, ami csak ront a helyzeten.
4. Erőkifejtés
Kérd meg – csináld vele -, hogy szorítsa erősen ökölbe a kezét, majd engedje ki. Ismételjétek addig, míg meg nem nyugszik. Ez egy szuper feszültségoldó gyakorlat. A nagyobbakkal; forduljatok egymás felé, tegyétek össze mindkét tenyereteket és kérd meg, hogy próbáljon eltolni téged – te csak épp annyira nyomd vissza, hogy a tenyeretek a legkevesebb mértékben mozduljon meg.
5. Rázd fel
Szintén remek feszültségoldó, mikor kirázzuk a stresszt a testből. Fogd meg a karját, kérd meg, hogy lazítsa el, majd óvatosan rázogasd meg párszor. Tegyél így a lábaival is, ha van lehetőség leültetni/lefektetni.
6. Öleld meg
Az öleléssel kifejezhetjük a feltétel nélküli szeretetünket, megértésünket, odaadásunkat. Add át magad ennek a pillanatnak, add át a nyugodt, szeretettel teli energiáidat neki.
+1. Amikor nem hat semmi se
Ez azoknál a fajta dühkitöréseknél válik be a legjobban, mikor a gyermekben a felgyülemlett rossz érzések törnek ki, egy látszólagos semmiség miatt – ilyen lehet pl. egy hiszti roham. Itt az a cél, hogy kizökkentsd, majd a fent felsoroltak valamelyikével meg tudd nyugtatni.
Tereld el a figyelmét:
– Hirtelen felkiáltással mutass az ég felé; „Nézd, egy repülő!”
– Csikizd meg
– Hagyd, hogy kitombolja magát -egészen addig, míg se magára, se másra nem veszélyes
Minden gyerek, és minden haragos pillanat más. Tapasztald ki, hogy melyiknél mi válik be. Fontos, hogy miután megnyugodott a csemetéd, beszéld meg vele a dolgot. „Mondd el, miért voltál mérges! Mit éreztél közben? Valaki megbántott? Zavar valami? Meséld el a napodat! Mondd el, és együtt megoldjuk!…” Ez azért fontos, mert az esetek többségében ugyan csak valami abszolút banális dolog miatt borul ki a gyerek, de lehet, hogy van valami a háttérben, amit meg kell oldani – testvérféltékenység, konfliktus egy ovis társával…stb.
forrás: viewsfromastepstool.com,whattoexpect.com,babycenter.com