Komoly kérdőjelek voltak bennem még az anyaság előtt, hogy hogyan lehetséges, hogy egyes anyukák megismerik a teljes csoportból a saját gyermekük rajzát, vagy honnan jönnek rá, hogy esetleg gyermekük éppen nem mond igazat. Aztán eljött az „én időm” is, és működik: én is felismerem a teljes osztály rajzai közül a fiamét, mint ahogy azt is pontosan tudom, mikor füllent, sőt, ha csak készül is rá. A rajznál konkrétan meg tudom mondani, hogy mi segített az azonosításban: a felhők formája, a nap sugarai. A füllentés felismerésénél nem tudom pontosan, hogy mi gyanús: a fiam tekintete, a szája körülötti izmok pici rezzenése, a hangszíne vagy minden együtt, de nem szoktam tévedni.
Kutatások szerint a gyermekek 4 és 17 éves kora között általános dolog, hogy nem mondanak igazat. 17 éves kor után hirtelen lecsökken a hazudások száma, vagyis ez nem egy olyan probléma, amit a gyerekek egyértelműen tovább visznek felnőtt korukra. Az is látható, hogy a gyermekek szerint teljesen jogos, hogy nem mondanak igazat: büntetést vagy valamilyen negatív következményt akarnak elkerülni vele vagy csak egyszerűen nem akarnak a szüleiknek csalódást okozni. Melyik gyermek választaná a megszégyenítést, a büntetést, a kiabáló szülőt egy kis füllentéssel szemben? És mindemellett még az is ott van, hogy ha kiderült, hogy hazudott a gyermek, akkor megbüntetjük, hogy nehogy legközelebb ismét hazudjon… Pedig pont ezt fogjuk elérni a büntetéssel: legközelebb éppen azért fog hazudni, hogy hátha el tudja kerülni a büntetést.
A következő ötletek abban segítenek, hogy büntetés nélkül támogassuk az igazmondást:
1. Maradj nyugodt! Figyeld meg magadat, hogy hogyan reagálsz a hibákra, mennyire tudod megőrizni a türelmedet. Ha már kisebb tévedésekért is kiabálsz és büntetést adsz, a gyermek biztosan a füllentést választja. Próbálj meg nyugodt és türelmes maradni és probléma esetén a megoldásra koncentrálni a gyermekkel együtt.
2. Ne idézz elő hazudást! Ha látod, hogy nincsen kész a gyermek a leckével, vagy nem rakott rendet a szobájában, ne kérdezd meg, hogy „Készen vagy-e már?” Sokkal inkább előre mutat az a kérdés, hogy „Mikor tervezed megcsinálni / befejezni…?” „Mit tudsz másképp csinálni azért, hogy legközelebb ne maradjon ilyen későre?” Az ilyen jellegű kérdések építően hatnak, a gyermek inkább egy terven kezd gondolkodni, mint egy újabb csúsztatáson.
3. Próbáld megtudni a teljes igazságot! Ha belevág a gyermek az igazság elmondásába, próbálj eljutni a gyökérig, és igyekezz bele látni abba, hogy miért akart volna előzetesen inkább füllenteni. Ha azt mondod, hogy „Ez nekem elég meseszerűnek tűnik. Nagyon félhetsz valamitől, amiért nem szeretnéd elmondani az igazságot. Megosztanád mégis velem?” – ez valószínű megnyitja a gyermeket.
4. Értékeld az őszinteséget! Akkor is, ha éppen dühös vagy, de a gyermeked elmondta az igazat, vegyél Te is erőt magadon és dicsért meg érte. Mondd el neki, hogy értékeled, hogy kiállt és elmondta az igazságot, és hogy nagy dolog vállalni a felelősséget a történtekért, és mennyire tiszteled őt ezért.
5. Mutasd ki a szeretetedet! Mutasd meg a gyermekednek, hogy mennyire szereted őt akkor is, amikor hibázik. Mondd el neki, hogy akkor sem változnak feléje az érzéseid, amikor téved vagy butaságot követ el. Ez szintén segít, hogy megnyíljon feléd a jövőben is.
6. Kezeld a füllentést lehetőségként! A hibákat, kisebb lódításokat kezeld tanulási lehetőségként. Ha nyugodtak maradunk, nem kiabálunk és nem büntetünk, akkor sokkal könnyebb arról elbeszélgetni, hogy hogyan teheti jóvá a történteket illetve mit lehet legközelebb másképp csinálni.
Természetesen, ha a gyermek feltűnően sokat hazudik, és/vagy rendszeresen más kárára állít valótlant, akkor érdemes szakemberhez fordulni. De ha türelmes és nyugodt maradsz, a gyermek biztonságban fogja magát érezni, és egyre kevesebbszer fog hazudni, nem fogja kockázatnak érezni, hogy elmondja az igazat.
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Forrás: www.positiveparentingsolutions.com
Képek forrása: www.entrepreneur.com, www.acpeds.org, www.pinterest.com