Bár minden kisbaba más és más, abban a legtöbb szülő egyetért, hogy az első három hónap a leghúzósabb időszakok közé sorolható. De hogyan könnyítheted meg ezt a néhány, soha véget nem érő hetet?
Általában az első gyereknél a többség rutintalan, és ha csak nem áldott meg téged is a sors egy valódi angyalkával, minden bizonnyal az összes hasznos tanácsért két kézzel kapkodsz. Főleg akkor igaz ez, ha a csemetéd nem akar aludni, enni, esetleg borzasztóan hasfájós. Na, de lássuk a mindent vivő tippeket!
Kérj segítséged és panaszkodj!
Bár azt sulykolják belénk, hogy mindig mindenben önállóan boldoguljunk, ebben a szerepben egyáltalán nem kell egyedül helytállnod. Minél több helyről kapsz segítséget, annál jobb, és még véletlenül sem szabad arra gondolnod, hogy emiatt rossz anya lennél. Az első időszak különösen nehéz: fizikálisan kimerültél, messze nem gyógyultál fel a szülésből. Nem biztos, hogy simán megy az etetés, lehet, hogy sokat sír és éjszakázik a babád. Neked pedig sem erőd, sem kedved nincs fenn lenni, esetleg a házi munkát ellátni. Természetes, ha nem akarod másnak átadni a babát, de elhiheted, nagyon jót tenne. Ha mégsem megy, könnyíts máshol a terheken: rendeljetek ebédet, vagy hagyd, hogy a nagyik főzzenek, besegítsenek otthon! És persze nyugodtan panaszkodj, mert hidd el, ezen az érzelmi vasúton mindenki átmegy.
Fotó: focusonthefamily.com
Nyugodtan dirigálj az apukának
Ahelyett, hogy öröm és rózsaszín köd telepedne a házra, az első néhány hetet általában mindenki és minden csak túléli – így a kapcsolatok is. Teljesen új és idegen a felállás, még neked is, nemhogy a párodnak! A férfiaknak sokkal kevésbé természetes egy újszülött ellátása, mint neked, és azt sem fogják megérteni, ha rendszeresen ecseteled, hogy te is minden úgy tanultál. Egy szó, mint száz, nyugodtan irányítsd, mutasd meg és mondd el neki, mit szeretnél! Ez nem az a része az életeteknek, amikor kímélned kell, vagy taktikázni, hogy kitalálja, mit akarsz. Legyél egyértelmű, ezzel ugyanis rengeteg kellemetlenségtől kímélheted meg magatokat.
Lássunk most néhány praktikát a kisbabádra vonatkozóan!
Hagyd, hogy elálmosodjon
Előbb-utóbb minden baba elalszik, de a legtöbb szülő az „előbbre” esküszik. Ezzel csak az a baj, hogy nem egyenlő a csecsemők alvásigénye, könnyen lehet, hogy a te gyermeked inkább fenn maradna még, miközben a szomszédé ilyenkorra már kétszer is durmolt. Ahelyett tehát, hogy mindenáron ráerőltetnéd az alvást, inkább foglalkozz még vele! Nehéz teljesen mértékben valaki máshoz igazítani a napodat, minden rutinodat, de most ez a helyzet.
Ha megfigyeled a kisbabádat, észreveheted, hogy szép lassan alakul a napirendje (ami persze állandóan változik még jó ideig). De jellemző lehet rá, hogy egy-egy napszakban rendszeresen elálmosodik, így könnyebb lesz kitalálni, mikor érdemes letenned pihenni. Ha tényleg megvárod, hogy álmos legyen, akkor sosem lesz kínszenvedés az altatás.
Használd a fehér zajt
Minden bizonnyal nem jut eszedbe, hogy gyermeked megnyugtatásra kiváló eszköz lehet a porszívó, a turmix, vagy éppen a hajszárító. A többség lábujjhegyen lopakodik, hogy a kicsi békésen aludhasson, és véletlenül se ébredjen fel, pedig az úgynevezett fehér zaj nem csupán megnyugtatja, könnyen álomba is ringatja az apróságokat. Ennek egyszerű oka az, hogy a méhen belüli létre emlékezteti őket a zörej. Ahogy odabenn áramlott a vér, dolgoztak a belső szervek, úgy ezek a monoton zajok idekinn is megteremtik a kellemes közeget. Azt, hogy működik, mi sem mutatja jobban, mint hogy Youtubeon több órás porszívó hangot találsz meglehetősen nagyszámú nézettség mellett…
{adselite}
Fotó: tinypic.com
A szoptatási mizéria
Amennyire végtelenül természetes dologról van szó, annyira sok probléma övezi a szoptatást. Sok tej, kevés tej, erős leadási reflex, lassan csordogáló anyatej… És a fájdalomról nem is beszéltünk. Az első időszakot szinte óhatatlanul kísérik a kisebesedő mellbimbók, egészen addig, míg a mell meg nem szokja a szoptatást. Szerencsére van megoldás! A leghasznosabb tipp, hogy vegyél 100%-os lanolint a gyógyszertárban. A bolti krémek is tartalmazzák ezt a hatóanyagot, de irreálisan drágán kínálják, miközben a gyógyszertári, kevert lanolin csak pár száz forint. Kenegesd vele rendszeresen mellbimbóidat, és amikor csak lehet, otthon hagyd el a melltartót, viselj laza pólót.
Vess be minden praktikát!
A babasírás valami borzasztó, főleg akkor, ha minden kipróbáltál már a megnyugtatására, mégsem jó semmi. Mi ilyenkor a megoldás? Minden babánál más jön be, de érdemes próbát tenned az alábbiakkal: hordozás, hinta, ringatás. Egyes gyerekek kézben nyugszanak meg a legkönnyebben, mások a hintában szundikálnak, megint mások a babakocsizást imádják, vagy éppen hordozókendőben lazítanak. Vannak olyanok, akik anya mellett szeretnének aludni, mások sokkal jobban imádják a kiságy közegét. Az biztos, hogy idővel sokkal jobban kiismered a gyermeked igényeit, és könnyebben a kedvére tudsz majd tenni. De addig is, nyugodtan vess be minden praktikát! Nem kell amiatt aggódnod, hogy nem tudod leszoktatni a hintáról, hogy csak babakocsiban lesz képes elaludni, vagy, hogy örökre a te ágyadban akar majd aludni. Tudatosítsd magadban, hogy ez egy átmeneti időszak, állapot, ami elmúlik! Addig pedig vess be minden praktikát, ami aktuálisan megkönnyíti az életedet, hiszen fontos, hogy visszatalálj önmagadhoz, és te is pihenni tudj.
Fejléc: supermumpreneur.com