Van az úgy, hogy elhangzik néha hétvégén a gyermek szájából, hogy „Unatkozom”. Nem szoktam ezzel „komolyabban” foglalkozni, véleményem szerint ez egy olyan állapot, ami valami nagyszerű ötletet előz meg, vagyis sosem szoktam a gyermekek megmentésére rohanni.
Viszont könnyen lehet, hogy ez majd a nyári szünetben még gyakrabban előfordul, így aztán elgondolkodtam, hogy hogyan tudunk mégiscsak a gyermek segítségére lenni egy-egy ilyen helyzetben.
1. Kapcsolódj a gyermekhez!
Jusson eszedbe, hogy a gyerekek részéről ez sokszor egy felkérés arra, hogy velük töltsük az időt, együtt játsszunk. Részesítsd előnyben a közös játékot, amikor valóban erre van igénye a gyereknek és megengedheted magadnak.
2. Tervezz előre!
Üljetek le a szünet első napjaiban és készítsetek a gyerekkel együtt egy listát, amelyen felsoroltok játékokat, ötleteket az unatkozós percekre. Ha ezt kiteszed egy jól látható helyre, a gyerek maga is tud kedve szerint választani belőle.
3. Számolj az ellenállással!
Ha folyamatosan „rossz” ötleteid vannak az unalom elűzésére, akkor inkább csak hagyj egy kis időt, hogy megszokja a gyerek, hogy a szünetben már nincsen minden pillanat betáblázva, nem rohantok sehova és hogy álljon át egy „nyári” napirendre.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „] Ez is érdekelhet:
Retró és kasszikus szabadtéri játékok [/quote]
4. Légy együttérző!
Nehéz nézni a „szenvedő” gyereket! Mindig segíteni szeretnénk nekik és megóvni őket a kellemetlenségektől. Ennek ellenére ne az legyen a reakciód, hogy egyből megszabadítod az unatkozástól. Inkább légy együttérző, mondd el neki, hogy „Látom, mennyire unatkozol, nagyon rossz lehet, hogy nem tudod, mit is csinálj”.
5. Bátorítsd!
Ugyancsak egyszerűbb a szülő számára a gyerek megmentése, mint arra bátorítani, hogy saját magának gondoljon ki valamit. Pedig sokkal többre megyünk vele! Küldd el megnézni az együtt összeírt listát és olyanokat mondj neki, mint például: „Már alig várom, hogy lássam, hogy mi mellett döntesz!”
6. Adj visszajelzést!
Ha a gyerek végül lefoglalja magát valamivel, értékeld az erőfeszítést és a kreativitást. Tegyél fel nyitott kérdéseket azzal kapcsolatban, amit kitalált: „Mesélj nekem erről a toronyról, amit építettél!”
{adselite}
7. Módosíts és próbáld újra!
Amennyiben a fenti ötletek mellett is többször nyaggat a gyerek azzal, hogy unatkozik, egészítsétek ki a játék-listát, új ötletekkel.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]Ha éppen semmi nem működik és kezdesz emiatt ideges, frusztrált lenni, vegyél 4-5 mély lélegzetet. Engedd meg magadnak ezeket az érzéseket, és emlékeztesd magad az unatkozás előnyeire.
„Az unalom csak az ötletek közötti tér és idő… és néha a zsenialitás forrása.” (Janet Lansbury) [/quote]
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Forrás: imperfectfamilies.com
Képek forrása: pixabay.com, pinterest.com