Gyermeknevelés. Az egyik legnehezebb hivatás. Nagyon lassan érik be a gyümölcse, több év, mire megkapjuk a visszaigazolást, hogy igen, jól csináltuk, legalábbis a lehető legjobban, ahogy annak idején tudtuk. De ha hibát követtünk el sem lehet benyomni a „replay” gombot.
Ne kiabáljunk a gyerekkel, figyeljünk az érzelmeire, legyünk türelmesek magunkkal és gyermekeinkkel, sokszor külön-külön is embert próbáló feladatok a napi rohanás mellett. Mindent beleadunk, azt hisszük, hogy jól mennek a dolgok, és egy nap olyan hangnemben szól hozzánk vagy úgy viselkedik a gyermekünk, hogy teljesen lefagyunk, rá sem ismerünk. Hol tanulta, honnan jön ez a tiszteletlenség? Ha minden jól megy, csak a határait próbálgatja a gyerek és a reakciónkra kíváncsi. Mindemellett érdemes azért megállni, átgondolni, hogy mivel is lehet hatni, hogy a gyermek tiszteletet tanuljon.
1. Légy követendő minta! Sokszor hivatkozom erre: kutatások szerint, a gyermekek viselkedésének 95%-a a látott mintákból ered és csak 5% vezethető vissza a direkt utasításokra. Vagyis azzal tesszük a legjobbat és a legtöbbet, ha követendő mintát nyújtunk nekik. Ha hallják, hogy köszönünk, bemutatkozunk a telefonban, látják, hogy megtartjuk az ajtót a következő belépőnek, tisztelettel bánunk másokkal, nem szemetelünk, megtesszük, amit megígérünk, akkor ezek a szokások automatikusan beépülnek.
Szintén fontos, hogy a gyermek szülei illetve az őt nevelők tisztelettel bánjanak egymással. Fontos a hangnem, a szóhasználat, hogy oda-vissza használják a „kérem” és „köszönöm” szavakat.
2. Bánj tisztelettel a gyermekkel! Alapvetően befolyásolja a gyermek hangnemét és hozzáállását, ha tisztelettel bánunk vele. Nem ironizálunk, csúfolódunk, nem vagyunk cinikusak, nem hibáztatjuk, nem javítjuk ki folyamatosan, hanem tisztelettel beszélünk vele és így fordulunk hozzá, mint ahogy fordított esetben mi is elvárjuk tőle.
3. Legyenek elvárásaid! Ha közösségbe kerülés után, vagy más változás miatt a gyermek kezd más hangnemet felvenni, állj ki az általad képviselt értékek mellett és beszélgessetek erről. Mondd el, hogy milyen értékek fontosak számodra a családban és hogy milyen viselkedést vársz el. Én például azt gondolom, hogy a „kérem” és „köszönöm” használata vagy köszönni, ha belépünk valahova illetve távozunk, olyan minimális elvárást jelentenek, amelyet nem nehéz megtanítani – még ha ez egyre ritkább is…
Azt is tisztázni lehet, hogy a gyermekeddel bármennyire is bensőséges a viszony, nem vagytok barátok. Van egy stílus, egy határ, amit be kell tartani és a viccelődésnek is megvannak a maga keretei.
4. Ne engedd a tisztelettelen magatartást! A csúnya beszéd, a tiszteletlen magatartás, a visszabeszélés annyira elterjedt és szinte hétköznapi ma már, hogy ha ilyen esetekben nem szólsz rá a gyermekedre, akkor azt fogja hinni, hogy teljesen rendben van, ahogy viselkedik, vagy ahogy beszél. Ragaszkodj hozzá, hogy tisztelettel bánjatok egymással, tisztelettel forduljon a környezetéhez, tartsa be a szabályokat, tanulja meg végig hallgatni mások mondandóját, legyen kedves a testvéreivel, barátaival.
Ha a fentiek mellett egyénre szabott segítségre lenne szükséged, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Képek forrása: http://safefamiliesnorcal.org, http://www.raisingarizonakids.com, http://www.thebrunettediaries.com