Két-három éves kor után, mintha teljesen elfelejtenék a gyerekek a „kérem” és „köszönöm” szavakat, a szülők meg csak papagájként ismétlik és próbálják rávenni őket a használatukra a „Mit kell mondani?” vagy „Mi a varázsszó?” kérdésekkel.
Szokás mondani: „Annak a gyermeknek, aki mindig mindent elfelejt, van egy szülője, aki mindig mindenre emlékezteti.” Ebben benne van a lényeg: az állandó figyelmeztetés, emlékeztetés egy ördögi kör, nem érjük el vele, hogy a gyerek magától használja a fent említett kifejezéseket. Ugyanakkor a cél az lenne, hogy a gyerek akkor is elnézést kérjen, ha szükséges, amikor nem vagyunk éppen mellette – az alábbi lépések betartásával ezt könnyedén elérheted:
{adselite}
1. Tedd is, amiről beszélsz!
Minden egyes alkalommal, amikor elvárnád, hogy a gyerek használja a varázsszavakat, alkalmazd Te is. A gyerekek sokkal könnyebben megtanulják azokat a kifejezéseket, amelyeket rendszeresen hallanak a szülőktől.
2. Tanítsd is, amiről beszélsz!
Bármennyire is kényelmes lenne, de a gyerekek nem tanulják meg maguktól a jó szokásokat. Sok mindenhez hozzá szoknak, amit látnak maguk körül, de az a biztos, ha nyugodt körülmények között, játékosan gyakoroljátok is a fontosabb viselkedésmódokat. Ilyen például a bemutatkozás, vagy az idősek irányába mutatott tisztelet, felajánlott segítségnyújtás. Babákkal is eljátszhatjátok ezeket a jeleneteket, de egymással is gyakorolhatjátok, élesben sokkal komfortosabban fogja magát érezni a gyerek.
3. Erősítsd meg a pozitív viselkedést!
Ha látod a gyereket alkalmazni az elsajátított udvarias viselkedést, dicsérd meg érte. Mondd el, hogy mennyire jó volt hallanod, hogy szépen beszélt a nagymamájával vagy, hogy milyen kedvesnek látja a szomszéd néni a szép, hangos köszönéséért.
4. Ne fogadd el az „igen”-t és a „nem”-et válasznak!
Várd el a gyerektől, hogy „igen, köszönöm” vagy „nem, köszönöm”-mel válaszoljon a kérdéseidre és használja a „kérem”szót, ha szeretne Tőled valamit. Ellenkező esetben tegyél úgy, mintha nem hallanád, és akkor fogadd el a válaszát, ha megfelelően udvariasan fogalmaz.
5. Ne emlékeztesd folyton!
Ha a fenti lépésekkel megvagytok, de néha kimarad az udvarias kifejezések használata, akkor se emlékeztesd arra a gyereket, hogy éppen mit kellene mondania. Az első négy lépésre térjél vissza, és néha mondd el neki, hogy az udvariatlan emberekhez nem szoktak kedvesen fordulni, ne lepődjön meg, ha ő is ezt tapasztalja.
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Forrás: positiveparentingsolutions.com
Képek forrása: cincinnatiparent.com, edition.cnn.com