A repülést általában jól viseli a kisgyerek, mivel ő még nem érti, hogy a levegőben repülünk, és az milyen „jaj, de félelmetes dolog”. Amennyiben rajtad azt érzi, hogy nyugodt vagy, akkor ő is biztonságban érzi magát. Most elmondjuk, hogy mit készíts be az útra, miket vihetsz fel a repülőre, és hogyan is telik egy repülőút babával.
Az utazás első lépése az otthoni babafelszerelés összekészítése. A kézipottyászon kívül felvihetünk magunkkal egy pelenkázó táskát is. Érdemes közepes méretűt választani, sok zsebbel, hogy minden szükséges kellék elférjen benne;
- Pelenkázó alátét – érdemes egyszer használatosat vinni, mert, ha az első alkalommal a baba helyben hagyja, akkor volt-nincs alátétünk
- Pelenka-popsikrém-popsitörlő
- Kézfertőtlenítő
- Apró játék
- Tápszer, lefejt anyatej, bébiétel – bizony ezeket is felvihetjük magunkkal (lent plusz információ)
- Cumisüveg, itatópohár, cumi, kiskanál
- Előke, textilpelenka
A kézipoggyászunkba érdemes úgy pakolni, hogy felkészültek legyünk abban az esetben is, ha a csomagunk elkavarodna és 1-2 napot annak tartalma nélkül kellene végigcsinálnunk;
- váltóruha
- melegebb ruha – esetleg a repülőn a klíma miatt hűvösebb lehet
- kis takaró
- plussz bébiétel/tápszer/pelenka
- gyógyszerek – láz- és hányáscsillapító
Becsomagoltunk, akkor már indulhatunk is? Azért nem eszik olyan forrón. Amennyiben már utaztunk, például autóval és azt tapasztaltuk, hogy a gyermekünk gyomra kevésbé bírja az utat, adhatunk neki egy Deadalonetta kúpot megelőzésként – ezt a szándékunkat minden esetben előzze meg a gyerekorvossal való konzultáció! Tedd az ő személyes okmányait a sajátjaitok mellé, mert az övét is ugyanúgy kérni fogják. A babának ugyanazokra az okmányokra van szüksége, mint nekünk. Tehát, ha uniós országba utazunk, akkor elegendő a személyi igazolvány, azon kívül útlevél kell.
Ha szeretnénk egyből visszakapni leszállást követően a babakocsinkat, akkor ne poggyászként adjuk fel, hanem a beszállásnál adjuk le – ilyenkor leviszik a raktérbe, majd leszállást követően soron kívül visszaadják. A repülőre nem vihetünk tehát se babakocsit, se kocsiülést – még, ha elég kicsi is lenne, a baba, utazás alatt nem ülhet benne, biztonsági okokból – így mindenképp szerezzünk be valamilyen hordozó eszközt a saját kényelmünk érdekében. A legjobb megoldás egy hordozó kendő, karikás kendő, csatos hordozó. Amennyiben nem szeretnénk venni, és nincs az ismerős körben olyan, akitől kérhetnénk egyet, úgy van lehetőség hordozó klubokban kölcsönzésre is. Utazás előtt használd pár napig, hogy te is és a babád is hozzászokjon.
Készen álltok, indulhattok!
A repülőn van egy mosdó, ahol lehajtható pelenkázó lap található, továbbá a légiutaskísérők kérésre megmelegítik a bébiételt és a tápszer vizét is. Alapvetően nem hívei annak, hogy a pici a sorok között kússzon-másszon-járkáljon, azonban, ha mosdóhasználatot „színlelve” kilépegetünk vele, majd vissza, az ellen nem szokott kifogás lenni. Természetesen minden az adott légitársaság szabályzatának és a személyzet hozzáállásának függvénye.
Készüljünk azonban a legrosszabbra, vagyis arra, hogy a pici az utazás 90%-át az ölünkben tölti majd. Egy helyzetváltoztató csöppséget próbáljunk utazás előtt lefárasztani – hagyjuk jönni-menni a becsekkolás előtt (a kúszás/mászás esetén adjunk rá kis kesztyűt, terítsünk le neki egy vékony plédet, így ha felemeljük, csak levesszük róla és tiszta a kezecskéje). Ha megoldható, próbáljunk éjjeli járatot választani, hogy a lehető legtöbbet aludjon közben. Vigyünk neki játékot – a hangosan zenélő, zörgő dolgokat inkább mellőzzük -, nézzünk vele mesét, vigyünk kis könyvet, énekeljünk neki, bár a kis műanyag poharaknál, az ingyenes magazinnál és a hányásos zacskónál jobb játék nem kell a kicsiknek.
Leszállás esetén – amennyiben a pici ébren van – érdemes cumi adni a szájába, mert többségében a rágó-szopó mozdulatok segítenek a fülzúgást, fülfájást megelőzni.
Légitársaságtól függ, hogy egy ilyen korú gyermekért mekkora utazási díjat számol fel. Általánosságban elmondható, hogy – mivel az ekkora gyerek a szülő ölében ülhet csak, ergo nem jogosult külön hely foglalására -, neki fix alapdíj kerül felszámolásra.
Egyéb hasznos tudnivalók:
- 0-2 éves babák után nem adható fel külön poggyász.
- Babakocsi feladása repülőre – A babakocsikat a járatra jelentkezés alkalmával ugyan úgy felcímkézik, mint a raktérbe feladásra kerülő poggyászokat, viszont a babakocsi a beszállításig az utasnál maradhat, amit a gépre történő beszálláskor kell minden esetben leadni a repülőgép ajtajánál várakozó kollégáknak, akik elhelyezik azt a raktérben.
- Babahordozót csak abban az esetben vihet fel magával az utas a fedélzetre, ha annak mérete nem haladja meg a kézipoggyászok méretét annak érdekében, hogy az utazás idejére el lehessen helyezni az ülések feletti tároló-rekeszekben. (ez nem vonatkozik azokra a hordozókra, mellyel a babát magunkra kötjük, mert azokat használhatjuk a repülőn is)
- Bébiételt minden szülő annyit vihet fel magával a fedélzetre, amennyi az utazás időtartamára szükséges. Általános gyakorlat, hogy a biztonsági ellenőrzésnél kérni fogják, hogy kóstoljuk meg ezeket, hogy ezzel bizonyítsuk, hogy tényleg bébiétel van nálunk.
- A gyermek 2 éves kor alatt csecsemőnek tekintendő. Oda-vissza utazás esetén a visszajárat dátuma a meghatározó a jelen fejezet alkalmazandósága szempontjából. A csecsemő nem jogosult saját ülésre és frissítőre és a kísérő ölében utazik.
Amennyiben egyéb kérdés merülne fel, hívjátok a Budapest Airport információs telefonszámát (1-0 menü) +36 (1) 296-7000, vagy azt a légitársaságot, mely gépével utazni fogtok.
Kellemes repülést!
forrás: pinterest.com, divehardtours.com/repuloter