A játékok birodalmában szinte lehetetlen eligazodni, hihetetlen mennyiségű és típusú játék létezik. A polcok, és webshopok útvesztői között valahol, a legtutibb játékot keresve megtaláljuk a tanácstalan mamikat is.
Sok elvárásnak kell megfelelnie a jó gyerekjátéknak. A kompetenciáján, biztonságosságán, gyerekbarát anyagán túl, fontos, hogy élvezze a kicsi a vele való foglalatoskodást, ezzel hozzásegítve a anyukákat egy kellemes mosogatáshoz, netán egy korty meleg kávé elfogyasztásához. A másik kategória pedig az, amikor együtt szeretne kikapcsolódni a család.
[quote width=”auto” align=”none” border=”#b94783″ color=”#444″ title=” „]
A játék maga a gyermek. Így nagyon fontos, hogy a számára legmegfelelőbbet adjuk a kezébe. A 3 éves kor rettentően sűrű eseménysorozata igen meghatározóvá teszi ezt a korszakot.
[/quote]
Lássuk csak, hogy milyen is egy 3 éves kis örökmozgó!
Először is megállás nélkül beszél, sztorizik, és folyamatosan kérdez. Egyre jobban érdekli az őt körülvevő világ, sokszor a leghétköznapibb dolgok keltik fel igazán az érdeklődését. Ha eddig nem kezdtük el, akkor itt az idő a gyerekszáj füzetnek, ugyanis az információhiányt a saját gondolataival egészíti ki, ami rettenetesen jópofa következtetésekhez, meghökkentő megállapításokhoz vezet.
Igyekszik mindent megismerni tapasztalat útján is. Tehát tapint, érez, megnéz, meghallgat, kopogtat, szagol. Egyre több szempont alapján képes rendszerezni, és akár funkciójuk szerint is tud tárgyakat szortírozni, ezért például a szín-és formaválogató még mindig nagy kedvencnek számít. A finommozgásokban tovább ügyesedik, de ehhez sok-sok papírra, és ceruzára van szüksége. Számunkra felismerhetetlen még az ábrázolása, de ő mindent részletesen meg tud nevezni a rajzain. Esetleg színezni is próbálgat. Élvezettel gyurmázik, maszatol. Nem mellékesen ezek segítenek – azoknak, akiknek ilyen jellegű gondjuk van – a kakitól könnyebben “megszabadulni”. A nyomhagyás szeretete miatt, érdemes lehet beszerezni egy alkotóasztalt is. A 3 éves tud már gyerekollóval vágni, kis méretű pötyivel játszani, gyöngyöt fűzni, és nagy játékcsipeszt használni. Az önállóságra nevelést, a kézügyesség fejlesztését, és a játéktevékenységet remekül összehozzák a fűzőcskés-gombolós-cipzározós-öltöztetős készségfejlesztők.
Nagyon jó memóriajtékok, kirakók, ismeretterjesztő, íráselőkészítő játékok léteznek ennek a korosztálynak.
A gyermek szerepjátéka is tovább színesedik. Az ehhez szükséges játékok tárháza elképesztően széles. Igény szerint lehet válogatni, bábok, orvosi készlet, edények, pizza készítő, babaházak, autók, farmer, rendőr, hercegnő “alkatrészek” stb..
Az építő- és konstruáló játékok is hódítanak, nagyon kellemesen ötvözik a komoly munkát és a szórakozást. Meg lehet próbálni mindenféle építőcsodákat a kezükbe adni. Pl. korongos vagy fogaskerekes építő, babylon, sínépítő, mágneses építő vagy mágneses mozaik építő, lego duplo, összeszerelhető autó, tüskejáték, csőrendszeres vagy összepattintós építők stb..
Gond nélkül bevonhatók egyszerű társasjátékokba, kártyajátékokba is, hiszen ebben a korban elfogadásra/megértésre kerülnek a könnyen követhető szabályjátékok is.
Mozgásuk már alkalmas a rollerrel, és a háromkerekű bicajjal való szoros együttműködésre, de jó program lehet a például a tekézés is. Természetesen a nekik megfelelő készlettel. 🙂 Imádnak mindenféle kültéri mászós, hintázós, rohangálós játékot is természetesen. A trambulin pedig esetükben az igazi szerelem kategóriáját képezi. Ezek akár a kertben is megoldást jelentenek egy örökmozgó számára. A labda természetesen a 3 éves gyerkőcről leválaszthatatlan, és még hosszú ideig az is marad. Fociban egészen ügyesek, és már el tudják kapni két kézzel is a labdát. Lehet akár célbadobós játékokkal is ismerkedni, babzsákot tálba dobni, vagy karika dobálóval ügyeskedni.
3-6 éves korban élvezik a szobai csepphintát is, ami a kuckózás, és a hintázás élményét ötvözi.
Sosem maradhatnak ki a könyvek sem egy ilyen felsorolásból, hiszen elképesztően fontosak, és különösen kiemelt szerepük van 3 éves kortól. Az egyszerű, rövid cselekményű – állatmesés – képeskönyvek az igazán nekik valók. Legyenek egyértelműek a történések, mégpedig negatív hős nélkül. A témába vágó, jó könyvek az óvodai életbe való belerázódást, vagy a szobatisztaság kialakulását is segítik.
Tudom, hogy tudjátok, de az ismétlés sosem árt! A szülőket semmilyen csodajáték nem helyettesítheti. Ugyan a kortársak már meghatározó szerepet töltenek be a kicsik életében, de ne sajnáljuk tőlük az időt, és aktívan játszunk, beszélgessünk velük! Csodákra képesek a gyerekek, ha egy kis figyelmet kapnak, és a közös játéknak elképesztő összekovácsoló ereje van! Nem utolsó sorban azt hiszem nekünk is jár a nap végén egy kis legális babázás, vagy némi zúzás a versenyautókkal 😉