A legtöbb kismamát foglalkoztatja a következő kérdés: Fájni fog a a szülés? Először is tisztázzuk, nincs két egyforma szülés. Tehát, amikor anyukák élmény vagy éppen rémbeszámolóit hallgatod a szülésükről, a több órás vajúdásukról, nem törvényszerű, hogy a Tied is hasonló lesz. Egy biztos, igen, a szülés fájdalmas. Pontosabba a vajúdás fájdalmas, a szülés kimerítő, és a gyermek születése felszabadító. Csodálatos érzés, amikor a fájdalom megszűnik és a gyermeked hangját meghallod a szülőszobában. Ez az igazi euforikus érzés, amit át kell élnie minden Nőnek!
Két nagyon jó barátnőm hamarosan szülni fog, és minden alkalommal, amikor hosszasan beszélgetünk, központi téma lesz a szülés. Fájni fog? Mi lenne ha programozott császárral szülnék? Én nem akarok gátmetszést…….. Két gyermeket hoztam a világra természetes úton, és minkét szülésem más volt: az első nagyon fájt, a második nagyon fájt, de mégis kellemesebb érzések maradtak bennem. Barátnőimet próbálom csábítgatni, hogy természetesen úton szüljenek, mert azt az érzést, amit a szülőszobában átél az ember nem lehet leírni, átadni, azt át kell élni, sőt ez egy ajándék az élettől.
Szülésznőm szavaival élve: Nagyon fog fájni a szülés, ne próbálj ellenállni a fájdalomnak. A szülés egy utazás, ahonnan nincs visszaút! A fájdalom jönni fog, meg kell értened, hogy ez a fájdalom el fog múlni, de ez a szüléshez tartozik.
A két eltérő szülésemmel kapcsolatban megtapasztaltam, hogy vannak olyan szempontok, amelyek megkönnyíthetik a szülési folyamatot.
1. Orvos választás
Az egyik legfontosabb szempont az orvosválasztás, és az ezzel együtt járó BIZALOM. Csak annál az orvosnál szabad szülni, akiben megbízol! Az első szülésemnél az ügyeletes orvosnál szültem. Problémamentes szülés volt, a szülésznőm levezette a szülést, de valami hiányzott: a bizalom. A második gyermekemet már a saját orvosomnál szültem, és ha az első szülésemre azt mondhatom,hogy jó volt, akkor erre azt, hogy csodálatos. Maximálisan megbíztam az orvosomban. Azt tettem, amit mondott, nem kérdőjeleztem meg egyszer sem magamban, hogy ezt most miért teszi stb…..Ez egy közös munka volt az orvosommal, ennek köszönhetően gyors volt a szülés, és problémamentes.
2. Szülésznő választás
Sokan azt mondják, hogy szülésznőt kell választani, nem orvost. Biztosra mentem: én mind a kettőt választottam. Hozzáteszem nem azért választottam magánorvost+ szülésznőt, mert csak úgy dobálhatom a 10.000-ket az ablakon, hanem mert rohadtul féltem a szüléstől. Egyébként igen, a szülésznő az, aki végig veled lesz. Ő az, aki felkészít a szülésre, megbeszéli veled a szülés folyamatát, a homeopata készítmények szedését, masszíroz szülés közben….. Tulajdonképpen ő az a tapasztalt segítő, aki a vajúdásod alatt nemcsak a kezedet fogja, hanem lelkileg támaszt ad, a fájdalamaidon pedig átsegít.
3. Homeopata készítmények a szülésnél
A 36. héttől kezdve jómagam is szedtem a homeopta készítményeket. Mindkét szülésemnél segítségemre voltak a „bogyók”. A szülésznőm tapasztalatai alapján előkészíti a könnyebb vajúdást. Mindenképpen egyeztess a szülésznőddel vagy orvosoddal a homeopata szerek szedésére vonatkozóan.
Arnica 30 CH (szedése:1X5 golyó)
Vérzékenység csökkentésére, véraláfutások, szülés alatt bekövetkező szöveti sérülések gyorsabb gyógyulása érdekében.
Caulophyllum 5 CH (szedése: félóránként egy adag)
Segíti a méhnyak tágulását idő előtti burokrepedés fájásgyengeség esetében. Kitolási szakaszban erősíti a gyengülő, leálló fájást.
Cimicifuga 15 CH (szedése félóránként egy adag)
A méhnyak izomzatának puhításában segít, fájáserősítő, méhnyaktágító hatású.
Pulsatilla 15 CH (szedése: napi 1X5 golyó)
Rendszertelen fájások esetében ajánlott a szedése, valamint túlzott fáradékonyság esetében a vajúdás alatt.
Sedatif PC
Enyhe nyugtató hatású
4. Jóga légzés a szülőszobában
Szülésnél nagy szükséged lesz a helyes légzéstechnikára, én ezt jóga légzésnek nevezem: hosszú ki-és belégzés orron keresztül. A légzéssel tudod szabályozni a pulzusszámodat. A legtöbb jóga stúdióban kismama jógaórát indítanak, ami amellett, hogy átmozgatja a kismama testét, megtanítja a helyes légzéstechnikára is.
5. Csak csendben
A fájdalmat mindenki másként éli meg, és más a fájdalom küszöbünk is. Mégis azt tanácsolom, ordítás helyett, inkább lélegezz! Egyrészt rengeted energiát spórolsz meg, amire nagy szükséged lesz a szülésnél. Bár a filmekben nagyon jól mutat, hogy ordítanak szülés közben, de a valóság egy kicsit más. A tudatos légzéssel az energia készletedet kordában tarthatod, másrészt az üvöltözés senkinek sem jó.