Ha jól gondolom, egész nap igyekszel mindenkivel kedves lenni. Első sorban a gyermekeddel, ha több van, akkor mindegyikkel, a pároddal, szűk és tágabb családoddal, barátokkal. Aztán elmész oviba, iskolába, és kedves vagy az óvó nénivel, a többi szülővel. Ha dolgozol, akkor a munkatársaiddal, ha még otthon vagy, és hazafele bevásárolsz, akkor az eladóval, pénztárossal. Ha nap közben csomagot kapsz esetleg, akkor kedves vagy a kézbesítővel, ha telefonon keresnek, akkor az ügyfélszolgálatossal.
Mindemellett te magad elég kedvességet, odafigyelést kapsz saját magadtól?
Ha elejtesz, eltörsz valamit, ugyanaz az „Ó, semmi baj, ez előfordul!” a reakciód, mint amit a gyermekednek szoktál mondani? Vagy ha kimarad a só a rántott husi bundája alól? Vagy ha a mosógépben felejted a ruhákat? Vagy elmész egy olyan vendégségbe, amihez semmi kedved? Törődsz magaddal eleget? Gondolkoztál már azon, hogy hogyan lehetnél magadhoz kedvesebb.
Van pár ötletem, sorolom is őket, hiszen rengeteget tud javítani a közérzetünkön egy-egy kedves gondolat, kis időráfordítás!
- Hidd, hogy megérdemled ugyanazt a figyelmet, amit a családod bármely tagja! Ha az egyetlen jól megérdemelt luxusnak az tűnik jelenlegi állapotodban, hogy végre egyszer egyedül zuhanyozol le, akkor zárd be az ajtót és tényleg ne engedj be senkit közben. Ha biztonságban hagyod kint a babát, kisgyereket, semmi, de semmi nem fog történni az alatt az 5-10 perc alatt, Te pedig más emberként fogsz kijönni. Ha valami más nyújtja azt az érzést, hogy végre csak magadra figyelsz, akkor vonulj el 5-10 percre és telefonálj nyugodtan egy számodra kedves személlyel, lakkozd ki a körmödet stb.
- Ha fáradt vagy, pihenj! Aludj, amikor a baba alszik, vagy ne nézd meg a sorozatod legújabb részét este, hanem feküdj le korábban. Fél óra is számít. Ne szórd szét az utolsó energiamorzsáidat, mert azzal már nem tudsz érdemben senkit táplálni. Ahogy a repülőgépen is elhangzik a tájékoztatásban: először magadnak kell feltenni az oxigénmaszkot ahhoz, hogy utána a gyermekeken segíteni tudjál. Légy ennek mindig tudatában, mert megtérül az alvásra fordított idő!
- Ne legyen lelkiismeretfurdalásod! Mindig „csak” az előző napi önmagadhoz hasonlítsad magad. Igen, mindig lehet még nyugodtabban, még türelmesebben, még kiegyensúlyozottabban, de ne ezen rágódj! Ha pontosan tudod, hogy például a reggeli készülődés közben korábbi énedhez képest tízszer türelmesebb voltál, akkor dicsérd meg magad, és bízz benne, hogy legközelebb még békésebben tudtok elkészülni.
- Ne kritizáld magad! Mondhatnám, ne hülyézd le magad… Se hangosan, se magadban ne tedd ezt. Előfordul, hogy feledékenyebbek vagyunk egy-egy napon, vagy egyszerűen nem mozgunk olyan ügyesen a konyhában. Ne tegyél ezért magadnak szemrehányást, mert ha elindul lefele a spirál, nagyon nehéz kitörni belőle. Párodnak, gyermekednek is elnézed az esetlenségét, Te is ugyanazt a bánásmódot érdemled.
- Ne szégyellj segítséget kérni illetve elfogadni! A virágok meglocsolása, egy zsúrra az ajándék megvásárlása, a tizedik pelenkacsere az, ami egyszerűen már nem fér bele az energiádba vagy idődbe? Mindig azt szoktam mondani, hogy nem az aznapi egyszeri, esetleg sokadik váratlan esemény vagy a napi rutin az, amitől úgy érezzük, hogy már nem megy egyedül. Hanem az, hogy már hetek, akár hónapok óta van bennünk az az érzés, hogy úszik minden körülöttünk és nem győzzük energiával. Bármi miatt is érzed így, kérj erősítést, illetve gondolkodás nélkül fogadd el, ha valaki felajánlja, hogy besegít.
- Lepd meg magad valami aprósággal! A mai napig emlékszem, hogy milyen furcsán éreztem magam évekkel ezelőtt, amikor először megvettem magamnak egy csodálatos, nagy tulipáncsokrot egy friss, tavaszi napon, mert egyszerűen „muszáj” volt. Megérte. Annyit adott, napokon át gyönyörködtem benne! Szóval tényleg nem valami nagy pénzkiadásra gondolok: lehet ez egy új könyv, egy szelet süti vagy egy cserép virág. Nem kell sűrűn, és legyen igazán kedvedre való.
- Mondj néha „NEM”-et! Ha olyan kérés, látogatói bejelentkezés, vendégségbe hívás érkezik, amiről ott és akkor azt gondolod, hogy több a felhajtás vele, mint amennyit ad és tölt rajtad, akkor mondj nem-et! Ha olyan emberrel futsz össze, aki legtöbbször csak panaszkodik, leszív, ne tölts vele időt, vagy csak minimálisat. Állj ki magadért, magadra, saját családodra fordítsad az energiádat, és ne akarj külső elvárásoknak megfelelni, melyek teljesítése után még külön kihívás összeszedned magadat.
- Lassíts le! Erre ma már külön mozgalom van világszerte (Slow living, Slow parenting, stb), és nem a divat kedvéért mondom, de tényleg megéri lelassítani. Sokkal többet ad, ha a gyermekeddel minden fűszálat megnézel, és minden csigát kimentesz a járdáról egy séta alatt, mint ha végig rángatod az úton és rossz szájízzel értek haza. Persze más, ha időre kell menni valahova, de akkor érdemes mindig 10-15 percet rászámolni és ennek tudatában nyugodtan belevágni a feladatokba.
Ahogy a Dalai Láma is mondta: „Csak két nap van egy évben, amikor semmit nem tehetsz: Az egyik a tegnap, a másik a holnap. Tehát csak a ma a megfelelő nap arra, hogy szeress, hogy higgy, és elsősorban, hogy élj.” – hozzáteszem: hogy elkezdjél kedves lenni magadhoz.
Ha gyereknevelési problémáid vannak, keress bizalommal: www.anyacoaching.hu
Képek forrása: