Az első részben a lakás, rend és egyéb anyagi világbeli dolgokkal foglalkoztunk. Most itt az ideje, hogy a fejedben is sikerüljön felülkerekedned a káoszon. Dolgozó nőként is számos feladat, kérdés, cél és terv kavarog a fejünkben, és ez az anyasággal csak még inkább bővül. Egyszerű tippeket fogsz olvasni, amivel átláthatóbbá, dinamikusabbá és egyben nyugodtabbá varázsolhatod a gondolataid palotáját… A végén, mert előtte picit merüljünk bele a dolgok sűrűjébe!
{adselite}
Szükséged lesz papírral, tollra, energiára és elszántságra. Na jó, ez utóbbi kettő elengedhetetlen, az előbbiek csak megkönnyítik a vizuális típusok dolgát. Először ülj le! Tudom, anyaként ez nem egyszerű mutatvány, de fontos, hogy most csak magadra koncentrálj. Vegyél egy papírt és kezd el felírni, hogy milyen „szerepekben” akarsz helytállni:
- Nő – azaz nyersen, mi magunk, mint autonóm lények
- Házvezetőnő – ezt csak kevesek engedhetik el
- Anya – ez elég egyértelmű
- Társ – kedvesed mellett jóban-rosszban
- Szerető – senkit se félrelépésre ösztönzünk, ez a párod érzéki társát jelöli
- Barát – mert bizony nekünk is vannak
- Családtag – a háttérországot se hagyjuk ki
- Munkaerő – amennyiben dolgozol
- Diák – amennyiben tanulásra adtad a fejed
+ amiket még érzel
{adselite}
Megvagy? Oké, akkor haladjunk tovább. Írj melléjük számokat, fontossági sorrendben – mehet ugyanaz a szám több helyre is. Ez nem azt jelenti, hogy a párodnál fontosabbak a gyerekek, vagy, hogy anyukádnál előrébb valók lennének a barátaid. Aszerint számozz, hogy egy átlagos nap, melyik szerepedet veszed a legtöbbször elő.
Példa: Nálam az anya-társ-szerető van az első helyen, utána jön a házvezetőnő-munkaerő-barát, majd így sorban. De ez az én életem, az én hátteremmel.
Nos, az első helyeken lévőkre kell a legtöbb energiádat és gondolataidat csoportosítanod a mindennapok káoszában, majd fokozatosan csökkentve. Ha abban a hitben élsz, hogy hosszútávon képes vagy minden szerepednek, a nap minden órájában 110%-osan megfelelni, akkor ki kell ábrándítsalak. Vannak persze energiabombák, akik 1 hónap után összeomlanak 1-2 napra, és gyakorlatilag élőholtként kóborolnak a lakásban – ilyenkor töltődnek -, de alapvetően a sok elvárás és az azoknak való megfelelési kényszer összeroppantja az embert, ami lelki és testi végkimerültségbe taszíthatja az illetőt. Ne higgy a reklámoknak meg a mai felgyorsult világnak, mely szerint csak akkor érsz valamit, ha mindig, mindenkivel abszolút csúcson tudsz pörögni. Ez hazugság!
Most szedd külön a csoportokat, mik az elvárások feléd – ezek jó részét te magad generálod -, és mi az, amit képes vagy ezekből megvalósítani. Vegyük az anya szerepet. Mindig légy türelmes, kedves, megértő, állj készen a közös autózásra, babákkal való csevegésre… stb. Most gondold át az elmúlt hetek eseményei, reakciói alapján, hogy mi az, amit ezekből folyamatosan tudtál teljesíteni. Türelem? Gyakran elfogy? Mi lehet az oka? A munka, a háztartás, önmagaddal szembeni elégedetlenség, vagy valaminek a hiánya? Anyukám, beszéljünk nyíltan! Minket nőket is feszültté tesz, ha nem kapjuk meg azt és olyan minőségben, amire szükségünk van. Igen, pontosan, a szexről beszélek. Sok – pláne friss gyerekes – párok számolnak be az együttlétek ritkulásáról, minőségének romlásáról. Ezt nem engedheted! Tessék odaírni a Szerető mellé, hogy több meghittség, több szex. Persze, az, hogy kinek mi a több relatív. Vannak, akik naponta többször is, vannak, akik hetente egy alkalmat kívánnak. Nem is ez a lényeg, mert most RÓLAD van szó, nem kell hasonlítgatnod magad a szomszéd anyukához, aki reggel már összebújósat játszik apával.
