A játékok elősegíthetik a gyermekek ideális fejlődését, javíthatják nyelvi, vagy éppen probléma megoldási készségüket, nem is beszélve az interakcióikról, vagy éppen a finommotorikájukról. Ám a szakértők szerint a túl sok játék valójában ellenkező hatást eredményezhet, és akadályozhatja a gyermekek fejlődését. A szülők mindent megtesznek, hogy gyermekeik boldogok legyenek, ám a törődést – nagyon úgy tűnik –, nem a játékok mennyiségén keresztül tudjuk kifejezni.
Rossz, ha egy gyereknek túl sok játéka van?
Egy 2017-es tanulmányban, amit a Toledo Egyetemen készítettek, kimutatták, hogy jobban járnak a gyermekek, ha nincs túl sok játékuk. A kutatásban harminchat kisgyermek vett részt. Az egyik csoportnak négy játékot adtak, a másik csoportnak tizenhatot. A félórás szabadjátékot követően azonnal látszott a különbség: azok a gyermekek, akik kevesebb játékot kaptak, hosszabb ideig, aktívabban és változatosabban játszottak, mint azok, akiknek több játék állt a rendelkezésükre. A kevesebb játék teret engedett a fantáziának: sokoldalúbban szemlélték őket a gyermekek, bővítették a kínálkozó lehetőségeket, bevetették a kreativitásukat is, összességében tekintve jobban koncentráltak a feladatra. A kutatást vezető szakemberek megállapították, hogy ezek a gyerekek olyan tulajdonságokat fejlesztettek, amik hosszú távon rendkívül előnyösek lesznek majd számukra.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]Eközben a 16 játékkal játszó kisgyermekek kevesebb időt töltöttek a játékokkal, nem vizsgálták meg olyan alaposan őket, egyikről a másikra vándorolt a figyelmük, de igazán egyik sem kötötte le őket.[/quote]
Okozhat problémákat a túl sok játék?
Még tavaly nyáron meglátogattuk a kislányom egyik barátnőjét, és bár arra számítottam, hogy sok játéka lesz, amit tapasztaltam, az minden elképzelésemet felülmúlta. Az csak egy dolog, hogy mindenütt játékok hevertek, nálunk sincs mindig rend. De szabályosan ömlöttek a holmik: a kicsik nem tudtak úgy kinyitni egy szekrényt, hogy abból ne hullott volna rájuk valamilyen játék-halom. Az anyuka persze szabadkozott: tudja, hogy sok játékuk van, de a fele már így ia a padláson van. Nem tudja eldönteni, mit vigyen fel, mert biztosan azt keresi majd a gyermeke, amit éppen összepakolt. Viszont abban is tanácstalan, hogyan legyen úrrá a helyzeten…
Sok szülő gondolja, hogy szerencsés játékokkal elhalmoznia a gyermekét, mert minél több a lehetősége, annál változatosabban tud játszani, de ezt már a korábban említett felmérés is megcáfolta. Claire Lerner, a gyermekkori fejlődés kutatója szerint a túl sok játék nemhogy segíti, valójában zavarja a játékidőt. A gyerekek ugyanis kiborulhatnak, besokallhatnak és képtelenek lesznek egy játékra addig koncentrálni, hogy érdemben tanuljanak belőle.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]A szakértő szerint a túl sok játék egyszerűen azt jelenti, hogy a gyermekek nem tanulnak meg ötletesen játszani.[/quote]
Ha hozzátesszük azt is, hogy mindennek felnőttkori következményei szintén vannak, máris másként fest az otthon fellelhető játékok mennyisége. A Missouri Egyetem tanulmánya szerint a sok és drága ajándékra számító gyerekek felnőttként hajlamosabbak az adósság felhalmozására, a szerencsejátékra és a kényszeres vásárlásra.
Photo by Markus Spiske on Unsplash
Na de mennyi az annyi?
Vajon hány játék számít soknak? A nyilvánvaló jeleken túl (pl. hogy már teljesen esélytelen, hogy eltedd a játékokat a szobában) hogyan veheted észre, ha túl sok játékot vettél a gyermekednek?
Vannak olyan játékai, amik nem testhezállóak: A játékokat időről időre cserélni kell, és ha erre nem figyelsz, akkor felhalmozódnak majd a holmik, amik zavart kelthetnek a gyermekedben. Ha még mindig ott vannak a babakori játékok, miközben néhány olyan társas is helyet kapott, amit még évekig nem tud használni, akkor biztos, hogy újra kell gondolnod a gyerekszoba tartalmát.
A gyermeked unatkozik: Ha a gyermeked alig 10-15 percet játszik egy játékkal, majd arra panaszkodik, hogy unatkozik, akkor van rá esély, hogy túl sok játéka van.
Nem vigyáz a játékaira: Amikor egy gyermek semmiben sem szenved hiányt sőt, az esetlegesen elveszített, eltörött játékai helyett nyomban újat kap, nem tanul meg vigyázni rájuk. A megbecsülés hiánya arra is utalhat, hogy túl sok játék bújik meg a dobozokban.
Túl sok változat: Minden gyermek rajong valamiért, de aligha van szükségük 30 db kisautóra, vagy éppen 15 babára. Ha ugyanannak a játéknak a sokszorosa bújik meg a fiókokban, csak abban különböznek, hogy pl. eltérő színűek vagy méretűek, akkor az már a halmozás jele.
Mindig új játékokat kér: Furcsa módon nem azok a gyermekek kérnek folyton új játékokat, akiknek eleve kevés van, hanem azok, akiknek már most is sok. Ha naponta, vagy néhány naponta új játékokra ácsingózik a gyermeked, akkor az utalhat arra, aminek már az előszobájában jártok: a halmozásra és a későbbi, kényszeres vásárlásra.
Mit tehetsz?
A megoldás az alapos szelektálás, még akkor is, ha a gyermeked érthető módon ezt nem támogatja. Természetesen nem kell drasztikusan váltanod és az összes játékot elajándékoznod, de minimum meg kell szabadulnod azoktól, amikkel régóta nem játszik, illetve amik nem passzolnak a korához. Muszáj ellenállni a további kéréseknek és a vásárlásnak, a tárgyak helyett ideje élményekkel meglepni a gyermekedet (pl. belépők, közös programok). Helyezd előtérbe azokat a játékokat, amik egyszerűbbek, letisztultabbak és több kreativitást igényelnek, valamint lehetőséget biztosítanak a közös játékra. Ne feledd, a játékok soha, semmilyen formában nem helyettesíthetik azt a minőségi időt, amit együtt tölthettek el!