És főleg: mikor lesz ez számára egy jelentőségteljes és őszinte tett?
Vendégségben, játszótéren, barátok, testvérek között, szándékosan vagy teljesen véletlenül is történnek félreértések, rosszul sikerült vagy rosszul értelmezett megnyilvánulások. A legerősebb érzelmek közepette a szülők általában jobban érzik magukat attól, ha a gyermekük bocsánatot kér, de ez a gyerekek számára a legkevésbé sem egyértelmű vagy érthető.
Ha azt szeretnéd, hogy a gyermek őszintén tudjon bocsánatot kérni, kövesd az alábbi lépéseket:
1. Ne akarj kioktatni!
Ahelyett, hogy leteremtenéd a gyereket, hogy hogy viselkedett pár perccel korábban, inkább olyan kérdéseket tegyél fel neki, melyekkel segítesz megérteni az érzéseit és tetteit. Például: „Mit éreztél, amikor kettétépted a testvéred rajzát?” Ez a kérdés segít megérteni, hogy bár szabad magát szomorúnak vagy éppen dühösnek éreznie, az érzelmekért felelősséget kell mindenkinek vállalni és úgy kifejezni, hogy ne tegyünk kárt sem személyben, sem tárgyakban. A következő kérdéssel arra kell irányítani a figyelmet, hogy a cselekedet milyen érzéseket válthatott ki a másikból: „Mit gondolsz, hogyan érezte magát a testvéred, miután széttépted a rajzát?”
2. Ne büntess!
Inkább a megoldásra tedd a hangsúlyt: „Mit gondolsz, hogyan tehetnéd jóvá, amit tettél?” A szóbeli bocsánatkérés éppenséggel jó kezdet, de mivel a gyerekek cselekvésen keresztül tanulnak, sokkal jobb, ha úgy irányítjuk a dolgokat, hogy segít megragasztani az eltépett papírlapot vagy valahogy újra rajzolni a képet.
{adselite}
3. Mi legyen legközelebb hasonló helyzetben?
Add meg a gyereknek a lehetőséget, hogy legközelebb valami egész más módot válasszon az érzelmei megnyilvánítására. „Ha újból megtörténne ez az eset, mit csinálnál másképp?” Adj időt a gyereknek gondolkodni, hogy különböző megoldásokat találjon az érzelmei kezelésére. Ha van kedve, el is játszhatjátok az számára legjobbnak tűnőt, így legközelebb élesben is inkább eszébe fog jutni ennek a választása.
Ha először sok időnek is kell eltelnie az illetlen viselkedés és a bocsánatkérés között, valószínű, hogy a bocsánatkérés sokkal őszintébb lesz annál, mint amit a szülő már az első pillanatokban kikényszerít a gyerekből. Sokkal jobb, ha a gyerek megérti, hogy mi történik benne, felelősséget vállal érte és tanul a hibájából. Megéri kivárni!
Amennyiben egyénre szabott segítségre lenne szükséged vagy egyszerűen csak magabiztosabb anya szeretnél lenni, keress fel egy első ingyenes beszélgetésre, és írj a hello@anyacoaching.hu címre.
Forrás: www.positiveparentingsolutions.com
Képek forrása: http://www.mojpedijatar.co.rs, www.hrmronline.com