Persze, lehet, hogy épp az anya szerepet teljesíted túl – ha lehet azt egyáltalán – és emiatt kissé háttérbe szorul a többi szereped. Súlyozz, neked mi éri meg.
Így levezetve eljuthatsz addig a pontig, hogy az előtted lévő lapon kiemelések, áthúzások, ide-oda nyilazások lesznek. Ez jó, szuper vagy! Rendet csak a káoszban lehet teremteni!
Ha már itt tartunk, a Nő részhez miket írtál? Foglalkoztál vele, magaddal egyáltalán? Fontos, hogy időnként ne gondolkodj, hogy ellazulj, valami öncélú dolgot is tegyél. Az Énidőről beszélek, de ezt te már egész biztos kitaláltad. Hogy jön a káosz felszámolásához a lazulás? Egyszerű; ha nem foglalkozol magaddal, akkor összeomlik minden, hisz ez a tartó oszlopod, ez az elsődleges szereped! Az olvasás – hogy megint egy fitnesz klasszikustól idézzek – remekül pucol. Mindenkinek ajánlom! Akkor és ott nem foglalkoztat a tegnapi odaégett süti – mert nyomaszt, és ki vagy tőle, és még egy hét után is azon agyalsz, hogy miért nem vetted ki 5 perccel előbb -, csak a könyv, a benne leírt történet létezik. Ehhez hasonló hatást érhetsz el a relaxációval, a jógával, a testmozgással – nem a barátnőcis aerobic lötyögésre gondolok, ami kiváló csajos program, csak épp nem gondolat-pihentető -, az apró mütyűrködéssel is – puzzle, festés, rajzolás, kézműveskedés. Ismerek olyanokat, akiknek az ilyen célt betöltő hobbija a takarítás. Ilyenkor elküldik a családot otthonról pár órára, betesznek valami jó kis énekelhetős zenét és nekivágnak a lakásnak. Hinnéd, avagy sem, de utána frissebbek, üdébbek és sokkal összeszedettebbek lesznek.
Mert a cél ez, az összeszedettség! El is érkeztünk a végkifejlethez; amikor látod, hogy milyen kényszerek vannak rajtad, milyen elvárásokat támasztanak feléd mások, vagy épp önmagad. Súlyoztál, és meghatároztad a sorrendet, amit csak kivételes esetekben fogsz ideiglenesen átírni, de mivel már meg van a váz, könnyen vissza tudsz sodródni az alapvetően elsődleges szerepeidhez. Szuper vagy!
Gyakorlati tippek, hogy könnyebben átlásd, mit is akartam neked üzenni:
- Semmit se próbálj fejben megőrizni! – minden találkozót, külön órát, orvosi látogatást, programot vezesd egy naptárban, és sose feledd reggel megnézni – én ilyen voltam, mindent felírtam, csak épp sose néztem meg.
- Legyenek rövid és hosszútávú terveid! – ezeket is írd le, majd vezesd le a hozzájuk elvezető utat, mart tartsd is be őket. A tervek segítenek egy irányba terelni a gondolatokat, adnak egyfajta fókuszt.
- Szabadulj meg a felesleges dolgoktól! – leszívják az energiádat, amire azonban szükséged van, hogy képes legyél tartani a rendet a fejedben is. Igen, itt akár emberekre is gondolhatunk – energiavámpírok -, akár elfoglaltságra, akár túlpörgetett, alaptalan történetekre, akár túlvállalásokra barátok, munkatársak részéről.
- Ne tartsd magadban! – mi nők hajlamosak vagyunk az „agyalásra”. Tegyük fel, hogy a gyerek hisztis, harapdál. Ha nem kezdesz el erről beszélni a pároddal, barátnőkkel, anyukákkal, családtagokkal, szakemberrel, bizony elkezdődik a rendezetlenség a fejedben. Elindul egy szál azzal, hogy ez csak életkori sajátosság, aztán mellé jön egy másik, mely szerint ez a te hibád, kié másé, te nem voltál elég szigorú. Ebből keresztbe jön az összekapkodott nevelési tipp halmaz, mivel egyiknél se tudsz lehorgonyozni, így mindet próbálod a fejedben tartani és a gyakorlatban megvalósítani. Nah, és aztán ebből egy csodaszép gombolyag lesz a végén, amit csak a gordiuszi csomó kioldásával lehet megoldani, ketté kell vágni. Előzd meg a 20-30 féle szálat!
- Időnként engedd meg magadnak a lazulást! – a gondolati lazulást, hogy pontosak legyünk.
- Fogadd el és szeresd önmagad! – enélkül anyukám semmire se mész.